Реалії життя тимчасово окупованого Сіверськодонецька у фото та оголошеннях
Декілька років тому Сіверськодонецьк розвивався та ставав дедалі кращим для життя. Сучасне європейське місто мало інвесторів та перспективи, діджиталізувався, оновлювався та доводив статус молодого. Натепер населений пункт відкинуто в часі: діджиталізація поступилась папірцям на стовпах, а пропаганда малює гарну картинку компенсуючи лоском занепад. «Фарватер.Схід» зробив черговий моніторинг стану справ в тимчасово окупованому місті. Деталі в матеріалі.
Офлайн-борди оголошень без контактів
Для Сіверськодонецька у минулому залишились не лише часи розвитку та розквіту. Період, коли комунальники відчищали вертикальні поверхні міста від наклеєних на них оголошень та систематизували місця для зовнішньої реклами змінився епохою повернення принад 90-х. Зупинки громадського транспорту, стіни магазинів та будинків, фанера на вікнах чи стовпи стали на заміну колись звичним людям онлайн дошкам на провідних сайтах міста.
Оголошення про вакансії замість цивілізованих профільних сайтів тепер треба шукати на папірцях на офлайн-бордах, а повідомлення про відкриття нового магазину вже не приходить у смс-ці. Колись у мешканців регіону була можливість зайти на сайт з операцій з нерухомістю, проставити за декілька секунд фільтри та знайти оголошення про винайм, купівлю або продаж житла, гаража чи дачі. Натепер цього просто не існує — інтернету для цього немає. Варто акцентувати на ще одній особливості сучасних реалій новоокупованих міст— на оголошеннях практично нема контактів, бо немає зв’язку. Хочеш підстригтись — шукай майстра на паперовій мапі. Цікавишся квартирою — йди домовлятись про її перегляд на інший кінець міста, бо ключі зберігаються за іншою адресою. Інформаційне табло міжміських рейсів натепер також паперове та оновлюється вручну у офлайн-режимі.
Ціни в магазинах на рівні дніпровських
Ціни на м’ясо в магазинах притомні та відповідають дніпровським. В перерахунку на гривню свиняча рулька стане близько 100 грн, лопатка у 220 и ребро у 190. Курятина дорожча — чверть вартує 150 грн, приблизно так само і голень. Котячий корм Felix стає у ті самі гроші, що і покупцям в нашому АТБ.


Зовнішність міста опісля зими: чепурний в центрі та занедбаний на периферії
Нині окупаційна адміністрація прибирає в місті опісля зими та викладає фото звіти в мережу з чепурними комунальниками та технікою. А от користуваі соцмереж демонструють інші світлини з переферії, яка не потрапляє до об’єктивів пропагандистських пресслужб. Занедбані багатоповерхівки без ознак життя, захаращені прибудинкові території та руїни – так місто виглядає в тих частинах, куди не часто заїжджають фото та відео камери.
Чисте озеро, про яке окупанти вже навіть не згадують у публічному просторі натепер залишилось лише на старих мапах та фото. Немісцевий мешканець навряд зрозуміє, що на місці нинішньої потрісканої глини був не кар’єр з корисними копалинами, а осередок відпочинку з лебедями, вутками, рибалками та дитячим сміхом.