«Військові адвокати». Хто така Вікторія Павленко, що стоїть за гучним «стартапом»


«Військові адвокати» на мікроавтобусах, які готові терміново вирішити всі проблеми з ТЦК, останні дні лишаються у центрі уваги. Вони відомі агресивною рекламою, сутичками біля військкоматів та конфліктами з правоохоронцями. Супроводжують правників молодики у військовій формі без знаків розрізнення. Що це – піар на межі здорового глузду, «спецоперація» чи просто бізнес, досліджував «Фарватер.Схід».
Скандальний стартап заснувала Вікторія Павленко з Запоріжжя, яка до повномасштабного вторгнення мешкала у Бердянську. Вона очолює «Корпорацію правовий форпост «Альфа», заявлений профіль якої – діяльність приватних охоронних служб. Ще недавно фірма звалася інакше і займалася перевезеннями.
Павленко захищала в суді проросійського «журналіста». Справ у неї менше двох десятків, і жодної – з військового права. А за 2014 рік на сторінці Вікторії Павленко знайшлося «Вконтакте» відео про «завезених до Донецька бандерівців», які «спровокували жителів Донбасу на побоїща». Ми дослідили все, що є про Вікторію Павленко у відкритому доступі та попросили її це покоментувати.


Як «Агронейм» став «Правовим форпостом «Альфа»
«Корпорація правовий форпост «Альфа», під егідою якої працюють «військові адвокати», з’явилася менше місяця тому – 6 березня 2025 року. Точніше, фірма (товариство з обмеженою відповідальністю) була заснована у жовтні 2023-го, та називалася вона «Агронейм» і її основним видом діяльності був «вантажний автотранспорт».
Загалом список видів діяльності фірми виглядав доволі екзотично: від будівельних робіт і діяльності у сфері права до медичної практики. За даними Аналітичної системи YouControl, одночасно зі зміною назви фірма зробила основним інший вид діяльності. Тепер замість перевезень основною стала «діяльність приватних охоронних служб». Незмінною залишилася засновниця і голова підприємства – Вікторія Григорівна Павленко.


Щоправда, у розділі «Ліцензії» цієї охоронної компанії порожньо. І на сайті МВС у «Переліку суб’єктів господарювання, яким видана ліцензія на провадження охоронної діяльності» цього немає ані під старою назвою, ані під новою, ані за кодом ЄДРПОУ.
Зважаючи на аграрний нейминг цієї компанії і запорізьку реєстрацію, схоже, саме ця Вікторія Павленко з 2016 до 2017 року володіла Фермерським господарством «Аграрні екологічні технології», з 2017 до 2018-го була засновницею ФГ «Агроснаб» у нині окупованому Бердянську, з 2017 до 2021-го у тому ж Бердянську вона володіла ФГ «Украгротрейд», з 2017 до 2020 року – запорізького ТОВ «Промбізнесінвест Груп» із так само аграрною спеціалізацією. У деяких випадках одноосібно, в деяких – разом із матір’ю Ніною Іванівною Павленко або батьком Григорієм Петровичем Павленком.


Наразі підприємства змінили власників і в більшості випадків місця реєстрації із Запоріжжя на Київщину та Кіровоградщину. У 2020 році зазначений Павленко контактний телефон з’являвся на сервісі OLX як «Виктория. Продам Фермерское хозяйство, Киевская область».
Вікторія Павленко починала свій робочий шлях в Управлінні Пенсійного Фонду в Марганці Дніпропетровської області, в якому й була прописана разом із батьками на вулиці Лазо. На облік Ради адвокатів Запорізької області вона стала з 2018 року.
Адвокатську практику Вікторії Павленко неможна назвати обширною. У її послужному списку, згідно з даними системи Опендатабот, за майже вісім років із травня 2017-го лише 17 справ.
Серед них більшість у галузі сімейного права: розлучення, поділ майна, спадщини, аліменти, визначення місця проживання дитини, пара справ про ДТП із постраждалими і пара кримінальних злочинів. При цьому у «військової адвокатки» жодної справи – з військової тематики.
За словами самої Вікторії Павленко, це тому, що вона «не теоретик, а практик, займалася не писаниною, а саме виходила по визовах».
– У мене більша частина роботи була – це виходи, виїзди до ТЦК. Там, де відбувалося саме оце свавілля. Тобто супровід самих клієнтів до ТЦК. На саму писанину я не витрачаю час, я передаю цілу кучу справ. Я вважаю, що це дуже легка справа, яку може виконати будь-який адвокат, який із-за своїх певних переконань боїться ходити до ТЦК, – каже Павленко.
Як майбутня «військова адвокатка» захищала «журналіста», що виправдовував агресію РФ
У 2023 році Вікторія Павленко була захисником Руслана Царьова – українського «журналіста», якому Київська обласна прокуратура інкримінувала «поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування збройної агресії Російської Федерації проти України».
З боку «журналіста» вибір у якості адвокатки Вікторії Павленко виглядає дещо дивним, адже на 2023 рік у публічній юридичній практиці адвокатки не було і десятка вдалих справ. А весь її досвід стосувався сімейних правовідносин.
Цей Царьов за домовленістю з головним редактором російського ТОВ «Аргумент» з міста Брянська публікував матеріали з наративами держави-агресора. Російська сторона за це платила за заздалегідь обговореними умовами, як було встановлено слідством. Під час судового засідання Руслан Царьов повністю визнав свою вину та уклав угоду зі слідством, що дозволило йому отримати звільнення від позбавленні волі.
Детальну біографію Руслана Яковича Царьова до 2010 року «Фарватер.Схід» виявив на сайті російської електоронної бібліотеки KOOB. Перші строки резюме звучать так: «журналіст, редактор, копірайтер-фрілансер. Тематика публікацій: путівники по Санкт-Петербургу, Словаччині, Золотому кільцю Росії; бізнес-аналітика; як вижити на зоні» (виділено нами. – «ФС»). За роки професійної діяльності випускник харківського Каразінського університету Царьов змінив багато місць роботи, більшість із яких становили російські медіа.
У російських реєстрах ми знайшли також згадку, що в 2009-2016 роках Руслан Царьов займався підприємництвом у Москві, зокрема, «діяльність інформаційних агенцій». У 2012 році він навіть видав книгу про Санкт-Петербург у відомому московському видавництві «ЕКСМО». Знайшлися його сліди і у Брянську: звідти він написав принаймні один текст для пропагандистського видання «Московский комсомолец» («МК»).
У кримінальній справі 2023 року Царьов фігурує вже як мешканець Київської області. У Аналітичний системі Youcontrol ми бачимо, що в 2021 році він зареєструвався як фізична особа–підприємець у Фастові. Вид діяльності той же, що був і у Москві: діяльність інформаційних агенцій.
– Перевіривши всі матеріали… Людина дійсно там похитнулась, людина має право на виправлення. Буває таке. А потім ще з’ясувалося те, що коли відбулися ці дії, що дійсно під примусом, і оце тільки що мене сподвигло захищати його в суді. «Однозначно, що ти винний в цій ситуації, ти зробив це, ти повинен нести цю відповідальність за свої дії». І тільки тоді я погодилась, – каже Вікторія Павленко.
Водночас у судовому вироку немає жодного слова про те, що звинувачуваний чинив свої дії під примусом.
Звідки мікроавтобуси?
Звідки така кількість брендованого автотранспорту у «військових адвокатів»? Ми припускали, що Вікторія Павленко задіяла, можливо, власний транспорт, бо у її фірми один із КВЕДів – транспортні перевезеня. Або, наприклад, що вона могла залучити можливості рідної сестри Анни Григорівни Могорит. Остання є засновницею та керівницею компанії транспортних перевезень «Магтранс ЛТД», зареєстрованої у місті Києві.


Та у обох цих фірм, згідно з відомостями Аналітичної системи YouControl, немає у власності транспорту. За словами Вікторії Павленко, ці бусики «належать на правах оренди».
– Фізичні особи, ФОПи взяли їх в оренду. Це для того, щоб супроводжувати адвокатів до ТЦК, – розтлумачує адвокатка.
З подальшої розмови з нею ми дізналися, що принаймні частина цих мікроавтобусів оформлена за договором оренди на Анатолія Сміяна. Того, якого підозрюють зараз у торгівлі кокаїном. Але про це пізніше.
Які політичні погляди адвокатки?
Свого часу сестри Вікторія Павленко та Анна Могорит разом вже брали участь у громадсько-політичній діяльності в лавах політичної партії «Демократична Україна»: Анна була заступником керівника у Київській та Кіровоградській організаціях партії, а Вікторія взяла на себе лідерство в Дніпропетровському осередку. Відомості про це наявні в Аналітичній системі YouControl. Цей проект «не злетів», і навіть подробиць про цю партію в Мережі знаходиться небагато.
Можливо, про політичні погляди Вікторії Павленко можна зробити висновки з її сторінок у соцмережах?
Теперішня сторінка Вікторії Павленко у Facebook витримана в синьо-жовтих кольорах і рясніє патріотичними дописами, репостами волонтерських зборів. Зокрема, трапляються репости зі сторінки її сестри Анни Могорит про збір на бандеромобіль. Усі три роки повномасштабки вона ділиться чужими дописами з фотографіями бійців: «допоможіть розшукати, останній раз виходив на зв’язок із…»
Зі свіжого – передрук допису про «катівні диктатора Зеленського для мирних українців». На виборах 2019-го Вікторія була, звичайно, за Зеленського і проти «гаранта корупції Петра Порошенка».


Напередодні повномасштабного вторгнення Павленко боролася з тарифами енергопостачаючих компаній (пам’ятаєте «тарифний геноцид»?). У карантин обурювалася обмеженнями як адвокатка. Схоже, що до повномасштабного вторгнення Вікторія Павленко трималася наративів пропаганди про те, як в Україні все погано, хоча прямих проросійських дописів і репостів у публічному доступі й не видно.
На старій сторінці у соцмережі «Вконтакте» майже нічого, що свідчило би про політичну позицію. Хіба що у березні 2014 року вона виклала відео «13 марта 2014 в Донецк снова привезли евромайдановцев которые спровоцировали конфликт».


Підпис авторки посту під роликом містить наступні фрази, написані російською: «В очередной раз в Донецк привезли евромайдановцев, чтоб выдать их за жителей Донецка.
Все знали, что Донецк не потерпит бандеровцев в своём городе. Жители Донецка вышли на улицы, чтоб выразить свою позицию. Из-за агрессивных евромайдановцев привезенных в Донецк произошла стычка, переросшая в драки и побоища».
– Ні, такого не було. Мої сторінки щас зламуються. Мені постійно пишуть якісь провокаційні відео, провокаційні статті. Чесно, я не знаю це відео, і знаєте, ви взагалі мене цим ніяк не злякали, – каже Вікторія Павленко.
Хто сидить за кермом? Кокаїнова історія в стилі Гая Річі
Тепер же адвокатка Павленко збирається захищати жертв «ТЦК тирана Зе». А водіями цих брендованих автобусів, за її словами, є військові, «які викинуті і вважали себе ненужними».
– Вирішено створити товариство, де саме керуватимуть цими автобусами списані військові. І оце навіть який у Голосіївський ТЦК привозив адвоката по справах, – військовий, в нього три контузії, він по 42 статті списаний. Тобто те, що його звинуватили, що він якийсь наркоман чи алкоголік – це дуже обідно. Обідно мені як адвокату, як людині обідно. А я просто представляю як йому обідно, – каже Вікторія Павленко.
Тут ідеться по те, що офіцер ЗСУ та відомий блогер Анатолій Штефан упізнав одного з водіїв «військових адвокатів». Штефан у дописі на Facebook стверджує, що за кермом мікроавтобуса, на якому приїхали учасники сутички біля Голосіївського ТЦК, сидів Анатолій Сміян. Минулого року цей чоловік, пише Штефан, брав участь у діяльності злочинної групи, що розвозила кокаїн в комендантську годину, маскуючися під військових.
Адвокатка каже про звинувачення Сміяна в наркоманії чи алкоголізмі, – а насправді Анатолій Штефан писав про підозру у наркоторгівлі.


Київська міська прокуратура підтвердила спостереження блогера, відповівши на власній сторінці: «Інформація щодо розслідування кримінального провадження за фактом зберігання та збуту кокаїна відносно чоловіка, який фігурує на відео конфлікту біля Голосіївського РТЦК та СП. Повідомляємо, що вказаному чоловіку 22 травня 2024 року за процесуального керівництва Печерської окружної прокуратури міста Києва було повідомлено про підозру у незаконному зберіганні з метою збуту та збуті кокаїну…»
– Тобто він, ви кажете, не звинувачується зараз у справі про зберігання та продаж кокаїну? – намагаємося прояснити позицію адвокатки Павленко.
Прямої відповіді ми не почули. Натомість Павленко стала розповідати, що у поліцейських були «якісь маленькі пакетики, і щось таке як сипучий матеріал». На її думку, це були заборонені речовини, які поліція нібито збиралася підкинути в бусик. Також вона повідомила, що готує позови проти полковника Анатолія Штефана.
По коментар ми додзвонилися їй на номер, що вказаний як номер адвокатки на низці фахових ресурсів. А от той телефон, що по всьому Києву бачили на бусиках «військових адвокатів», – не обслуговується. І чому так, – Вікторія Павленко не відповіла.