Що думає китайський чат-бот DeepSeek про Росію, Путіна та війну в Україні
Поява на ринку нового чат-боту DeepSeek обвалила акції технологічних гігантів та спричинила чимало інформаційних хвиль. Окремі країни вже забороняють його використання, хтось звинувачує електронний сервіс у шпигунстві, стверджують що він цензурує відповіді на політичні питання. ШІ старанно уникає відповідей про події 1989 року на площі Тяньаньмень. А от що він думає про важливі для українців питання сучасності розбирався «Фарватер.Схід».
Компанії-розробники сучасних чат-ботів вже встигли звинуватити DeepSeek у фактичній крадіжці їх роботи – OpenAI виявила докази «дистиляції», які можуть походити від DeepSeek. Тобто новий ШІ-помічник фактично навчається на інших AI-моделях, що викликало дискусії щодо легальності та етичності такого підходу.
Тим часом у ряді країн, зокрема у Тайвані, усім державним установам заборонили використовувати DeepSeek. Нідерланди розпочали розслідування щодо збору даних новим чат-ботом, а США вважають що новий представник ШІ-спільноти загрожує національній безпеці, тож в конгресі підготовано законопроєкт про заборону його використання.
Вагомими є і заяви дослідників, які повідомили, що відповіді DeepSeek включають китайську пропаганду. Так, за інформацією The New York Times задокументовано, що деякі з його відповідей посилюють пропаганду, яку Пекін використовує для дискредитації критиків. Також The New York Times знайшла подібні приклади, запитуючи у чат-бота відповіді про те, як Китай впорається з війною Росії в Україні. В одному тесті, пов’язаному з війною Кремля проти нашої держави, чат-бот обійшов запитання «про безпідставну заяву про те, що у 2022 році українці влаштували різанину мирних жителів у Бучі, міста на під’їзді до столиці країни Києва».
Ми поставили пряме запитання чат-боту про його обізнаність на тему Бучі і отримали наступну відповідь, яка на нашу суб’єктивну думку жодного проросійського наративу відповідь не має.
«Масові вбивства цивільних мешканців Бучі навесні 2022 року — це одна з найжахливіших сторінок російської агресії в Україні. Буча стала символом стійкості українського народу та жорстокості російської агресії. Україна та весь світ пам’ятають про жертв цих злочинів і прагнуть справедливості».
Те саме стосується загальних запитань щодо війни Росії проти нашої держави і його відповіді не змінюють риторики незалежно від семантики чи мови, якою ставиться запитання:


Деокупацію Луганщини ШІ називає складним, але важливим питання для України.
«Деокупація Луганської області можлива, але це вимагатиме комплексних зусиль — як військових, так і політичних, економічних та соціальних. Україна вже демонструє свою здатність звільняти окуповані території, і з часом Луганщина також повернеться під контроль України. Найголовніше — це віра в перемогу та підтримка міжнародної спільноти.»
А перемогу України не пов’язує з рішеннями чи бажаннями Трампа:
«Хоча Трамп може спробувати ініціювати переговори або тиснути на Україну, його дії не гарантують справедливого та тривалого миру. Найкращий шлях до завершення війни — це посилення підтримки України, щоб вона могла звільнити свої території та відновити суверенітет. Будь-який мир, який ігнорує інтереси України, може лише загострити конфлікт у майбутньому», – каже нейромережа.
Утім, без російського сліду в історії створення помічника не обійшлося: роспропагандист в етері каналу “Росія-1” розповів, що китайська нейромережа DeepSeek була розроблена на основі радянського коду 1985 року. Хоча відпочатку ця теза належала сатиричній ІА “Панорама”, яка видає першоквітневі розіграші незалежно від пори року та дати календаря.