Грузинське золото, луганські офшори та кремлівська політика. Леван Мамаладзе: неймовірна історія людини з трьома іменами
Грузія палає. Причина протестів – відмова урядом від євроінтеграції до 2028 року. Зміну курсу вітає людина з оточення глави фракції Партії регіонів у ВР Олександра Єфремова, яка має спільне відео з «першим главою ЛНР» Болотовим. Це історія про те, як долі Грузії та України пов’язує агент впливу Москви на ім’я Леван Мамаладзе.
До оточення одіозного регіонала Олександра Єфремова входив грузинський політик, який під чужим ім’ям переховувався на Луганщині від розшуку Інтерполу. На батьківщині його звинувачували в корупції, роботі на Кремль та дотичності до незаконних збройних формувань. Знайомтеся: Леван Легович Мамаладзе, він же «Лев Йосипович Могілевський», ще одне його ім’я ми назвемо нижче.
Чи було секретом у Луганську, ким є «Лев Могілевський»?
Між цими фото – близько 20 років. Першим знімком на сайті Report.az ілюстрований два тижні тому коментар «грузинського політичного експерта» Левана Мамаладзе з відверто російськими наративами.
Друге фото датується 2014 роком. Неформальний помічник Олександра Єфремова Лев Могілевський поряд із першим головою «ЛНР» Валерієм Болотовим у сесійній залі Луганської міськради.
На третьому зображена «вся Єфремовська рать» на початку 2010-х років після чергового бенкету. Імпозантний чоловік у шляпі – наближений до «вождя» Лев Йосипович Могілевський. Поряд із ним також очільник організації «Русскоє наслєдіє» Сергій Захаров та інші проросійські діячі Луганщини.
А четверте фото – раритет 20-річної давнини: на ньому один із наближених до президента Грузії Едуарда Шеварднадзе, губернатор регіону Квемо Картлі Леван Легович Мамаладзе.
Незважаючи на якість фото і час, що пройшов, ці люди дуже схожі. Та сам Мамаладзе категорично заперечує, що носив прізвище Могілевський. Зокрема, про це він казав журналістові грузинської редакції «Радіо Свобода» (Radio Tavisupleba).
Ми задіяли інструменти штучного інтелекту – PimEyes та платформу «Глаз Бога», і вони виснували: це одна і та сама людина. Про це кажуть і живі свідки. Зокрема, близький соратник Олександра Єфремова Едуард Лозовський, екс-очільник єфремовського «Укркомунбанку» та колишній перший заступник голови Луганської ОДА.
Наразі Лозовський мешкає у Грузії. Рік тому він став одним із героїв масштабного розслідування грузинської редакції «Радіо Свобода». Почалося з того, що Лозовский публічно звинуватив Льва Могілевського у шахрайстві. Додавши до цього, що тільки у Грузії він дізнався, що його луганський знайомець Лев Могілевський виявився насправді біглим поплічником Шеварднадзе Леваном Мамаладзе.
Та навряд Едуард Лозовський був щирим. Відомості про справжню особу «Льва Могілевського» просто не могли лишатися таємницею у вузькому колі чиновників. Адже в Луганськ той їхав до давнього знайомого, який від 2006 року обіймав посаду заступника Луганського міського голови – Зази Зухбая. Від 2002 року Зухбая був почесним консулом Грузії в Луганську, а перед цим від 1997-го був представником Квемо Картлі на Луганщині. На фото, де Єфремов є разом із «Львом Могілевським», Зухбая – четвертий зліва.
Зухбая входив до близького оточення Єфремова. Він не міг приховувати, ким насправді є «Лев Могілевський», особливо коли йшлося про мільйони доларів.
«Офшорна пральня» Єфремова – «Могілевського»
Щойно мова заходить про офшори родини Єфремових, зазчичай згадують компанію TBM Holdings та гучний скандал з американським інвестором російського походження Васілієм Оксенюком. Та це далеко не єдина «пральна машинка» клану луганського регіонала за кордоном.
На одну з них ми натрапили під час нашого попереднього розслідування щодо єфремовських зв’язків з українськими теплопостачальниками. Це «Шел партнерс корп».
Засновники цієї панамської компанії носять нетипові для Панами прізвища. Це давно відомий представник Єфремова болгарин Хрісто Колєв та герой нашої статті – «Лев Могілевський».
Саме «Лев Могілевський» є секретарем та директором цієї компанії, заснованої у жовтні 2012 року. Якщо в Аналітичній системі Youcontrol ввести в пошук назву цієї компанії кирилицею, вас вразять масштаби її діяльності на Луганщині.
«Шел партнерс корп» є засновником 31 юридичної особи, бізнес яких охоплював сфери від сільського господарства до обробки металів, торгівлі, вугільної промисловості та будівництва: «Агроформат плюс», «Словяносербський молокозавод», «Гірничні машини України», «Схід-уголь», «Навесні фасади плюс», «Новобуд-схід», «Промсантех-1»… Назви говорять самі за себе. Цікаво, що окремі з них продовжували працювати на неокупованій частині Луганщини аж до 2022 року.
Водночас «Могілевський» мав і особистий бізнес, зокрема, підприємство «Укрборуметал». Саме його «Лев Йосипович» і намагається вже не першій рік продати або віддати в оренду, оцінюючи його загальну вартість у $720 000.
Запам’ятайте це повідомлення. Саме воно дозволило нам вийти на слід третьої іпостасі Мамаладзе–«Могілевського», до цього часу не відомої широкому загалу. Та про це – далі. Зараз перенесемося до сонячної Грузії 20-річної давнини.
Проросійський кум ватажка «ополченців»
Саме з Левана Мамаладзе у 2003 році почалася «Революція троянд» в Грузії. Про це каже у коментарі виданню «Эхо Кавказа» екс-міністерка оборони Грузії Тіна Хідашелі:
– …(Суддя) забрала мандат у залізної опори влади Шеварднадзе – у Левана Мамаладзе. Те рішення судді стало вирішальним у боротьбі за визнання виборів нелегітимними та призначення повторних парламентських виборів у Грузії…
Хто ж такий цей демонізований Леван Мамаладзе? Зоолог за освітою, який ще у молоді роки став активним учасником політичного життя Грузії та увійшов до провладної обойми Едуарда Шеварднадзе. Найбільше відомий завдяки наближеності до президента та майже 10-річному перебуванню на посаді губернатора Квемо Картлі. Територія регіону із трьох боків охоплює столицю Грузії Тбілісі, на півдні він межує з Вірменією, а на сході – з Азербайджаном.
Після перемоги «Революції троянд» Мамаладзе негайно втік до Москви, бо правоохоронці висунули йому звинувачення у корупції, шахрайстві, перевищенні повноважень, незаконному збагаченні та привласненні 27 кілограмів золота, пише видання Civil Georgia.
У 2004 році на фоні спротиву приходу до влади опозиційного прозахідного політика Міхеіла Саакашвілі, у Грузії утворилися загони «озброєних ополченців», які не визнавали легітимність центральної влади. Базувалися вони в Кодороській ущелині, на кордоні з підтримуваною росіянами частиною Абхазії. Майже як на Донбасі у 2014.
Відмінність у тому, що з великими труднощами вони таки були роззброєні у 2006 році. Віце-спікер грузинського парламенту Міхеіл Мачаваріані назвав Левана Мамаладзе як одного з тих, хто стоїть, ймовірно, за спиною цих антиурядових збройних формувань, ідеться у повідомленні азербайджанського ресурсу Day.Az.
– Мамаладзе і [тодішній лідер «ополченців» Емзар] Квіціані – друзі. Наскільки пам’ятаю, Квіціані є хрещеним батьком одного з його дітей, – розповів журналісту «Фарватер.Схід» співробітник одного із провідних грузинських медіа на умовах анонімності.
Напередодні чергових виборів у Грузії у 2009 році ім’я Мамаладзе знову спливло у місцевій пресі в зв’язку з черговими спробами Росії повалити прозахідну владу в Грузії:
«Голова парламентського комітету з оборони та безпеки Гіві Таргамадзе заявив, що Росія знову робить ставку і висуває на передній план «виразно мерзенних постатей», якими є представники колишньої влади Едуарда Шеварднадзе – колишній міністр Каха Таргамадзе та колишній губернатор регіону Квемо Картлі Леван Мамаладзе», – писало видання Civil Georgia.
Група грузинських депутатів у червні 2009 року заявила, що згаданий Каха Таргамадзе та колишній губернатор регіону Квемо Картлі Леван Мамаладзе входять до числа тих грузинів, які тісно співпрацюють із Кремлем, щоб «викликати дестабілізацію в Грузії» (також повідомлення Civil Georgia).
На момент цих заяв Леван Мамаладзе вже близько 5 років проживав «під прикриттям» Олександра Єфремова в Луганську.
Як Мамаладзе став «Могілевським»?
З 2004 по 2017 рік Леван Мамаладзе знаходився у міжнародному розшуку Інтерполу. Саме цим можна пояснити його вимушений переїзд до України під іменем Льва Могілевського.
Довідку про тимчасове проживання в Україні «Лев Могілевський» отримав на базі відповідного російського паспорта, виданого в Тулі в травні 2004 року, розповів журналістові «Фарватер.Схід» Едуард Лозовський.
Згодом він отримав і українське громадянство, про що свідчить статус «громадянин України» в графі засновника згадуваних нами підприємств. Хто сприяв «українізації» Мамаладзе – «Могілевського», вже зрозуміло.
Едуард Лозовський у розмові з журналістом «Фарватер.Схід» висловлює думку, що російський паспорт Мамаладзе міг одержати значно раніше. Посилаючись на слова знайомих у Грузії, Лозовський каже, що набуття російського громадянства під іменем Льва Могілевського могло статися в Абхазії, де на початку 2000-х РФ активно видавала свої паспорти місцевим жителям.
«Масова видача російських паспортів мешканцям Абхазії та Південної Осетії почалася 1 червня 2002 року після прийняття нового закону про громадянство РФ. (…) Термін видачі документів складав три–вісім днів. Якщо до початку дії закону кількість російських громадян у Абхазії оціювалося у близько 30%, а в Південній Осетії трохи перевищувало 40%, то у 2008 році вже називалися цифри 85% та 90%», – писало російське видання «КоммерсантЪ»
На адміністративному кордоні з Абхазією, нагадаємо, знаходиться Кодорська ущелина, де повновладним господарем був кум Мамаладзе – Емзар Квіціані. Той самий, що був ватажком «ополченців». Як пише грузинське незалежне видання Grass, Квіціані співпрацював і з абхазами, і з росіянами.
Тож існує велика вірогідність, що саме за сприяння свого близького друга і кума грузин Леван Легович Мамаладзе, народжений у Тбілісі 17 січня 1968 року, перетворився на російського громадянина Льва Йосиповича Могілевського, єврея із Сухумі, 15.01.1970 року народження.
Водночас таке перетворення може вказувати на співпрацю Левана Мамаладзе з російськими спецслужбами. Якщо врахувати інші непрямі вказання.
Амністія за сприяння російських спецслужб?
За часів президента Саакашвілі у 2006 році Мамаладзе отримав заочний вирок – 17 років позбавлення волі за легалізацію назаконних доходів та хабарі. У 2012 році у Грузії прийшла до влади проросійська партія «Грузинська мрія». Іще тоді Леван Мамаладзе просив визнати його політичним вигнанцем (марно). Десять років він звертався з проханням про помилування до наступних президентів – Георгія Маргелашвілі та Саломе Зурабішвілі. Та лише у 2022 році він потрапив під амністію.
– За моєю інформацією, амністія [Левана Мамаладзе] була погоджена та організована Службою державної безпеки Грузії (СДБ). Декілька депутатів у приватних розмовах розповідали мені, що він потрапив у список амністованих завдяки зусиллям Служби безпеки, – розповів журналістові «Фарватер.Схід» журналіст одного з провідних грузинських медіа на умовах анонімності.
Грузинська СДБ останніми роками часто йде у фарватері російських спецслужб. Там розкривали «змову з метою захоплення влади за сценарієм українського Євромайдану» у 2023-му, а цього року колишніх добровольців українського Грузинського легіону викликали на допити, як повідомляє «Ехо Кавказа». Тож припущення про амністію Мамаладзе на замовлення російських спецслужб при посередництві СДБ виглядає цілком логічним.
Перед амністією Мамаладзе регулярно виступав на російських пропагандистських ресурсах як «політолог», просуваючи російські наративи з приводу Грузії та України. Після повернення на батьківщину він продовжує це робити у грузинських медіа для місцевої аудиторії, а також на російських та азербайджанських російськомовних майданчиках – для закордонної.
– Мамаладзе позиціонує себе в Грузії як незалежного експерта, але завжди підтримує політику уряду. Він критикує Захід, США, – каже в коментарі виданню «Фарватер.Схід» журналіст одного з провідних грузинських медіа на умовах анонімності.
Також на думку про співпрацю з російськими спецслужбами наштовхує відкриття ще одного імені, яке в РФ (і не тільки) має Леван Мамаладзе.
Третє ім’я Левана Мамаладзе
Журналісти «Фарватер.Схід» дослідили згадане на початку оголошення про продаж українського підприємства «Укрборуметал», що зареєстроване в Луганську і засновником якого є Лев Йосипович Могілевський.
У оголошення вказані контактні дані продавця: +38-050-968-32-68 (Україна); +7-915-322-72-40 (Росія). Перевірка цих телефонів на російській платформі «Глаз бога», що дозволяє одержати дані про людей із закритих баз, дала цікаві результати.
Окрім уже відомих нам імен «Levan Mamaladze» та «Могілевский Лев Иосифович», ми знаходимо й інший підпис. Це «Хевели Лев Иосифович». Неймовірно, та до цього телефону також прив’язаний особистий акаунт в російському «Альфа-банку»: клієнт із паспортом на ім’я Хевели Лев Иосифович, і в нього також наявний СНИЛС 161-507-572 52 (страховий номер індивідуального особового рахунку, унікальний ідентифікатор, через який у РФ здійснюється доступ до держпослуг).
Перевірка через Пенсійний фонд підтверджує, що людина з такими даними зареєстрована у російській системі соціального страхування. Також вдалося знайти ИНН – індивідуальний податковий номер Льва Хевелі.
Звертає на себе увагу і дата народження російського громадянина Льва Иосифовича Хевели – 17.01.1969. Нагадаємо, Леван Легович Мамаладзе народився 17.01.1968, а «Лев Йосипович Могілевський» – 15.01.1970.
На те, що Лев Хевелі – та сама людина, що і Мамаладзе, вказують і ще декілька моментів. У Луганську були зареєстровані троє дітей з такими самими іменами, як у дітей Мамаладзе, тільки з по-батькові «Львович/Львівна» і прізвищем «Хевелі». І зареєстровані вони були за однією адресою з Медеєю Отарівною Ачабадзе, це – дружина Зази Зухбая, представника Квемо Картлі в Луганській області, а пізніше – почесного консула Грузії на Луганщині.
Анна Марія Львівна Хевелі, що була зареєстрована в Луганську на вул. Братів Палкіних, згодом навчалася у приватному Austin College у штаті Техас (США). У списку тенісної команди коледжу на сайті видання North Texas e-News про неї кажуть, що вона походить з Луганська, Україна, а її батьки – Лев Хевелі та Марина Кавтарадзе. Марікою Кавтарадзе звуть дружину Левана Мамаладзе (наприклад, про це пише Азербайджанське державне інформагентство).
Нарешті, на сторінці Anamariia Kheveli в соцмережі «Вконтакте» вона пише: «Сьогодні день народження у найкращого татуся у всьому світі, у всьому всесвіті!..» А на фото, хай і не в дуже добрій якості, – уся родина Левана Мамаладзе, включно із дружиною, донькою та двома синами. І таке саме фото містить сторінка у Facebook, підписана іменем Левана Мамаладзе.
Отже ми можемо зі впевненістю казати, що «Лев Могілевський», «Лев Хевелі» та Леван Мамаладзе – одна людина. «Фарватер.Схід» не зміг зв’язатися з ним для отримання коментарів. Водночас завдяки витокам із російських баз нам відомо, що і «Лев Могілевський», і «Лев Хевелі» неодноразово перетинав кордон України та РФ та користався авіатранспортом. Найчастіше і той, і інший літали з аеропорту Ростова-на-Дону до Москви.
Місія в Луганську – досі чутлива тема для Мамаладзе
Наявність повністю легальних російських паспортів на вигадані імена у одного грузинського «політичного експерта» виглядає надто неправдоподібно. А от якщо припустити, що ця людина працює, наприклад, на ФСБ, то все стає на свої місця і набуває пояснень.
Це пояснило би все від самого початку: втеча з Грузії після «Революції троянд» до українського Луганська з двома російськими паспортами, проникнення до оточення тоді ще губернатора Олександра Єфремова, адміністрування офшорів Єфремова. Далі – поява поруч із ватажком «ЛНР» Валерієм Болотовим, участь у російській пропаганді, лобіювання грузинськими силовиками амністії для Мамаладзе, його повернення й гуртування навколо себе неформальних лідерів впливу на суспільство. І нарешті дотичність до скасування Грузією європейського курсу.
«…Я не збираюся повертатися в політику, та я буду з політикою. А це означає, що завдяки своїй роботі я допоможу державі укріпиитися», – цитував російський пропагандистський ресурс «Регнум» заяву політика Левана Мамаладзе телеканалу «Мтаварі Архі».
Це було у травні 2022 року, коли амністований Леван Мамаладзе повернувся до Грузії. А за місяць по цьому стало відомо, що Мамаладзе збирав велику зустріч впливових людей – колишніх парламентарів, громадських діячів, лідерів громадських організацій. Учасники зустрічі, з якими вдалося поспілкуватися виданню 24News.ge, запевняли, що про політику не йшлося.
Тема перебування в Луганську і наближеності до тодішньої еліти регіону лишається, вочевидь, чутливою для Мамаладзе до сьогодні. Дивіться, який збіг обставин. 8 грудня журналіст «Фарватер.Схід» говорить із Едуардом Лозовським про Левана Мамаладзе. Увечері того ж дня хтось терміново вносить правки у статтю про Мамаладзе у «Вікіпедії».
З неї терміново вичищають, що Мамаладзе був радником голови Луганської ОДА, мера Луганська та голови фракції Партії регіонів у Верховній Раді (тобто Олександра Єфремова). І ці правки вносилися з IP-адреси в грузинському Руставі, який є адміністративним центром регіону Квемо Картлі.