Верховна Рада урівняла українців у праві на отримання компенсації за зруйноване чи пошкоджене житло
Відтепер отримати компенсацію за знищене на окупованій території житло має стати доступнішим – відповідний законопроєкт днями ухвалила Верховна рада. Згідно з документом, заяву на компенсацію можна буде подати за спеціальною процедурою, не надаючи фото- чи відеодоказів пошкоджень. В деталях нововведення розбирався «Фарватер.Схід».
До прийняття законопроєкту отримати компенсацію за залишене на окупованій території житло було фактично неможливим. Існуючий порядок вимагав підкріплення заяви фото- та відео-доказами руйнувань, а, згодом, і комісійного огляду об’єкту. Такі критерії фактично унеможливлювали отримання виплат за втрачене майно, адже в більшості випадків ВПО з ТОТ не можуть підтвердити факти руйнування свого помешкання, а сам комісійний огляд унеможливлювали окупація та/або активні бойові дії. Підписаний документ урівнює в правах на грошові компенсації умовних мешканця Львова на підконтрольній території та ВПО з окупованого Маріуполя.
Тепер згідно з документом, заяву на компенсацію можна буде подати за спеціальною процедурою, не надаючи фото- чи відеодоказів стану об’єкту. Також не передбачено їх фізичного огляду. Проголосований документ очікує на підпис президента, а уряд нині вже здійснив перерозподіл 15 млрд грн на програму єВідновлення.
«Мова йде про те що є програма єВідновлення, та є можливість подавати заяву за знищене та пошкоджене житло. Ці 15 мільярдів підуть на близько 10 000 квартир для внутрішніх переселенців і наразі єдиною умовою для ВПО є відсутність будь-якого нерухомого майна на підконтрольній Україні території», — розповів у ранковому ефірі Суспільного нардеп Павло Фролов.
Фролов акцентує — мова саме про будь-яке житло українців на тимчасово окупованій території чи у зоні бойових дій — вціліле, або зруйноване чи пошкоджене після 24 лютого 2022 року.
«Якщо документ підпише президент Уряд матиме можливість швидко розробити та затвердити відповідні порядки. І тоді переселенці які втратили доступ до свого житла на окупованій території після 24 лютого 2022 року також отримають таке право (на компенсації, – ФС). Нині проводиться величезна робота стосовно того аби знайти фінансові ресурси», — каже народний обранець.
Головна умова отримання компенсацій — право власності на житло та відповідний запис у Держреєстрі та наявність відповідного витягу. То ж паралельно ВРУ прийняла за основу ще один законопроєкт, який спрощує оформлення такого права для тих, хто має на руках оригінали відповідних документів. То ж якщо люди ще не внесли інформацію до реєстру речових прав, то після прийняття в цілому закону про спрощення такого порядку, вона відбуватиметься не в судовому порядку, а через реєстратора. Це, за словами Фролова, дасть людям певні полегшення.
Гарантувати швидке находження компенсаційних виплат на рахунки українців парламентарі не беруться, проте тепер з’явиться право декларування переселенцями факту втрати житла та постановки на чергу для отримання компенсації.
Нині у самої держави немає власних коштів на виплати компенсацій, то ж можновладці розраховують на гроші міжнародних партнерів, адже втратили житло 4 мільйони ВПО з 4, 7 мільйонів зареєстрованих загалом.
Документом не враховано компенсації для ВПО, які залишили окуповані території від початку війни Росії проти України у 2014 року, адже саме дату 24 лютого 2022 року зафіксовано Радою Європи у міжнародній угоді про реєстр збитків. На думку Фролова така сегрегація є несправедливою і заявляє, що парламент працюватиме над тим, щоб компенсації могли отримати і ВПО так званої першої хвилі.