Посилення віджиму земель на ТОТ: т.з. «ЛНР» має плани на декілька років наперед
Відчуження земель у українців під виглядом націоналізації давно стало буденністю окупованих територій. Натепер окупанти замахнулись посилити процеси віджиму». про це Про це повідомляє підконтрольній окупаційній владі ресурс із посиланням на голову сільського господарства та продовольства РФ Євгенія Сорокіна.
Про такі далекоглядні плани загарбників повідомляється давно: для цього під прикриттям «державної підтримки» «мінсільгосп» спільно з муніципалітетами проводить інвентаризацію земель сільськогосподарського призначення.
“Плануємо, що в найближчі два-три роки її завершимо саме для того, щоб повністю залучити в обіг всю ріллю, щоб, відповідно, наростити обсяги виробництва”, — цитується «глава мінсільгоспу».
За його словами, з 2025 року на окупованій території Луганщини почне діяти так звана Державна програма ефективного залучення до обігу земель сільськогосподарського призначення та розвитку меліоративного комплексу. Ідентичні заходи тривають і в інших окупованих Росією областях України. Так, за повідомленням Центру національного супротиву на тимчасово окупованих територіях росіяни шукають «безгосподарчі земельні ділянки». Йдеться про захоплені землі Херсонської області. Наразі, за наведеною інформацією Центру, місцевий «зерновий оператор», який створили для примусового відбирання зерна у місцевих фермерів, формує списки земель власники яких залишили регіон через «визволителів».
Наступного року окупанти планують виставити на продаж ці ділянки, тобто фактично хочуть відібрати їх у законних власників. Проте, наголошують фахівці Центру, будь-які документи видані російською окупаційною адміністрацією є юридично нікчемним і не мають законної сили, а самовільне захоплення землі є злочином за який передбачене покарання.
Процес розробки відповідних механізмів розпочався у 2023 році, — повідомляють аналітики Східної правозахисної групи та Центру стратегічних досліджень та безпеки. Федеральна програма РФ «Земля» передбачає постановку конкретної ділянки на кадастровий облік та введення їх у сільськогосподарський оборот. У рамках програми «місцеві органи влади зможуть визначити фермера або підприємство, яке займатиметься цією землею, а ділянки, які належать власникам та компаніям, які перебувають у недружніх країнах, що фінансують ЗСУ, будуть націоналізовані.
На окупованих територіях Луганської та Донецької областей від жовтня 2023 року на право оперативного управління об’єктами сільськогосподарських земель та нерухомого майна закріплено за Федеральною державною бюджетною установою «Російський сільськогосподарський центр».
Непорушність права власності гарантується ст. 41 Конституції України та ст.11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Відповідно нормам закону фізичні та юридичні особи зберігають свої права на майно, у тому числі нерухоме (включаючи земельні ділянки) у разі настання окупації, самі питання відносин, пов’язаних з правом власності, регулюються тільки законодавством України, а набуття та припинення права власності на нерухоме майно, яке знаходиться на ТОТ, здійснюється виключно за межами ТОТ. Всі правочини, здійснені під час окупації після її припинення вважатимуться недійсними.