У Києві презентували книгу, що руйнує міфи про схід України та війну
10 вересня у Києві відбулася презентація книги «Примарна ясність: міфи і стереотипи навколо Донбасу і війни», яку випустила ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив». Видання розглядає поширені міфи та стереотипи, що створюють розкол у суспільстві.
«У збірці проаналізовано та спростовано хибні уявлення про жителів Донбасу і початок війни в 2014 році; причини, з яких люди лишаються в окупації, та тамтешні реалії, про полон та проблеми цивільних полонених. Розглянуто питання компенсацій для постраждалих із боку української держави», – ідеться у анотації.
Тези авторів підкріплені соціологічними даними, свідченнями очевидців, даними фокус-груп. Аби зібрати цілісну правдиву картину за кожним із міфів та стереотипів були проведені десятки інтерв’ю, оброблені сотні джерел.
«Питання, висвітлені в книзі, складні. На багато з них у нашому суспільстві є кардинально різні погляди. Над розпаленням цих суперечностей активно працює російська пропаганда: дрібниці гіперболізуються та надмірно загострюються, до правди щедро домішується брехня. У книзі ми пропонуємо погляд на проблеми без домішок російської пропаганди. Закликаємо українців говорити про проблеми відверто і шукати спільну позицію», – каже голова ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» Володимир Щербаченко.
Перші розділи присвячені подіям початку 2014 року і поширеному уявленню, ніби жителі сходу України масово жадали приходу «русского мира» і відділення їхніх регіонів. Далі ідеться про настрої на тимчасово окупованих територіях. Адже російська пропаганда намагається створити картину поголівної підтримки жителями ТОТ окупаційної адміністрації.
Обговорюються й інші болючі теми: цивільні у російському полоні, так званий «пенсійний туризм», російська паспортизація жителів ТОТ, тема «утисків російської мови» на Донбасі до війни.
«Ми почали працювати над книгою іще у 2020 році. Вона була майже готова на початок 2022-го. Та сталося повномасштабне вторгнення, і треба було вирішувати: чи завершувати нашу роботу? Дійсно, деякі теми стали менш актуальними. А інші набули значно більших масштабів. Чи треба все переписувати? Рішення обрали компромісне: кожен розділ супроводили вступним словом, де зазначили, чому саме ця тема лишається актуальною», – розповідає один із співавторів книги Олександр Білокобильський.
Через невеликий наклад продаж книги не планується. Частина накладу в 1000 примірників вже доступна у бібліотеках країни. Також у друкованому вигляді її можна одержати на презентаціях, які заплановані у регіонах України від Ужгорода до Харкова. Крім того, книга доступна для безкоштовного завантаження на сайті СЦГІ.
У проєкті поряд із СЦГІ брала участь ще ціла низка громадських організацій: «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», «Молода Просвіта Прикарпаття» та Кризовий медіацентр «Сіверський Донець». Видання здійснене за підтримки Kurve Wustrow — Centre for Training and Networking in Nonviolent Action в рамках програми «Громадянська служба миру» (ГСМ).