Україна має потенціал стати одним із ключових гравців на світовому ринку титану — стратегічного металу, що використовується в авіації, оборонній промисловості та машинобудуванні. За оцінками українських геологів, вітчизняні запаси титану можуть сягати до 20% світових. Про це в інтерв’ю РБК-Україна повідомила доктор геологічних наук, завідувачка відділу корисних копалин Інституту геологічних наук НАН України Олена Ремезова.

«Ми вважаємо так: якщо порахувати запаси, плюс — ресурси, частку того, що недорозвідано і не вивчено, то це може бути і всі 20% світових запасів титану. Росіяни завжди писали, що у нас 1%, що не є правдою. Правда полягає в тому, що найкраще російське родовище титану буде гірше за посереднє наше», — зазначила Ремезова.

Вона наголосила, що Україна є однією з небагатьох країн Європи, здатних видобувати титан. Серед європейських держав наразі це робить лише Норвегія.

Титан має широкий спектр застосування — від оборонної галузі до авіації, суднобудування та сучасного машинобудування. Його сплави використовують, зокрема, у виробництві літаків F-16 і F-35, адже вони забезпечують високу міцність і стійкість конструкцій. Для одного сучасного винищувача потрібно кілька сотень кілограмів скандію, що також міститься у титанових рудах.

В Україні родовища титану зосереджені на Житомирщині, вздовж Дніпра (так звана Українська розсипна субпровінція), у Приазов’ї, а також у меншій кількості — на Харківщині й Сумщині. У деяких місцях поклади титану збігаються з покладами літію, що відкриває перспективи для виробництва потужних акумуляторів для гібридних авто.

За словами Ремезової, у титані також містяться інші критично важливі елементи — зокрема ванадій і скандій, які мають особливе значення для високотехнологічних галузей.

Завантажити ще...