Після підриву дамби Каховського водосховища росіянами в червні 2023 року на місці водосховища почали швидко рости вербові ліси. Вони стали новою екосистемою в цьому регіоні. Про це в матеріалі РБК-Україна розповів еколог та геоботанік Яків Дідух.

Після підриву дамби екосистема водосховища зазнала значних змін. Проте, попри прогнози пилових бур, ситуація склалась інакше — почала активно рости верба. Завдяки рясному проростанню насіння цієї рослини в літній період, вже восени верба досягала рекордних 2 метрів.

Ці дерева показали неймовірний ріст на площі до одного квадратного метра завдяки багатим мулам, що сприяли їх швидкому розвитку. До осені 2024 року верби вже виросли до 5 метрів.

Вербові ліси, які колись були поширені в Європі, наразі знищені, і в багатьох країнах їх охороняють. Якщо вдалося б відновити цей ліс на місці Каховського водосховища, то він стане найбільшим вербовим масивом в Європі.

Особливу цінність ці ліси мають і для біорізноманіття. В них проживає до 60 видів птахів і понад 450 видів комах, включаючи рідкісні види.

Однак є серйозна загроза для цієї екосистеми. Якщо територія буде знову затоплена, це може завдати значної шкоди новоствореним вербовим лісам. Для екологів важливо зберегти ці заплавні ліси, які раніше були поширені на Великому Лугу.

Завантажити ще...