«Герой ЛНР» розбудовує козачий рух у Німеччині. Хто насправді стоїть за російськими парамілітарними структурами РФ у Європі
Російський вишибала у німецькому нічному клубі очолює Союз отаманів козачих громад Європи, а випускник Омської академії МВС РФ є співголовою козачої організації в Ганновері. Козачі загони в Німеччині беруть участь у проросійських мітингах, охороняють заходи посольства РФ. Джерела їхнього фінансування приховані. І за лаштунками цього руху стоять підсанкційний «герой ЛНР» та депутат «народної ради ЛНР» – майор ЗС РФ у запасі.
Десятиріччями під прикриттям «культурно-етнографічних» козачих об’єднань Луганщини діяли російські агенти. Вони створювали зручне підґрунтя для вторгнення російської армії і у потрібний час стали на бік ворога. І російські козаки відіграли не останню роль в окупації українського Криму і Донбасу.
Наприкінці 2014 року, після успішного використання козаків в Україні Кремль ініціював створення нового наднаціонального козачого об’єднання – «Союза казаков-воинов России и зарубежья». Цю мережу парамілітарних організацій Москва продовжує безперешкодно розвивати по всій Європі, розширюючи позиції впливу РФ у провідних країнах НАТО.
Їдуть, їдуть по Берліну наші козаки?
Знайомтеся: ця людина в погонах козацького полковника – Грігорій Фрідріхович Крамер, отаман Ганноверської козачої громади Німеччини. Крім того, разом з «героєм ЛНР» Віктором Водолацкім він входить до складу наглядової ради «Донського козачого кадетського корпусу».
Чим іще відомий Грігорій Крамер, крім своєї екзотичної німецько-козацької посади? На допомогу нам прийшли інструменти штучного інтелекту з пошуку зображень.
Окрім численних парадних фото з різноманітних козачих заходів, ми знайшли інші знімки Крамера – з робочого місця. Їх розмістив у себе на сторінці «Вконтакте» Вадім Костріков, колега Грігорія Фрідріховича і по роботі, і по козацькому хобі. На цих світлинах козачий полковник виступає дещо в іншому амплуа.
У 2023 році той же Костріков постить фото, на якому вони з Крамером досі виступають в якості охоронців (на це вказують навушники у всіх чотирьох героїв фото). Та об’єкт більш респектабельний. Про це свідчать і відповідне вбрання замість курток-«бомберів» з написом «Security» на спинах.
У одному з інтерв’ю Крамер зазначає, що живе в Німеччині вже 20 років, але щороку прилітає до Москви. Своє чинне громадянство він не називає.
Є підстави вважати, що принаймні у 2018 році Крамер зберігав російське громадянство. У березні того року в Ганновері козацька громада на чолі з Грігорієм Крамером виконувала функції охорони на закордонній виборчій дільниці. Це були чергові вибори президента Росії. На фото КИАЦ («Казачий Информационно-Аналитический Центр») отаман Крамер позує з бюлетенем, де позначка поставлена за Путіна.
До переїзду в Німеччину Грігорій Крамер жив у російському Томську, та більше подробиць про його минуле з’ясувати не вдалося. Водночас ми знайшли номер його російського паспорта та СНІОР (російською – СНИЛС, страховой номер индивидуального лицевого счета).
Ми перевірили цю інформацію через сайт Соціального Фонду Росії, і виявилося, що дані СНІЛС Григорія Крамера досі є актуальними. Навіщо російський СНІЛС людині, яка більше 20 років живе у Німеччині і не отримує доходів у Росії – не зрозуміло. Або – отримує?
Чиїх будете? «Герой ЛНР» в якості куратора
З 2021 року Грігорій Крамер є координатором новоствореного «Союзу отаманів козачих громад Європи». Як писала тоді прес-служба МЗС РФ, його діяльність та рішення «покликані сприяти реалізації Стратегії державної політики Російської Федерації щодо російського козацтва на 2021-2030 роки».
Це європейське об’єднання працює під егідою створеного Кремлем «Союза казаков – воинов России і зарубежья» (СКВРіЗ), керівництво якого не приховує своєї прямої участі в розпалюванні локальних конфліктів на пострадянському просторі.
До 2018 року верховним отаманом СКВРіЗ був Віктор Водолацкій – відомий провладний діяч козацького руху, який ще з 2014 року знаходиться у санкційних списках багатьох держав світу за участь у військовій агресії проти України. Наразі він є депутатом Держдуми РФ від путінської партії «Єдіная Россія» і залишається головою вищої ради СКВРіЗ.
З 2022 року Водолацкій є «Героєм Луганської народної республіки» та представником цієї окупованої території у російській Держдумі.
Наступником Водолацкого на посаді верховного отамана «козаків – воїнів» є інший росіянин з окупаційної адміністрації «ЛНР». Це екс-майор збройних сил РФ та багаторічний помічник Водолацкого Ніколай Дьяконов. Тепер Дьяконов також є «депутатом народної ради ЛНР» від «Єдиної Росії».
У Росії існує чітко побудована вертикаль управління козацтвом, і вона підпорядкована президентові РФ. Наприкінці 2019 року президент РФ Путін підписав указ № 543 «Про Всеросійське козаче товариство» (скорочено російською ВсКО). Указом у Москві створений орган, що керує козачими об’єднаннями по всій країні.
Наступним 544-м указом Путін призначив отаманом організації Ніколая Долуду. Той до цього обіймав з 2006 року посаду віце-губернатора Краснодарського краю, а з 2007 – був також отаманом Кубанського козачого війська і брав участь в окупації Криму в 2014 році. Саме ВсКО забезпечувало формування козачіх добровольчіх загонів після повномасштабного вторгнення.
СКВРіЗ формально не входить до путінського Всеросійського козачого товариства. Та, з іншого боку, між цими структурами укладена угода про стратегічну співпрацю. Адже «цілі і задачі, що стоять перед козаками, значною мірою збігаються». А крім того, згаданий голова ради СКВРіЗ та депутат Держдуми від «Єдиної Росії» Водолацкій водночас є і першим заступником отамана ВсКО Долуди.
Тож не буде перебільшенням сказати, що саме президент РФ Владімір Путін визначає напрямки діяльності активістів козачих об’єднань у Європі.
«Німецькі активісти» з російськими паспортами: місце зустрічі змінити не можна
У німецьких базах даних є багато вкрай цікавих речей, які можуть зацікавити не лише журналістів, а й німецькі спецслужби.
Зокрема, герой нашої публікації Григорій Крамер є засновником німецької громадської організації «Kosaken», зареєстрованої в Ганновері по вулиці Херренхойзерштрассе, 61. Співголовою організації, разом з Крамером, є менш публічна особа на ім’я Ігор Лукашев. Він має за цією ж адересою адвокатську контору.
«Лукашев Ігор Олександрович – адвокат, адвокатська палата Омської області…», – саме так починається представлення Лукашева на його сайті-візитівці. Вивчення сторінки Лукашева в «Однокласнниках» дає нам зрозуміти і частину його минулого. Зокрема, з 1987 по 1991 рік Ігор Олександрович навчався на факультеті кримінальної міліції Омської вищої школи міліції МВС СРСР (зараз – Омська академія МВС РФ).
Окрім «Kosaken» та офісу Ігоря Лукашева на Херренхойзерштрассе, 61 зареєстровані також «Союз козацьких військ Росії та Зарубіжжя» та «Das Mittelfeld» – Асоціація сприяння німецько-російським мистецтвам і культурним контактам в Ганновері. І якщо «Асоціація» виявилася для нас не надто цікавою, то «Союз» – якраз навпаки.
Цей Ганноверський «Союз козацьких військ Росії та Зарубіжжя» був зареєстрований ще у січні 2012 року. І його засновником та співголовою разом з Ігорем Лукашевим був ніхто інший, як «підсанкційний» наразі у Німеччині російський громадянин Віктор Водолацкій! Той самий, що очолює раду СКВРіЗ та є першим заступником отамана путінського Всеросійського козачого товариства.
Водалацкій формально вийшов зі структури управління організацією у 2013 році, та записи про його роль у створенні ГО залишилися у реєстрах. Місце Водолацкого в цій німецькій організації зайняв (і досі займає) громадянин Росії Едуард Мішуков – колишній перший заступник верховного отамана Союза козачих військ Росії та Зарубіжжя.
У Росії Мішуков зараз опікується діяльністю приватних козачих охоронних структур, які працюють під виглядом освітніх установ. Але раніше був відомий тим, що брав особисту участь в організації «козачих загонів» для військової підтримки проросійських маріонеткових режимів у Південній Осетії, Абхазії та Придністров’ї. Цікава біографія для співголови німецької громадської організації.
Назад у майбутнє?
Керовані Кремлем козацькі організації у Німеччині та інших країнах Європи безперешкодно продовжують свою діяльність. Проводять спільні заходи з російськими посольствами та консульствами, організують тімбілдінги в Іспанії та Швейцарії.
У довоєнній Україні все починалося приблизно у такий само спосіб. Спочатку була культурна діяльність, потім козацькі дружини стали охороняти проросійські мітинги від міфічних бандерівців. Потім у козаків звідкілясь узялися «калашникови», а згодом і бронетехніка.
Лояльність до Росії та небажання вчитися на гіркому досвіді її сусідів завжди призводить до того, що у гості приходить «русский мир». Але він не стукає у двері. Він їх вибиває.