Донбаський зв’язок Трампа з Путіним. Як учитель російської з Теннесі опинився в епіцентрі геополітики
На чергових «виборах Путіна» в якості «міжнародних спостерігачів» у Росії засвітився цілий пул громадян США, покликаних легітимізувати «голосування» в очах світової спільноти. Вони опинилися в РФ завдяки зусиллям однієї людини, яка вже багато років займається негласним лобіюванням російських інтересів серед американського політикуму. Як учитель російської мови та літератури з Теннесі опинився в епіцентрі подій світової геополітики, транснаціональної корупції та криміналу, розповідає «Фарватер.Схід».
Оле Хут та Павло Жаров, спеціально для «ФС»
Американський «спостерігач» назвав «вибори» президента РФ у березні 2024 року «прозорими і законними». Перед тим той самий Клайн Джордж Престон IV «відповідними до законодавства» назвав «вибори» до російської Держдуми на тимчасово окупованих територіях Донецької області у вересні 2023 року.
Уперше цей професійний спостерігач за псевдовиборами в РФ відвідав Донецьк іще у 2019 році. У ході візиту він осяяв, так би мовити, американським визнанням «референдум» 11 травня, якому тоді саме виповнилося 5 років. Ми дослідили біографію та зв’язки Клайна Престона та виявили, що через нього ниточки московського павутиння йдуть аж на самий Олімп американської політики.
Американський піонер пострадянського алкотрафіку та бізнесу на усиновленні українських дітей
У власному профілі в Linked in американський юрист Клайн Джордж Престон IV (George Kline Preston, IV) вказує, що російська мова (як і англійська) є для нього рідною/другою рідною.
І це не дивно, адже після закінчення у 1989 році Університету Теннесі за спеціальністю «російська мова та література» Престон продовжив навчання. Але на цей раз вже у СРСР, в Ленінградському державному університеті за програмою американо-радянського студентського обміну.
Невдовзі після повернення додому молодий американець здобув освіту ще за одним напрямком. Отримавши в 1994 році диплома юриста у Нешвільській школі права, Престон активно починає розвивати підприємницьку діяльність в рамках заснованої ним фірми Preston, Skahan & Smith Corporation, inc.
Зрозуміти, чим займалося це підприємство 30 років тому нам дають можливість копії судових засідань Апеляційного суду Теннесі, адже Престон і Ко мали певні проблеми з контрагентами.
А займалися вони не чим іншим, як імпортом до Сполучених Штатів продукту, який зазначений у судових рішеннях як «російська горілка» («Russian vodka» мовою оригіналу). Навіть оформили у США права на відповідну торгову марку.
Правда, на повірку горілка виявилася не такою вже й «російською». У оцифрованій «підшивці» газети The Tennessean за 1994 рік ми знаходимо не тільки його фото з пляшкою горілки «Kievskaya Rus», а й цікаву примітку: «…Ідея імпорту української горілки прийшла до Престона під час її вживання з друзями в Україні…»
З окремих інтерв’ю Престона вбачається, що постачальником є «завод в Україні, який за часів СРСР виробляв на експорт горілку «Столична». Ймовірно, ідеться про Київський лікеро-горілчаний завод, який у ті часи перебував у складі виробничо-комерційного комбінату «Алко».
Нажаль, за цими даними нам не вдалося встановити цих «друзів з України» в рамках нашого розслідування. Втім, з непрямих доказів ми бачимо, що це були непересічні люди з великими зв’язками та впливом. Адже стати частиною закритого та криміналізованого «горілчаного бізнесу» в Україні 1990х років без серйозної підтримки «у верхах» для провінційного американського юриста здається чимось фантастичним.
Також нашу гіпотезу підтверджує і інший достатньо чутливий та складний у правовому аспекті бізнес американця, про який ми також дізналися із старих газет. Зокрема, того ж The Tennessean, але за 1998 рік:
Ми не стали розвивати тему щодо участі адвоката або заснованої ним «The Kline Preston Law group» у процесах усиновлення. Зазначимо тільки, що в цьому сенсі фірма має чисте портфоліо та позитивний юридичний імідж.
Далі в біографії Престона фігурують і спільний фонд з Нижнім Новогородом, і участь у Російській фондовій і товарній біржі, і багато чого іншого. Наприклад, заснована у 2006 році в Санкт-Петербурзі ТОВ «Мітчелл енд Престон Атторніз».
Втім, усі бізнесові ініціативи американця мали сумнівний в плані прибутковості успіх. Аж до одного знайомства, яке, на нашу думку, стало поворотним у долі Клайна Престона IV.
Юридичні послуги «особливим» клієнтам з РФ
Алєксандр Порфірьєвіч Торшин – відомий російський політик, який за пострадянський час пройшов шлях від радника голови Адміністрації президента Росії до виконуючого обов’язки Голови Ради Федерації. На почесну пенсію у 2018 році Торшин відправився з посади заступника голови Центробанку РФ. Правда, цьому передував шпигунський скандал у США за участю Торшина, республіканців з оточення Дональда Трампа та… героя нашої статті Клайна Престона.
Отже, почнемо по порядку. Саме з ім’ям Олександра Торшина пов’язаний стрімкий зліт Престона у міжнародній політиці та покращення матеріального становища. Достеменно невідомо, коли саме і за яких обставин Престон познайомився з Торшиним, якого пізніше назвав своїм «клієнтом» (захистивши принципом адвокатської таємниці зміст своїх відносин з російським посадовцем).
Як стверджує журналіст-розслідувач Сет Хеттена (Seth Hettena), перша задокументована згадка про контакт Престона з Торшиним належала до 2009 року і стосувалася надання американцем консультацій російському посадовцю щодо певних аспектів законодавства Сполучених Штатів. На той момент Алєксандр Порфірьєвіч обіймав посаду першого заступника голови Ради Федерації РФ.
Вже починаючи з 2011 року за посередництва Торшина, який координував напрямок супроводження іноземних спостережних місій, Клайн Престон став постійним гостем на виборах усіх рівнів в Росії, а згодом – і на тимчасово окупованих територіях. І завжди він ставив тільки позитивні оцінки «демократичності» та «прозорості» виборного процесу в РФ. Зауважимо, що Алєксандр Торшин мав фінансові інструменти для непублічного заохочення своїх контактерів.
Іспанська газета El Pais із посиланням на джерела у іспанській правоохоронній системі стверджує, що саме Алєксандр Торшин був «хрещеним батьком» російського мафіозного осередку, який з середини 2000х років «відмивав» в Іспанії брудні гроші представників Таганського бандитського угруповання та представників російського політикуму.
Гроші пахнуть: черговий російський слід у виборчій кампанії Трампа
Саме Клайн Престон був тим, хто відкрив «скриньку Пандори» для американських політиків і заклав основи одного з найгучніших шпигунських скандалів у історії США. Зокрема, в 2011 році Престон познайомив свого клієнта Торшина з Девідом Кіном – головою впливової в США громадської організації – «Національної стрілецької асоціації» (NRA).
Співробітництво цих осіб розвивалося дуже стрімко, а перший результативний «шар» росіян виглядав дуже ненав’язливо, вишукано і елегантно. За сприяння сенатора Торшина легендарний зброяр Міхаіл Калашніков особисто підписав 100 ексклюзивних автоматів, вироблених у США з нагоди 90-річчя конструктора. При цьому, 100-тисячна виручка від продажу зброї повинна була піти у касу NRA… Надалі благодійна допомога стала поступати регулярно і під іншими, менш вишуканими приводами.
Дуже скоро під легендою очільниці російського аналогу NRA, громадської організації «Право на оружие» до лав асоціації вступила і помічниця Торшина – Марія Бутіна. Звісно ж, за рекомендацією того самого Клайна Престона.
За декілька років Марії Бутіній вдалося перевершити усі здобутки Служби зовнішньої розвідки РФ на території Сполучених Штатів за всю історію її існування. Завдяки можливостям дуже впливової Асоціації, Бутіна налагодила контакт із багатьма губернаторами, сенаторами та конгресменами від Республіканської партії. Нові зв’язки росіян простягалися до американського Мінфіну, Федеральної резервної системи та найближчого оточення тоді ще кандидата в президенти Дональда Трампа.
Прихильність американських політиків щедро оплачувалася. Зокрема, у 2015 році майбутній радник Трампа з національної безпеки Майкл Флін (сидить по праву руку від Путіна), відвідав Москву та зробив публічний виступ, отримавши за це в якості гонорара 45 тисяч доларів США.
Натомість відомий республіканець, шериф Мілуокі Девід Кларк отримав від організації Right to Bear Arms компенсацію у 6000 доларів за витрати у ході візиту до Москви та відвідування заводу з виготовлення зброї. І таких випадків дуже багато.
Та у липні 2018 року американський Мін’юст звинуватив Бутіну у роботі «іноземним агентом», а саме в проникненні в організації, що мають вплив на американську політику, з метою просування інтересів Російської Федерації».
У матеріалах ФБР фігурували і Клайн Престон, і неназваний з дипломатичних причин «високопосадовець Центробанку Росії», який координував діяльність Бутіної. У квітні 2019 року остання була засудження до 18 місяців позбавлення волі, а у жовтні 2019 – депортована до РФ за домовленістю із російською владою. Наразі вона – депутат Держдуми РФ, а «високопосадовець Центробанку Росії» Торшин мав піти на пенсію.
Підстави вважати, що на той час Торшин зробив свою справу дійсно є. За інформацією інформаційного бюро МакКлатчі з Вашингтону, «…NRA витратило рекордні 55 мільйонів доларів на вибори 2016 року, включаючи 30 мільйонів доларів на підтримку Трампа – утричі більше, ніж група виділила на підтримку республіканця Мітта Ромні в президентських перегонах 2012 року. Більша частина цих грошей була витрачена підрозділом асоціації, який не зобов’язаний розкривати своїх донорів…»…. Саме на цих виборах «друг Росії» Дональд Трамп був обраний 45-м Президентом США.
«Друзі сім’ї» Клайна Престона та зрив військової допомоги Україні
13 лютого 2024 року в Сенаті США відбулося голосування за схвалення пакету допомоги Україні та Ізраїлю на суму в 95,3 мільйярди доларів США. Голоси сенаторів-республіканців розділилися, що спричинило значний резонанс в парламенті. Настільки, що навіть один із «авторитетів» Республіканської партії Міт Ромні публічно звернувся до однопартійців, що голосували проти пакету:
«…якщо вашу позицію підтримує Владімір Путін, настав час переглянути вашу позицію», – сказав він у залі.
Серед публічних топ-противників проекту – сенаторка Марша Блекберн з Теннессі.
Давня соратниця Дональда Трампа, яка з 1999 року регулярно входила до Палати представників та Сенату від республіканців. У 2016 році, після перемоги Трампа на виборах, Марша стала заступницею голови його «перехідного комітету» (група, яка забезпечує процедуру передачі влади від діючого президента до новообраного). Та вже у 2018 році вона була одним з ініціаторів висування 45-го президента США на отримання Нобелівської премії миру за діалог з Північною Кореєю. Одним словом, дуже впливова особа серед оточення Дональда Трампа.
Все б нічого, але є ще один нюанс. Родина Блекбернів багато років користувалася юридичними послугам свого земляка з Нешвілла – Клайна Престона. Більш того, адвокат у одному з інтерв’ю підтверджував «дружбу сім’ями» з сенаторкою. За інформацією The Tennessean, у період з 2004 по 2006 рік його дружина Тіффані Престон отримала більше 25 тисяч доларів готівкою від штабу Блекберн. Натомість юридична фірма Клайна супроводжувала бізнес – стартап зятя Марші Пола Кетчела.
Особливого розголосу ці зв’язки набули у 2005 році. Тоді герой нашої статті захищав інтереси політикині у справі щодо порушення правил фінансування виборчої кампанії.
Вже у 2008 році аудиторська перевірка з боку Федеральної виборчої комісії виявила низку порушень з боку штаба Блекберн на суму близько 400 тисяч доларів США. Усі вони стосувалися подій 2002-2004 років та незареєстрованих пожертв невідомого походження…
Але чим далі – тим цікавіше. Одним з найбільш «щедрих» донорів політичної кар’єри Блекберн була відома нам зв’язками з окремими росіянами NRA – Національна стрілецька асоціація. І більшість цих коштів Блекберн отримала саме у піковий період впливу Торшина – Бутіної на Національну стрілецьку асоціацію!
Поряд із цим, за даними розслідувачів з Open secrets, у цей же період «темний мільйон доларів» сумнівного походження був використаний невідомими в інтересах Марші Блекберн під час закупівлі медійної виборчої реклами.
Після перемоги кандидатки на виборах, маловідома донорська громадська організація – покупець реклами «хутко зникла», не залишивши слідів для проведення подальшого розслідування.