В Україні вперше вироблятимуть інноваційні ліки проти раку
Вперше в Україні на базі державного підприємства «Медзакупівлі України» (МЗУ) розпочнеться локалізоване виробництво інноваційних ліків для онкохворих. Відповідну інвестиційну угоду підписано з міжнародною фармацевтичною компанією Roche під час Ukraine Recovery Conference 2025 у Римі.
Як повідомляють «Медзакупівлі України», згідно з домовленістю, компанія Roche постачатиме до України інноваційні препарати у вигляді «in bulk» — готовому до фасування. На базі філії МЗУ «Медпостачання» відбуватиметься кінцеве пакування, маркування та передача препаратів пацієнтам. Це дозволить значно знизити вартість лікування та розширити доступ до сучасних медичних засобів.
Йдеться про два інноваційні препарати:
-
Атезолізумаб (торгова назва “Тецентрик”) — для лікування недрібноклітинного раку легень.
-
Комбінація пертузумабу та трастузумабу (торгова назва “Фесго”) — для лікування HER2-позитивного раку молочної залози.
За оцінками Roche, угода дозволить забезпечити лікування понад 5 800 пацієнтів упродовж п’яти років. Перші препарати українського виробництва стануть доступні для пацієнтів уже в 2027 році.
Генеральний директор МЗУ Олег Клотс наголосив: «Інноваційні лікарські засоби дають шанс на одужання, продовження активного життя та збереження сімей. Це не лише про медицину — це про збереження людського потенціалу, на якому тримається країна».
Співпраця з Roche також сприятиме розвитку вітчизняної фармацевтичної галузі, забезпеченню сталі доступності ліків і збереженню економіки. Згідно з оцінками Human Capital Approach, втрати від передчасних смертей через рак легень і молочної залози в 2022 році могли сягнути до 387 мільйонів євро.
У МЗУ наголошують, що це лише перший крок до розширення локалізованого виробництва життєво необхідних препаратів в Україні.