НБУ ініціює зміну назви «копійка» на «шаг» для дерусифікації грошового обігу
Національний банк України виступив з ініціативою замінити назву розмінної монети «копійка» на «шаг». Як повідомляє пресслужба НБУ, цей крок має на меті відновлення історичної справедливості, дерусифікацію грошового обігу та відродження національних традицій. У Нацбанку зазначають, що назва «копійка» походить від московського слова «копьё», яке використовували ще у XV столітті на території Московії. Натомість «шаг» має українське коріння та використовувався в грошовій системі України з XVI століття.
«Гривня має походження з часів Київської Русі, а шаг походить з часів Гетьманщини. У 1918 році Українська Народна Республіка ввела в обіг гривню, яка мала розмінну частину – шаги. Українська повстанська армія та ОУН також використовували шаги у грошовій лічбі», – пояснив голова НБУ Андрій Пишний.
На думку НБУ, перейменування «копійки» на «шаг» сприятиме дерусифікації грошового обігу України, особливо в умовах широкомасштабної агресії з боку росії. У Нацбанку наголошують, що зміна назви монет є важливим кроком для відмежування від колоніального впливу, адже нині «копійки» залишилися в обігу лише в державах, ворожих до України.
Ініціатива також має підтримку з боку експертів та істориків. Зокрема, заступник директора Інституту мовознавства НАН України Олександр Скопненко зазначив, що повернення назви «шаг» для дрібних монет не лише відновить національні традиції, але й допоможе Україні позбутися колоніального впливу у сфері грошової термінології.
Для реалізації цієї ініціативи Національний банк пропонує внести відповідні зміни до законодавства, зокрема до Закону України «Про Національний банк України» та інших нормативних актів. НБУ запевняє, що поступове введення в обіг монет, номінованих у «шагах», не вплине на інфляцію, оскільки не передбачається збільшення обсягів готівкових грошей в економіці. Голова НБУ висловив надію, що якщо суспільство підтримає ініціативу, а Верховна Рада ухвалить необхідне законодавство, карбування «шагів» може розпочатися вже наступного року.