Виробник побутової хімії з Луганська одночасно працює за українським та російським законодавством
Тогівельна марка «МИЛАМ» існує по обидва боки лінії фронту. На підконтрольній урядові території побутова хімія цього бренду випускається під Харковом. А на тимчасово окупованих територіях цю продукцію виробляють в Луганську, як і до війни. Засновниками компанії і за російськими раєстрами, і за українськими є ті самі люди.
«ТМ «МИЛАМ» – це перевірена часом та улюблена багатьма побутова хімія для всього будинку. Найкраще поєднання ціни та якості зробила Торгову марку одним із лідерів індустрії та дотримується цього курсу і досі», — йдеться на сайті компанії, яку дійсно знають дуже багато родин як луганців так і мешканців інших регіонів України. Схоже, «МИЛАМ» веде діяльність і на тимчасово окупованій території, що підпадає під статтю 258-5 ККУ «Фінансування тероризму».
До початку війни у 2014 році «МИЛАМ» на Луганщині знали як виробника доволі якісної і недорогої побутової хімії, так і продуктів харчування. Під цією маркою випускалися макаронні вироби та ковбаси. Нині на українському ринку представлена лише побутова хімія, а от на ТОТ споживач має доступ і до решти продукції групи «МИЛАМ».
У Харкові ТОВ «Милам» зареєстрована на вулиці Чичибабіна, 3. Керівником та підписантом «Миламу», згідно з даними Аналітичної системи YouControl, є Макаревич Борис Маркович. Він же володіє 55% статутного капіталу, решта належить Макаревич Валерії Анварівні та Пантикіну Ігореві Олексійовичу. Адреси всіх трьох – у тимчасово окуповануому Луганську.


Також в українських реєстрах лишаються підприємства, розташовані в окупованому Луганську: макаронна фабрика, завод побутової хімії та м’ясопереробний завод «МИЛАМ». У всіх них мажоритарними власниками є ті самі представники родини Макаревичів.
Водночас у Луганську спочатку за «законами» псевдоутворення «ЛНР», а після офіційної анексії й за російським законодавством зареєстровані аналогічні компанії, де найбільша частка належить людям із такими самими іменами – Макаревичу Борису Марковичу та Макаревич Валерії Анварівні. Згідно з даними російської системи перевірки контрагентів, ТОВ «МИЛАМ» зареєстроване у 2017 році, завод побутової хімії «МИЛАМ», макаронна фабрика та м’ясопереробний завод– у 2015 (м’ясопереробний ліквідований як юрособа з лютого 2025-го).
Борис і Валерія Макаревичі мають російські індивідуальні податкові номери (рос. ИНН), хоча у витягу з російського держреєстру юросіб зазначаються як громадяни України. Податкові номери вони отримали у травні 2023 року. Це може свідчити, що Макаревичі сплачують податки до бюджету країни-окупанта, адже ІПН необхідний кожному іноземцю, який працює в Росії, для сплати податків на доходи, в тому числі з фізосіб, та майно.


Виробництво побутової хімії української ТОВ «Милам» розташоване неподалік Харкова — у селищі Васищеве в 12 км від обласного центру. Воно розташоване на потужностях ТОВ Торговий дім «Пірана», що працює ось уже 27 років. Статутний капітал – 23 мільйони гривень. Засновники – ті самі що і у харківського ТОВ «Милам», але в компанії з Макаревичем Олегом Геннадійовичем. Його доля в «Пірані» складає 10%.
Людина з таким ім’ям разом із Борисом та Валерією Макаревичами фігурує в засновниках макаронної фабрики «МИЛАМ» у т.зв. «ЛНР». Той Олег Макаревич так само має російський ІПН, як і його тезки за прізвищем, а сама фабрика має майже 29 мільйонів рублів уставного капіталу і за даними російського сервісу перевірки контрагентів Rusprofile в 2023 році отримало понад 60 мільйонів чистої виручки.
А от із громадянством Олега Макаревича історія інша – в російському реєстрі юросіб він, на відміну від Бориса та Валерії, зазначається як громадянин РФ. Він, до речі, володіє 40% часткою уставного капіталу «російської» макаронної фабрики, а в однойменному українському підприємстві має 45%.
Сторінка працюючого в Україні «Миламу» у Фейсбуці виглядає так.


Серед малої кількості підписників є Ігор Пантикін. Можна припустити, що це той самий співвласник з луганською реєстрацією, проте з аватаркою із синьо-жовтим прапорцем.

