«День сім’ї» за російською традицією. Як українцям впарили кремлівський новодєл

Купа людей учора вітали у соцмережах одне одного із українським Днем родини. Його установив Янукович за російським зразком. І дуже дивно було бачити це під час та після ракетного удару РФ по національній дитячий клініці «Охматдит». Тим більше – на сторінках посадовців, комунальних установ і військових підрозділів. Навряд це свідоме поширення «русского мира». Та ця історія знов показує, як Україну намагаються непомітно втягнути до орбіти Москви.

Вітання в більшості дописів – одне й те саме. Можна навіть уявити, як посадовці його виголошують по рядках у дусі піонерських агітбригад.

– 8 липня Україна відзначає День РОДИНИ, – починає делегація Високобайрацької сільської бібліотеки.

– Справжня цінність в житті – це рідні та близькі люди, – підхоплює зі сторінки Тульчинської районної адміністрації її голова Олександр Гаврилюк.

– Коли є тепла мамина посмішка, надійне батькове плече, – продовжує пан Гаврилюк уже із власної сторінки.

«День сім’ї» за російською традицією. Як українцям впарили кремлівський новодєл
Привітання зі скасованим Днем родини від очільника Тульчинської районної адміністрації. Скриншот

– Родина для кожного – це найдорожчі люди, які найбільше люблять і розуміють, навчають життєвій мудрості, – кажуть із Гребінківської селищної громади.

– Родина – це опора, джерело любові та підтримки, місце, де ми завжди знаходимо розуміння та турботу, – продовжує хором бібліотека Білої Церкви.

«День сім’ї» за російською традицією. Як українцям впарили кремлівський новодєл
Недобоївська громада вітає із Днем родини 8 липня. Скриншот

– У батьківській хаті прищеплюється любов до рідного мови, культури, – зауважують із Недобоївської територіальної громади.

– …бо саме сім’я є життєдайним джерелом споконвічно українських цінностей та традицій, – додає земляцтво «Два кольори» з естонського Кохтла-Ярве.

Вибачте, що зупиняємо цей уявний концерт, бо тут щойно сказали про споконвічні цінності і традиції. Тож поринемо у сиву давнину, у 8 липня 2023 року. Того дня востаннє були підстави українцям вітатися із цим типу святом.

І у розпал вітань із офіційних сторінок місцевого самоврядування медійники здійняли галас, що свято-то це – фактично не наше. А російське! Чудово і стисло виклала ситуацію «Українська правда».

У 2022, після повномасштабного вторгнення, після звірств у Бучі, Ірпені, Бородянці, після знищеного Маріуполя Путін підписав указ про всенародне святкування Дня сім’ї, любові й вірності

Відзначати День сім’ї, любові й вірності неофіційно почали в російському місті Муром у 2004 році на день тамтешніх святих Петра і Февронії. У 2008-му депутати Держдуми вирішили зробити його державним. А уже у 2022, після повномасштабного вторгнення, після звірств у Бучі, Ірпені, Бородянці, після знищеного Маріуполя Путін підписав указ про всенародне святкування Дня сім’ї, любові й вірності.

В Україні ж свято причіпом до російського впровадив 2012 року тодішній президент Віктор Янукович. «Указу про скасування немає», – зауважувала рік тому «УП.Життя». Саме тому при всьому потворному бекграунді «свята» привітання минулого року мали принаймні якесь пояснення.

 

«День сім’ї» за російською традицією. Як українцям впарили кремлівський новодєл
Скасований в Україні російський День сім'ї продовжують відзначати в Харкові під російськими обстрілами. Управління у справах сім'ї і молоді Харківської міськради проводить тематичні заходи. Скриншот

Та після голосного і дещо скандального святкування, менш ніж за три тижні, президент Зеленський видав указ, яким скасував януковицько-російську дату 8 липня. Він перейменував свято з «Дня родини» на «День сім’ї» і встановив святкування в один день із Міжнародним днем сім’ї – 15 травня.

Це все ми можем на власні очі побачити у Парламентському довіднику знаменних і пам’ятних дат. От у 2023 році свято ще було, от у липні 2024-го його вже нема, а от у травні 2024 року – вже є.

«День сім’ї» за російською традицією. Як українцям впарили кремлівський новодєл
Очільник політичної партії Народний рух України Андрій Корнат також долучився до вітань зі скасованим святом, яке всстановив Янукович за російським зразком. Скриншот

І знов-таки до споконвічних традицій та цінностей. Святкування російського Дня сім’ї, любові й вірності прив’язане до дня вшанування святих Петра і Февронії. Їхній культ пішов із міста Мурома, де вони за легендою жили. Культ започаткувала місцева адміністрація, намагаючись імпортозамістити ідеологічно чуждий День святого Валентина.

Щойно у 2008 вирішили виводити свято на загальноросійський рівень (це підтримали Держдума, Рада Федерації, РПЦ), як розмах стався. Святкування відбулося під егідою дружини тодішнього президента РФ Свєтлани Мєдвєдєвой із трансляцією на Першому каналі.

Далі підключився і патріарх РПЦ Кірілл, який вступив на посаду у 2009 році. Відтоді по всій РФ почали встановлювати пам’ятники Петру і Февронії. Задумка була така, щоб молодята до них покладали квіти.

«День сім’ї» за російською традицією. Як українцям впарили кремлівський новодєл
Петра і Февронію вважають покровителями шлюбу здавна. Десь так від 2004 року. Скриншот

Вибір покровителів любові, родини і вірності вийшов «нємного по-дєбільному», як казав один політик. Його критикували навіть у РФ. Бо, по-перше, історія цих місцевих святих не надто канонічна, а походить із середньовічної белетристики. По-друге, власне їхня історія містить шлюб за примусом, дітей в них жодних не було. І взагалі їхня пам’ять вшановується постом, під час якого вінчання заборонені.

Про недоречність такої прив’язки Дня родини писав і ректор українського Відкритого православного університету святої Софії-Премудрості протоієрей Георгій (Коваленко).

То звичайно, що вітати будь-кого з Днем родини 8 липня в Україні є абсурдною помилкою. Чому ж так сталося, що десятки офіційних сторінок у соцмережах привітали своїх читачів? Найвірогідніше, – інерція. Бо вітали раніше, ФБ підігнав спогади про активність у цей день у попередні роки – і вуаля. Смішно, що деякі сторінки привітали спочатку у справжній український День сім’ї 15 травня, а потім і у російське свято.

Чому це шкідливо? Через спільні свята та дати РФ втягує у свою орбіту жителів сусідніх держав. Це далеко не перший такий приклад.

Сьогодні ти вітаєш з російськими святами, завтра починаєш зустрічати Новий рік під кремлівські куранти та слухати звернення Путіна. А післязавтра святкуєш «день Росії» як «теж наше свято», бо «ми один народ»

Згадаймо щорічну плутанину з Днем кішки. Усі постять кошеняток і дорослих котів, почувши десь, ніби 1 березня – День кішки. Який насправді відзначається в РФ, а європейський День кота – 17 лютого. А Всесвітній день котів – взагалі 8 серпня.

Те саме – з Днем собак. Днями, 2 липня по соцмережах багато хто носився з фотками песиків. Але стривайте, цей день відзначають у Росії (хоча й припиисують йому міжнародний характер). Та насправді всесвітній День собак відзначають 26 серпня.

Ніби нічого поганого, правда? – Привітати своїх близьких із Днем родини зайвий раз. Або зайвий раз запостити чотирилапу милоту до Фейсбучеку. Або зайвий раз висловити свою любов синові у фейковий російський «день синів».

Та сьогодні ти вітаєш з російськими святами, завтра починаєш зустрічати Новий рік під кремлівські куранти та слухати звернення Путіна. А післязавтра святкуєш «день Росії» як «теж наше свято», бо «ми один народ». Тож обережніше і уважніше, любі друзі! Поділіться цим дописом із близькими.

Завантажити ще...