Єврокомісія розглядає можливість юридично припинити довгострокові контракти на постачання російського газу без виплати компенсацій. Про це повідомляє Financial Times із посиланням на джерела в керівництві ЄС.

Цей крок є частиною ширшого плану Європейського Союзу повністю відмовитись від російського викопного палива до 2027 року. Один із розглянутих варіантів — оголошення форс-мажору, що дало б змогу компаніям зупинити виконання контрактів без штрафів. “Якщо вся ідея полягає не в тому, щоб платити Росії, то [виплата компенсації] підірве всю мету”, — зазначив один із посадовців.

Наразі частка російського трубопровідного газу в енергобалансі ЄС зменшилась до 11%, однак обсяги імпорту скрапленого газу (СПГ) з РФ зросли. Основними хабами залишаються порти у Франції, Іспанії та Бельгії.

Контракти з російськими постачальниками є конфіденційними, що ускладнює правову оцінку можливості їх розірвання. Один з європейських чиновників зауважив, що посилання на війну в Україні може бути недостатнім юридичним обґрунтуванням для застосування форс-мажору.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що план дій щодо відмови від російського газу буде оприлюднений протягом найближчих трьох-чотирьох тижнів.

У своєму звіті аналітичний центр Bruegel зазначає, що запровадження мит на імпорт російського газу може бути ефективнішою альтернативою повній забороні: такий підхід приніс би дохід ЄС і змусив би Москву знижувати ціни. Для його впровадження достатньо підтримки більшості держав-членів.

Аналітики попереджають, що без ефективного спільного інструменту імпорту Росія знову може використати енергетичний шантаж, розпалюючи суперечки між країнами-членами ЄС. Утім, попри заклики Брюсселя, багато компаній досі не відмовляються від контрактів на постачання СПГ із РФ, остерігаючись нестабільності ринку та можливого зростання цін.

Завантажити ще...