Україна завершила сезон відбору газу з рекордно низькими запасами — розпочато закачування
Україна завершила сезон відбору газу з підземних сховищ на історично мінімальному рівні та з 17 квітня офіційно перейшла до його закачування. Про це свідчать дані Gas Infrastructure Europe (GIE), повідомляє «Інтерфакс-Україна».
Цьогоріч сезон відбору тривав з 1 листопада 2024 року — тоді в сховищах було 87,037 ТВт-г (8,315 млрд куб. м) — і завершився 16 квітня на рівні лише 7,062 ТВт-г (0,675 млрд куб. м), що стало найнижчим показником за всю історію. Це лише 2,22% від максимального обсягу ПСГ. Торік же аналогічний період завершився 30 березня із запасами у 3,388 млрд куб. м (11,12%).
За останні дні українські сховища поповнилися на 6,5 млн куб. м, втім ці обсяги не враховують близько 4,6 млрд куб. м буферного газу, який не можна використовувати без шкоди для роботи ПСГ.
Низький рівень запасів — наслідок масованих ракетних атак Росії по об’єктах газової інфраструктури у лютому-березні. У відповідь Україна була змушена розпочати імпорт газу. За оцінками колишнього керівника Оператора ГТС України Сергія Макогона, йдеться про близько 800 млн куб. м.
Щоб безпечно пройти наступний опалювальний сезон, у підземних сховищах має бути щонайменше 9 млрд куб. м активного газу. Досягнення цієї мети вимагає імпорту близько 5,5–6,3 млрд куб. м, що може коштувати $2,5–3 млрд. За словами Макогона, наразі відомо лише про $0,4 млрд грантового фінансування.
Член правління «Нафтогазу» Дмитро Абрамович прогнозує, що до 1 листопада потрібно імпортувати щонайменше 4,5–4,6 млрд куб. м. Водночас гарантовані можливості імпорту — близько 50 млн куб. м на добу, тож для досягнення потрібних обсягів країна повинна почати масштабний імпорт уже в травні.