Станом на середину березня 2025 року обсяг простроченої дебіторської заборгованості Міністерства оборони України за контрактами на постачання озброєння сягнув 58 млрд грн. Від початку року ця сума зросла на 13 млрд грн. Про це повідомляє «Економічна правда» з посиланням на відповідь Міноборони.

Згідно з офіційними даними, на 1 січня 2024 року заборгованість становила 39,6 млрд грн, на початок 2025 року — вже 45 млрд грн, а на 13 березня — 58 млрд грн.

Водночас у міністерстві зазначають, що обсяг боргів за контрактами, які укладав Департамент військово-технічної політики МОУ, зменшився. Якщо на початку 2024 року він становив 39,2 млрд грн, то станом на березень 2025 року — 29 млрд грн. Це дозволило знизити загальний борг за цим напрямом майже на 20%.

Проте ситуація з контрактами, укладеними ДП «Агенція оборонних закупівель» (АОЗ), є протилежною: з початку 2025 року заборгованість зросла з 14,7 млрд грн до 28 млрд грн. Зокрема, 13,3 млрд грн — це борги за контрактами, укладеними лише у 2024 році. Це свідчить про наростання затримок із постачанням зброї саме за лінією АОЗ.

У міністерстві також повідомили, що з початку повномасштабного вторгнення не зафіксовано безнадійної заборгованості за контрактами на закупівлю озброєння. Справи щодо повернення коштів і виконання контрактів перебувають у національних та міжнародних судах — загальна сума поданих позовів становить 12,8 млрд грн.

Натомість джерела ЕП в Міністерстві фінансів оцінюють реальний обсяг безнадійної заборгованості приблизно у 50 млрд грн. Співрозмовники в самому Міноборони зазначають, що міністерство не оперує поняттям «безнадійна заборгованість» у звичному розумінні.

Міноборони також відмовилося коментувати інформацію щодо можливого авансування витрат на боєприпаси у 2025 році за рахунок коштів, які мали б іти на грошове забезпечення військових наприкінці року, пославшись на обмежений доступ до цих даних.

Завантажити ще...