«Перепис блогерів» почали у Луганську. Мають поки секс-працівниць і геймерів замість дисидентів

Відтепер усі користувачі соціальних платформ з 10 тисячами підписників у РФ мають пройти процедуру державної реєстрації. На окупованих територіях «перепис блогерів» планують завершити до Нового року, тому в «полюванні на відьом» задіяні всі – від «міністерств» до управдомів. Як на Луганщині росіяни створили машину часу і відправляють людей у радянське минуле – у матеріалі «Фарватер.Схід».

З 1 листопада в Росії набули чинності законодавчі зміни, які передбачають створення так званого «Переліку персональних сторінок». Зареєструватися в ньому повинен кожний користувач 15 визначених «Роскомнадзором» платформ, якщо він охоплює аудиторію від 10 тисяч осіб. Незалежно від віку, громадянства, контенту чи форми власності своєї сторінки чи пабліку. Вести цей облік буде Роскомнадзор, який у подальшому буде цензурування контенту зареєстрованих сторінок.

«Говорить Москва»: у новий рік – із реєстровим номером

На Луганщині відповідальність за виконання цих норм російського закону покладена на «Міністерство цифрового розвитку, зв’язку та масових комунікацій ЛНР». Нагадаємо, що його майже рік очолює росіянин Андрєй Єршов. До цього він багато років працював на різних посадах у російських компаніях «МТС», «Білайн» та «Транстелеком».

На початку тижня луганські посадовці цього «міністерства» отримали з Москви вказівку організувати заходи з прискорення темпів «перепису» блогерів. Ця робота має бути завершена до кінця поточного року, розповів журналістові «Фарватер.Схід» на умовах анонімності працівник одного з унітарних підприємств в структурі зазначеного міністерства.

«Перепис блогерів» почали у Луганську. Мають поки секс-працівниць і геймерів замість дисидентів
Глава «мінцифри ЛНР» росіянин Андрєй Єршов шле листи по всій «республіці», аби реєструваали блогерів. Фото: ресурс окупаційної адміністрації

«Міністерство» своєю чергою розіслало телеграму на адресу усіх органів окупаційної влади на місцях та «державних унітарних (комунальних) підприємств» із вимогою поширити інформацію про дію закону серед місцевого населення. Насамперед – повідомити щодо можливих санкцій за ігнорування його вимог.

Водночас у тижневий термін профільні відділи «окружних адміністрацій» мають надати  на адресу міністерства списки відомих їм «лідерів громадської думки», які мають у соціальних мережах понад 10 тисяч підписників. Ідеться про користувачів платформ «ВКонтакте», «Одноклассники», Twitter, TikTok, Likee, YouTube, Telegram, LiveJournal, Пикабу, Pinterest, Дзен, RuTube, Twitch, Discord та Yappy.

Також місцеві чиновники зобов’язані забезпечити їх постійний моніторинг на предмет реєстрації та щотижнево звітувати про темпи «перепису». Телеграма розсилалася з грифом «терміново» та резолюцією «міністра» щодо особистої відповідальності перших керівників за якість виконання заходів.

ФСБ дали команду «фас»

Якщо Мінцифри організовує загальну координацію та широку інформаційну кампанію серед населення окупованих територій, то управління ФСБ на окупованих територіях має більш чутливі вказівки з Кремля. Це вже на собі відчули представники місцевих провайдерів.

Перш за все, діяльність чекістів зосереджена на виявленні лідерів думок із знаком «мінус», тих, хто негативно впливають на населення «ЛНР». Насамперед, із числа «колишніх» політиків та громадських діячів, які проживають за межами контрольованих Росією територій.

Для цього ФСБ намагається задіяти представників навколомедійних організацій, – розповіла нам членкиня одного з «громадських рухів» окупованої Луганщини на умовах анонімності. Вона припускає, що такі списки співробітники МДБ складають для того, аби «небажані» блогери не пройшли реєстрацію.

Це доволі дивна ідея, – що колишні публічні фігури Донбасу з території України підуть реєструватися до Роскомнадзору, але такі побоювання в РФ існують.

Також представники силового відомства намагаються максимально обмежити можливості луганців щодо виходу в «зовнійшній» світ, вільний від цензури Роскомнадзору. Для цього в них є інший інструмент. Це – так званий «Наказ про заборону VPN».

Цей нормативно-правовий акт на практиці передбачає заборону поширення інформації про VPN-сервіси та алгоритми обходження блокування «підсанкційних сайтів».

Він запрацював саме сьогодні, 30 листопада, та вже напередодні співробітники ФСБ орієнтували провайдерів на виявлення порушників із подальшим їх блокуванням. На черзі виявлення і пересічних користувачів таких анонімайзерів, які потенційно можуть становити загрозу для державної безпеки. Бо «радянській людині приховувати нема чого».

Що передбачає «перепис блогерів»?

Для внесення своїх даних у реєстр блогерів людина повинна подати заявку на реєстрацію через електронні форми на сайті «Госуслуги» або безпосередньо на сайті Роскомнадзору. До форми заявки входять: назва персональної сторінки та посилання на неї, номер телефону та адреса електронної пошти, використані при створенні сторінки. Також до цього додається основна ідентифікуюча персональна інформація про власника сторінки та всіх адміністраторів і редакторів, які можуть її модерувати.

Якщо сторінка належить юридичній особі, то вона зобов’язана надати ще й базові дані про компанію. На додачу до інформації щодо конкретного адміністратора, який безпосередньо керує пабліком.

«Перепис блогерів» почали у Луганську. Мають поки секс-працівниць і геймерів замість дисидентів
«Глава ЛНР» Леонід Пасічник із 24 тисячами підписників мусить зареєструватися в Роскомнадзорі. А от молода зірка пропаганди «ЛНР» Артем Порвін із жалюгідними 3,9 тис. може й без реєстрації. Скриншоти

Далі усе йде за алгоритмом «синьої позначки», що був розроблений командою Ілона Маска під час ребредингу Twitter на Х. Після перевірки та отримання власником сторінки «відмашки» від Роскомнадзору, він має промаркувати свою сторінку позначкою «А+» та текстом «Включена Роскомнадзором до переліку персональних сторінок» з посиланням на реєстр.

Звісно, що можна проігнорувати усі ці вимоги. Але на практиці це загрожує не тільки обмеженням використання сторінки у рекламних цілях (для більшості це не так уже і страшно), а й більш конкретними наслідками. Зокрема, блокуванням. Адже згідно зі статтею 10.6 Закону «Про інформацію, інформаційні технології та захист інформації» РФ, соцмережі повинні обмежувати доступ громадян до не включених до реєстрів сторінок. За приписом, звичайно, Роскомнадзору.

Найцікавіше, що на даний час особливих дисидентів чи опозиціонерів в інформпросторі окупованої Луганщині так і не виявили, каже згадана вище членкиня «громадського руху». Їх за останні 10 років «викосили», тоді як усі незгодні просто бояться і мовчать або виїхали за кордон. Натомість, уже п’ятий день працівники місцевих адміністрацій лопатять «популярні» сторінки усіх місцевих божевільних, гастроблогерів, секс-працівниць та підлітків-геймерів для внесення їх у звітні документи.

Завантажити ще...