30 червня експертна команда проєкту «Бюджети в екзилі. 2.0» оприлюднила результати дослідження бюджетної ситуації у громадах Луганської області, що перебувають у тимчасовій окупації. Проєкт реалізується Громадським Партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» та ГО «Кризовий медіа-центр «Сіверський Донець» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Згідно з аналітичними даними, повномасштабна війна спричинила стрімке скорочення податкових і неподаткових надходжень до місцевих бюджетів. Якщо у 2021 році, до початку вторгнення, громади Луганщини демонстрували значну бюджетну спроможність (зокрема, у Сіверськодонецькій дохід на одну особу сягав 17 834 грн), то вже у 2024-му цей показник знизився в кілька разів.

У Міловській громаді дохід на особу у 2024 році склав лише 6060 грн, у Лисичанській — 6451, у Шульгінській — 7675 грн. Найменше падіння зафіксоване в Кремінській громаді — понад 8000 грн. Податкові надходження впали ще різкіше: у Сіверськодонецькій, Лисичанській та Міловській громадах у 2024 році вони не перевищували 600 грн на особу.

«Ми були спроможною громадою… У 2022 році власні доходи складали 83% від усіх надходжень. У 2024 — лише 21%. Ми стали дотаційною громадою», — розповіла начальниця фінансового відділу однієї з військових адміністрацій.

Дані дослідження також вказують на те, що чотири з п’яти громад Луганщини у 2024 році мали від’ємні надходження від податку на майно. Це означає, що бюджети втрачають не лише нові надходження, а й змушені повертати раніше отримані кошти — наприклад, через повернення сплачених податків підприємствами, які втратили доступ до активів.

У цих умовах державні дотації стали критично важливим джерелом фінансування. Найбільшу дотацію у 2024 році отримала Сіверськоодонецька громада — 8215 грн на особу. У Лисичанській громаді цей показник зріс удвічі — з 4112 у 2023 до 7616 грн у 2024. Водночас у Міловській громаді розмір дотацій навпаки скоротився — з 4300 до 1440 грн на особу.

За словами експертки проєкту Олени Ніжельської, проблема не лише в зменшенні доходів, а й у зміні структури бюджету: «Від’ємні надходження стали новою реальністю. В окремих випадках бюджети буквально “йдуть у мінус”».

Проєкт «Бюджети в екзилі. 2.0» спрямований на дослідження прозорості та ефективності бюджетних процесів у 20 громадах тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей. Він передбачає не лише аналітику, а й інформаційну кампанію для привернення уваги до критичної ситуації у громадах в екзилі.

Завантажити ще...