Криптовалюта стає незамінним інструментом російських спецслужб і воєнних злочинців. Як це працює
Чоловік Ірини пішов воювати добровольцем у березні 2022 року. Наступної весни зв’язок із ним обірвався, а тоді з номера чоловіка подзвонив незнайомий і сказав, що життя полоненого можна купити. Близько $10 000, що заплатила Ірина, окупанти привласнили через криптовалютну біржу.
На відміну від національних валют, «крипта» знаходяться поза повноцінним фінансовим контролем. Виплати «гонорарів» агентурі, відмивання грошей, одержаних шантажем від родин українських полонених, – це нові можливості, які криптовалюта подарувала росіянам. «Фарватер.Схід» поспілкувався з людьми, які знають, як це працює.
Електронний ключ замість валізи з готівкою
– Порівняно з 2022 роком використання «крипти» з боку росіян для розрахунку з завербованими агентами зросла в рази. Зазвичай російські спецслужби використовують найбільш популярні біткоїн або USDT. Перехід до таких розрахунків залежить від рівня та обережності як самих агентів, а також їх значущості для російської сторони, що намагається їх максимально законспірувати, – розповідає на умовах анонімності майор української спецслужби Владислав, який займається економічною контррозвідкою.
Криптогроші зручні для шпигунських цілей із точки зору їх передачі. Будь-яка передача готівки особисто чи через схованки – це задіяння додаткових осіб, що збільшує ризик викриття. Також схованки можуть бути викриті кимось випадково, і тоді гроші будуть втрачені. А банківські перекази з інших карток завжди залишають фінансовий слід. Усіх цих ризиків дозволяє уникнути «крипта». Для розрахунку достатньо переслати емейлом або месенджерами електронний ключ.
Та є й інша, ще важливіша причина переходу росіян до розрахунків із агентурою у криптовалюті. Це – скорочення традиційних фінансових можливостей Росії в Україні та світі. Через санкції проти російських банків «матеріалізувати» гроші російських спецслужб в Україні та Європі вкрай важко. А везти готівку з Росії через кілька кордонів – справа небезпечна та складна.
– Функцію українського «гаманця» для російських спецслужб від 2014 року виконували фірми, пов’язані з бізнес-імперією Віктора Медведчука та оточення колишнього президента Віктора Януковича. Після низки вдалих рейдів українських спецслужб більшість із них перестала функціонувати. Через це росіянам доводиться опановувати інші варіанти. Досвід роботи з «криптою» вони перейняли у наркоторговців, які вперше почали використовувати цифрову монету Monero для анонімізації своїх фінансових операцій, – підсумовує український контррозвідник.
Як за «криптою» сховати російський рубль
Та все ж головною принадою криптовалюти для російських спецслужб лишається анонімність і неможливість відслідкувати ланцюжки розрахунків.
– Не дивлячись на оновлення українського законодавства у сфері фінмоніторингу, криптовалюти залишаються зараз унікальним явищем сірої економіки. Вони надають значні можливості приховати походження грошей або обійти податкове законодавство, – розповідає спеціаліст з фінансового моніторингу Антон. Він працює в київському офісі однієї з українських державних служб, і погодився на розмову за умови, що його прізвище не буде назване.
«Крипта» де-факто вже є новітнім платіжним засобом. Та законодавці не встигають за розвитком процесів і це створює лазівки для тих, хто хоче «легально» обійти закон. Це не лише українська проблема. Єдиного підходу до регулювання та моніторингу криптовалютного ринку в світі немає. А деякі криптобіржі зареєстровані в Азії або офшорних зонах і на них не розповсюджується законодавство третіх країн.
Тому національні правоохоронні органи часто безсилі розслідувати злочини, де для розрахунків використана «крипта». Зокрема, коли це стосується російської шпигунської та терористичної діяльності.
Криптовалюта фігурує у найбільшому шпигунському скандалі Європи ХХІ століття. Нещодавно спецслужби Чехії та Польщі провели спецоперацію, у ході якої припинили діяльність сайту «Голос Європи», який фактично був прикриттям для функціонування російської мережі впливу в Європі.
«Гроші на загальну суму в кілька сотень тисяч євро передавали європейським політикам готівкою на особистих зустрічах у Празі або переводили за допомогою криптовалюти», – зазначає Der Spiegel з посиланням на власні джерела.
– Якщо говорити про фізичних осіб, а не спеціалізовані фінансові установи, то транзакції з «криптою» можна побачити тільки на етапі її виведення у реальні гроші. А скільки ланок і як вони пройшли на, скажімо, китайській криптобіржі з офшорними власниками, невідомо нікому. Це дає унікальні можливості для корумпованих чиновників з будь-якої країни приховати походження грошей. А для тих, хто їх хоче корумпувати – простий та дієвий інструмент. У тому числі, для тих же росіян. Усе інше – справа техніки, навіть у зарегульованій Європі, – каже спеціаліст з фінансового моніторингу Антон.
На легалізації «крипти» та її матеріалізації у готівку (або інші цінності), каже він, спеціалізується маса фірм. Вони видадуть усі необхідні документи з обґрунтуванням, як цифрові статки клієнта виросли завдяки кон’юнктурі світового ринку. Можлива і екзотика – спадок від двоюрідної тітки з Куби, яка не обмінюється інформацією з європейськими установами фінмоніторингу. Варіантів – море.
Цифрові можливості для воєнних злочинів
Анонімність і транскордонний характер криптовалютних операцій відкрили нові можливості і для воєнних злочинів.
– Навесні 2023 року мені подзвонив незнайомий з телефону мого чоловіка і сказав, що він у полоні, – розповідає Ірина з Черкаської області, дружина полоненого українського воїна. – На підтвердження він дав трубку чоловікові, аби той підтвердив, що живий. Незнайомець сказав, що вони можуть зберегти йому життя в обмін на викуп. Тобто запропонував викупити життя чоловіка. За два місяці я перерахувала їм на чоловікову карту близько 400 тисяч гривень, усі наші заощадження.
Пізніше, під час розслідування, від поліцейських жінка дізналася, що на ці гроші росіяни з картки чоловіка купували криптовалюту і кудись її виводили. Та куди саме і як? Відстежити не було можливості. Слід обірвався…
Інші дружини українських військовополонених, з якими спілкувалася Ірина, теж одержували подібні вимоги, і такі випадки непоодинокі. Росіяни шантажують рідних навіть загиблих воїнів, каже Ірина. Отримані від родичів гривневі кошти вони так само виводять з українських карток на рахунки на криптобіржах.
Масові зловживання росіян, непрозорі операції та використання криптовалют для обходу санкцій стали причиною цілої низки обмежень для громадян РФ з боку відомих криптовалютних платформ. Зокрема, популярна в Росії біржа Binance іще у серпні 2023 року заборонила росіянам, які проживають у РФ, торгівлю в іншій реальній валюті, окрім рублів.
Та це не стало перешкодою для злочинців, особливо на тимчасово окупованих територіях. Там досі обертається великий обсяг безготівкової гривні, яку можна легко придбати за зниженим курсом. На банківські картки жителів тимчасово окупованих територій щомісяця зараховуються великі суми у вигляді пенсійних виплат.
Водночас на контрольованих Росією територіях проживає понад 5 мільйонів людей з українськими документами. Добровільно або під примусом вони можуть використовувати їх у інтересах агресора, обходячи формальні заборони крипторегулятора.