Воєнні дії за всіх часів несуть за собою смертність та високий рівень травмувань. Найчастіші – травматичні ампутації кінцівок. Світові стандарти протезування перш за все спираються на закони природи та фізіологічні можливості людини, проте в РФ ймовірно замахнулись їх змінити та скоротити алгоритми протезування вдвічі. У темі розбирався «Фарватер.Схід».

«Сроки ожидания протезирования военных будут сокращены в два раза в следующем году, до трех месяцев в среднем», — повідомляють підконтрольні окупаційній владі т.з. «ЛНР» ресурси із посиланням на міністра оборони РФ Бєлоусова.

В матеріалі йдеться про буцімто про перехід на «нові сучасні стандарти», котрі «дозволять надавати повний цикл послуг протезування та реабілітації» за три місяці замість нинішніх півроку, та «можливість отримувати їх поблизу місць служби». Фактично ж в російському міноборони просто пришвидшать протезувальний конвейєр без врахування людської фізіології та дійсно сучасних стандартів, адже якщо говорити про первинне протезування, тобто протезування, яке відбувається вперше після травматичної ампутації кінцівки, то, як зазначають фахівці, попри те, що загоєння може тривати аж до 6 місяців, а в ряді випадків – до року, золотим вікном для протезування є період від 30 до 60 днів після операції. Тобто навіть перспективне скорочення строків самого очікування протезу перевищуватиме дійсно сучасні стандарти.

Утопічні на кшталт «Київ за три дні» і плани «надавати повний цикл послуг протезування та реабілітації за три місяці»: за існуючими стандартами поки первинний протез допомагає формуванню кукси (частини кінцівки, яка залишилася після ампутації й на яку буде кріпитися протез) та запобігає втраті навичок рухів, паралельно тривають спостереження медиками за процесом загоєння, консервативне лікування, можливі пластики, реконструкції, тощо. І вже на заключному етапі підбирається постійний протез з урахуванням анатомічних особливостей сформованої кукси. То ж за стандартами пацієнт починає користуватися постійним протезом не раніше ніж за 6-12 місяців після ампутації, та аж ніяк не за три місяці.

Нині в Україні діють стандарти, за якими при простих випадках на виготовлення протезу достатньо 3 тижні. Максимальний час очікування з моменту подання документів до забезпечення протезом – 3 місяці. В РФ до такого стандарту лише збираються наблизитись.

Також в опублікованому тексті зазначається що «зараз опрацьовується питання будівництва семи нових реабілітаційних центрів» і декларується що це «дозволить додатково надати допомогу понад 11 тис. військовослужбовцям». Доручення стосовно розширення мережі закладів протезування учасників так званої «СВО» на початку грудня пролунало від Владіміра Путіна під час його візиту до «Центра інноваційних технологій у ортопедії». За заявою Бєлоусова ребцентри будуватимуть і поблизу лінії фронту.

З цього виходить що наявних установ недостатньо для забезпечення протезування кремлівських найманців, а офіційні дані від Росстату щодо кількості військових з інвалідністю засекречено, а сам сайт нині не працює. Улітку один з опозиційних телеграм-каналів повідомляв, що в графі щодо кількості військових пенсіонерів з’явились нулі.

«Минобороны скрыло данные о числе военных с инвалидностью. Покалеченных на войне страются не комиссовать, а возвращать на передовую, сообщают фронтовики и правозащитники», — писав ресурс.

 

Протезування не відходячи від лінії фронту: в РФ змінюють медичні стандарти
Завантажити ще...