Поява на ринку нового чат-боту DeepSeek обвалила акції технологічних гігантів та спричинила чимало інформаційних хвиль. Окремі країни вже забороняють його використання, хтось звинувачує електронний сервіс у шпигунстві, стверджують що він цензурує відповіді на політичні питання. ШІ старанно уникає відповідей про події 1989 року на площі Тяньаньмень. А от що він думає про важливі для українців питання сучасності розбирався «Фарватер.Схід».

Компанії-розробники сучасних чат-ботів вже встигли звинуватити DeepSeek у фактичній крадіжці їх роботи – OpenAI виявила докази «дистиляції», які можуть походити від DeepSeek. Тобто новий ШІ-помічник фактично навчається на інших AI-моделях, що викликало дискусії щодо легальності та етичності такого підходу.

Тим часом у ряді країн, зокрема у Тайвані, усім державним установам заборонили використовувати DeepSeek. Нідерланди розпочали розслідування щодо збору даних новим чат-ботом, а США вважають що новий представник ШІ-спільноти загрожує національній безпеці, тож в конгресі підготовано законопроєкт про заборону його використання.

Вагомими є і заяви дослідників, які повідомили, що відповіді DeepSeek включають китайську пропаганду. Так, за інформацією The New York Times задокументовано, що деякі з його відповідей посилюють пропаганду, яку Пекін використовує для дискредитації критиків. Також The New York Times знайшла подібні приклади, запитуючи у чат-бота відповіді про те, як Китай впорається з війною Росії в Україні. В одному тесті, пов’язаному з війною Кремля проти нашої держави, чат-бот обійшов запитання «про безпідставну заяву про те, що у 2022 році українці влаштували різанину мирних жителів у Бучі, міста на під’їзді до столиці країни Києва».

Ми поставили пряме запитання чат-боту про його обізнаність на тему Бучі і отримали наступну відповідь, яка на нашу суб’єктивну думку жодного проросійського наративу відповідь не має.

«Масові вбивства цивільних мешканців Бучі навесні 2022 року — це одна з найжахливіших сторінок російської агресії в Україні. Буча стала символом стійкості українського народу та жорстокості російської агресії. Україна та весь світ пам’ятають про жертв цих злочинів і прагнуть справедливості».

Те саме стосується загальних запитань щодо війни Росії проти нашої держави і його відповіді не змінюють риторики незалежно від семантики чи мови, якою ставиться запитання:

Що думає китайський чат-бот DeepSeek про Росію, Путіна та війну в Україні

Деокупацію Луганщини ШІ називає  складним, але важливим питання для України.

«Деокупація Луганської області можлива, але це вимагатиме комплексних зусиль — як військових, так і політичних, економічних та соціальних. Україна вже демонструє свою здатність звільняти окуповані території, і з часом Луганщина також повернеться під контроль України. Найголовніше — це віра в перемогу та підтримка міжнародної спільноти.»

А перемогу України не пов’язує з рішеннями чи бажаннями Трампа:

«Хоча Трамп може спробувати ініціювати переговори або тиснути на Україну, його дії не гарантують справедливого та тривалого миру. Найкращий шлях до завершення війни — це посилення підтримки України, щоб вона могла звільнити свої території та відновити суверенітет. Будь-який мир, який ігнорує інтереси України, може лише загострити конфлікт у майбутньому», – каже нейромережа.

Утім, без російського сліду в історії створення помічника не обійшлося: роспропагандист в етері каналу “Росія-1” розповів, що китайська нейромережа DeepSeek була розроблена на основі радянського коду 1985 року. Хоча відпочатку ця теза належала сатиричній ІА “Панорама”, яка видає першоквітневі розіграші незалежно від пори року та дати календаря.

Завантажити ще...