«Спротив мобілізації» на заявку РФ. Як журналістам теракт замовили
Три тисячі доларів за спалене військове авто, 30 тисяч – за трощу потягу з людьми. В якості бонуса за роботу обіцяють російське громадянство та евакуацію до окупованих територій. На таких умовах спецслужби РФ через Telegram пропонували журналістові «Фарватер.Схід» влаштувати теракти в Україні. Як відбувається вербовка для створення картинки про «спротив мобілізації» і яку «винагороду» отримують виконавці, розповідаємо далі.
У липні росіяни почали нову операцію. Інформаційна кампанія створює видимість масового опору мобілізації серед української молоді. Акції мусять показати, що «народ та армія не єдині», вбити клин між Силами оборони та цивільними.
«Акція, яка нами проводиться, проводиться з метою дестабілізації всередині країни та створення негативного настрою громадян цієї держави по відношенню до ТЦК та ЗСУ», – написав російський вербувальник, з яким нам удалося поспілкуватися.
Спецслужби РФ вербують любителів легких грошей, які готові підпалювати автівки українських військових та, зокрема, ТЦК. Гроші, щоправда, до виконавців переважно не доходять, проте арешт за підозрою у терористичній діяльності та шпигунстві на користь ворога гарантовані. За даними заступника начальник Нацполіції Андрія Нєбитова, правоохоронцями вже затримані 132 таких злочинців. Та не будемо забігати наперед, підемо з початку.
Прайс на теракти. «Підійдуть і цивільні авто»
Під легендою бажаючого заробити журналіст «Фарватер.Схід» поспілкувався з двома вербувальниками. Вони не приховують, що представляють РФ. Приналежність до країни-агресорки представляють як доказ своєї платоспроможності.
Наш перший куратор надав перевагу переписці в Telegram. Ніяких імен на першому етапі, тільки «реклама», яка це легка та швидка робота, і перелік можливих винагород. Закритий профіль, засекречений номер та локалізація «у Сінгапурі».
Запропонована процедура проста. Виконавець фотографує авто і висилає на узгодження куратору. Це не обов’язково мусить бути саме машина ТЦК. Підійде, каже вербувальник, будь-яка з ознаками належності до війська: колір («військового кольору», як висловився куратор), наліпки «ЗСУ» на кузові (навіть у цивільних автівок), чорні військові номери тощо.
У разі підтвердження «цілі», проводиться короткий інструктаж, як зробити запалювальну суміш, визначається час та алгоритм дій. Обов’язковою умовою є зйомка відео, що підтверджує скоєння злочину. Тобто виконавець мусить задокументувати власні протиправні дії. Куратор демонструє приклади виконаних робіт: так мусить виглядати звіт.
Наступний етап – він вимагає відкрити профіль співрозмовника, аби побачити номер мобільного та здійснити перевірку. Ненав’язливо цікавиться ім’ям, місцем роботи та посадою.
Ми використовуємо нагоду, аби дізнатися якомога більше інформації:
– А може лучше не в своем городе даже делать? Я на ЖДшке работаю и регулярно шарюсь везде.
– Поезд с рельс если сможете организовать грузовой, – 15 000 тыс. долларов.
– Большой риск, тут надо так, чтоб с концами уже потом дёргать. За поезд с воякаами 30 дадите?
– Дадим.
Наприкінці розмови куратор все ж таки вже прямо видає свою приналежність до РФ, про яку тільки натякав. У відповідь на прохання допомоги в евакуації на тимчасово окуповані території, з яких нібито походить «виконавець», куратор відповідає наступним чином:
– Переходите границу рядом с Рубежным. Не заберут (до армії РФ. – «ФС»). Получайте наше гражданство и живите счастливо.
Шантаж та «мережевий маркетинг» від російських спецслужб
Росіяни виплачують обіцяні гонорари тільки один раз. Надалі вони шантажують виконавців терактів для здійснення нових злочинів безкоштовно, маючи потужний компромат. Виконавець сам себе «документує»: у російського куратора є переписка, узгодження завдання, особисті дані виконавця та відео підпалу. Як фінальний момент – переведення грошей за виконання першого завдання. «Зіскочити» без наслідків уже неможливо.
– Росіяни бачать окремі характеристики телефона, IP-адресу та дані гаманця, куди переказують гроші. Це дає можливість ідентифікувати особу виконавця, – каже співробітник одного з регіональних підрозділів боротьби з тероризмом СБУ на умовах анонімності. – Далі цими матеріалами вони шантажують українців, змушуючи їх іти на нові злочини. Мені відомі мінімум п’ять випадків, коли спецслужби РФ змушували разових виконавців далі йти на теракти з людськими жертвами.
Водночас часто куратори намагаються залучити людей до здійснення терактів методами мережевого маркетингу: «приведи виконавця і отримай тисячу доларів». Таким чином усі учасники виявляються опосередковано причетними до вчинення групових злочинів.
Часто вербувальники присвоюють більшість «гонорари», називаючи виконавцям менші суми, ніж виділені на операцію. Кошторисів ми не бачили, але на користь цього припущення говорять розбіжності у запропонованій винагороді за одну й ту саму «роботу» у різних кураторів. Ми пересвідчилися у цьому у спілкуванні з іншим вербувальником.
Тут ми використали легенду, ніби звернулися за рекомендацією від іншого виконавця, вигаданого Дмитра. «Владімір Алєксандровіч» (так він був підписаний у месенджері) обрав спілкування голосовим дзвінком у Telegram. Із характерним московським акцентом він розповів технологію підпалу та особливості відозйомки злочину. Він робив наголос на тому, що це – «дуже легко і просто, робиться за 20-30 секунд», і одразу після звіту – гроші на криптогаманець.
(Обережно, ненормативна лексика!)
«Видео посмотрел же? Элементарно вот, как люди делают. На все про все буквально бл*дь 20-30 секунд. То есть элементарно, да? То есть х*ли там, – вылил, спичку кинул, обязательно только все это заснял на видео. После этого отттуда съе*ался, видео скинул, скинул криптокошелек, получил деньги. Всё»
Серед іншого він розповів, що заявки на підпали збирає щоденно до 10-ї години вечора, то якщо поспішити, можна встигнути отримати гроші вже сьогодні! (Звичайна тактика шахраїв, коли жертві не дають часу обдумати рішення.) Та на відміну від свого колеги, з яким ми спілкувалися першим, «за машину» він запропонував вполовину менше: вже не три, а усього лиш півтори тисячі доларів США. Такі от «особливості національної охоти».
Telegram став для росіян основним інструментом вербування терористів
Оголошення про легку разову роботу активно поширюються у Telegram-спільнотах та чатах. Вони варіюються від завуальованої «Робота!!! Всі міста України. Від 3000 тисяч» (з палаючим авто у якості прикраси) до відвертої «Підпали авто ТЦК. Потребуємо людей для разової чи регулярної роботи».
Такі оголошення зазвичай оперативно видаляють модератори та адміністраторами груп. Та росіяни продовжують їх розміщувати знову і знову за допомогою анонімних ботів. Спроби поскаржитися на профілі вербувальників до Telegram поки не увінчалися успіхом. Вони продовжують безперешкодно працювати й надалі.
Резюмуємо. Перше. Підпали автівок із зовнішніми ознаками належності до війська – не прояви протесту українського суспільства проти мобілізації. Це спланована і реалізована спецслужбами РФ операція із використання маргіналів і злочинців задля розбрату в Україні. За задумом, цивільні українці мусять побачити «спротив мобілізації у активний спосіб» і як ненавидять співгромадяни армію. А військові після цього повинні ненавидіти цивільних, які не лише ховаються від ТЦК, а й нищать майно. Питання тоді: нахіба захищати цих людей? Така ідея операції.
Друге. Виконавців цих диверсій і терактів вербують через Telegram, обіцяючи золоті гори і безпеку особистих даних. Та насправді гроші платять лише перший раз, далі змушують працювати безкоштовно шантажем. Виконавці є розхідним матеріалом для російських кураторів. Їх масово затримують українські правоохоронці.
Третє. РФ намагається перед світовою спільнотою змалювати Україну як «терористичну державу», приписуючи все що можна українським спецслужбам. Та сама Росія веде терористичну війну не лише в сенсі щоденних обстрілів цивільних об’єктів. Вона створює мережу терористів і координує її дії на території України, не гребуючи підпалами цивільних авто.