Україна відкидає будь-які альтернативи повноправному членству в НАТО, називаючи це єдиною реальною гарантією своєї безпеки. Про це йдеться у заяві Міністерства закордонних справ України, оприлюдненій з нагоди 30-річчя підписання Будапештського меморандуму.

Меморандум, укладений у 1994 році, мав забезпечити гарантії безпеки, суверенітету та територіальної цілісності України в обмін на відмову від третього за потужністю ядерного арсеналу. Проте Росія, яка була одним із гарантів, грубо порушила цей документ, підірвавши його авторитет і довіру до міжнародного права.

“Порушення Росією Будапештського меморандуму створило небезпечний прецедент, що підірвав довіру до самої ідеї ядерного роззброєння. Натомість бачимо активні спроби різних країн від Індо-Тихоокеанського регіону та Близького Сходу до євроатлантичного простору створити чи розширити наявні ядерні арсенали”, – йдеться у заяві МЗС.

Міністерство наголосило, що Будапештський меморандум є прикладом недалекоглядності в ухваленні стратегічних рішень щодо безпеки. Україна закликає виправити цю історичну помилку, надавши чіткі юридично зобов’язуючі гарантії безпеки.

Ключовою гарантією МЗС називає вступ України до НАТО:
“Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО”, – підкреслили в міністерстві.

Україна звернулася до США, Великої Британії, Франції, Китаю та всіх учасників Договору про нерозповсюдження ядерної зброї із закликом підтримати її вступ до Альянсу. На думку Києва, 30-річчя Будапештського меморандуму є слушною нагодою зробити цей важливий крок.

 

Завантажити ще...