ЄС пропонує створити фонд військової допомоги Україні на €40 млрд без участі Угорщини
Європейський Союз розглядає можливість створення спеціального фонду для фінансування військової допомоги Україні, обсяг якого може становити від 20 до 40 мільярдів євро. Про це повідомляє Euractiv.
Фонд базуватиметься на принципі добровільної участі, що дозволить уникнути блокування ініціативи з боку Угорщини, яка раніше неодноразово виступала проти підтримки України військовими та невійськовими засобами через загальні канали ЄС.
Минулого місяця Дипломатична служба ЄС запропонувала механізм постачання 1,5 мільйона боєприпасів Україні, але конкретні суми тоді не озвучувалися. В оновленій версії документа йдеться про рекомендацію країнам ЄС надати військову допомогу на щонайменше 20 мільярдів євро у 2025 році, з можливістю збільшення до 40 мільярдів залежно від потреб України.
Як перший крок державам пропонують домовитися про виділення 5 мільярдів євро для закупівлі 2 мільйонів великокаліберних артилерійських снарядів у 2025 році. Внески країн визначатимуться пропорційно до їхньої економічної спроможності — у фінансовій або натуральній формі.
ЄС планує використати 1,9 мільярда євро з прибутків від заморожених російських активів як свій внесок у фонд. Ці кошти вже частково виділені та виплачені.
Пріоритет у постачаннях матимуть великокаліберні артилерійські боєприпаси, системи ППО, ракети, безпілотники та винищувачі. Окрім того, передбачена підтримка відновлення боєздатності бригад, зокрема технічне обслуговування обладнання та нелетальна допомога.
Документ також містить пункт про внески держав-членів у гарантії безпеки для України, хоча деталі поки не розкриваються. Будь-яка додаткова військова допомога, яку Київ вважатиме пріоритетною, також може бути включена до програми.
Текст ініціативи був переданий країнам ЄС 13 березня перед зустріччю міністрів закордонних справ. Остаточне рішення мають ухвалити на саміті наступного тижня, де лідери обговорять питання підтримки України та зміцнення обороноздатності ЄС. Країни мають висловити зацікавленість у приєднанні до схеми до 30 квітня.