«Отримати відшкодування за зруйноване житло реально, але не без труднощів» – адвокат Євген Чекарьов
Ваша домівка зруйнована? Шанси на компенсацію є. Як діяти, щоб отримати відшкодування за зруйноване житло? Чи достатньо заяви в «Дії», і чи реально отримати справедливу суму? «Фарватер.Схід» розбирався, як працюють механізми компенсації за зруйноване та пошкоджене житло в Україні.
Сотні тисяч людей втратили свої домівки через російську агресію. Питання компенсації за зруйноване чи пошкоджене майно стало для них одним із найболючіших. З початку війни у 2014-му уряд України поступово розробляв програми відшкодування, та процес залишався складним і не завжди ефективним.
Що змінилося після повномасштабного вторгнення? Як тепер українці можуть отримати компенсацію за втрати, і з якими труднощами вони стикаються? Адвокат Євген Чекарьов, керівник Громадського комітету захисту конституційних прав та свобод громадян, має практичний досвід у цій сфері. Він допомагає своїм клієнтам пройти шлях до отримання компенсацій.
– Як програма компенсації за житло, зруйноване в результате російської агресії, працювала до 2022 року, Євгене? Тоді реально виплачували гроші людям?
– Компенсація за зруйноване житло в Україні була введена в 2019 році. Кабінет Міністрів ухвалив постанову, що регламентувала відшкодування вартості майна, пошкодженого в Донбасі з 2014 року. Розглядалась компенсація лише для майна на підконтрольних територіях, а її розмір не перевищував ₴300 тисяч. Програма почала працювати на практиці орієнтовно з 2020 року, коли люди почали отримувати кошти. Так, мої клієнти отримували компенсацію до ₴300 тисяч. Були випадки, коли реальна вартість майна значно перевищувала цю суму, проте більше цієї суми отримати було неможливо. На даний момент відшкодування за майно, пошкоджене до 2022 року отримати неможливо.
– Як змінилася програма компенсації після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році?
– Вона зазнала суттєвих змін. Верховна Рада ухвалила новий закон, який передбачає компенсацію за втрачене майно, а також почали з’являтися підзаконні нормативні акти, що регламентують цей процес. Ці зміни дозволяють ефективніше відшкодовувати збитки і розширюють можливості для компенсацій. У порівнянні з часами, коли компенсації були обмежені сумою 300 тисяч гривень, це більш структурований підхід до компенсації за зруйноване житло.
– Які існують категорії пошкоджених будівель, і яка компенсація передбачена для кожної з них?
– Є кілька таких категорій. Перша – це повністю зруйновані будинки або будівлі, що зруйновані настільки, що їх економічно недоцільно відновлювати. Для них передбачена компенсація у вигляді житлового сертифікату, який можна використати для придбання нового житла, як первинного, так і вторинного. Також можна інвестувати цей сертифікат у об’єкт, який будується, навіть на стадії фундаменту.
Друга категорія – це частково зруйновані будинки, де, наприклад, пошкоджені тільки частини приміщень. Для них закон передбачає можливість відновлення через підрядні організації. Вони проводять ремонт, а держава виплачує гроші для цього.
На практиці існує ще третя категорія – це коли людина самостійно ремонтує своє майно за власні кошти. В такому випадку з 2023 року людина має право на компенсацію витрачених коштів.
– І які вимоги до організацій, що ремонтують пошкоджене житло державним коштом, Євгене? Чи людина може сама обрати будь-яке підприємство?
– Підрядні організації залучає держава. Вони мусять мати ліцензію на проведення будівельних робіт. Організації вибираються через конкурс, процес передбачає, що підрядник повинен виконати роботи якісно і вчасно. Є певні вимоги до його доброчесності та гарантії, що об’єкт буде введений в експлуатацію. Мені відомі ситуації у Херсонській та Київській областях, коли ремонт не був виконаний належним чином.
– Якщо йдеться про зруйнований приватний будинок, можна отримати компенсацію?
– Так, у таких випадках закон передбачає можливість компенсації. Та на даний момент її механізм не повністю реалізований, і хоча грошова компенсація законодавчо передбачена, він ще не працює. Це означає, що поки неможливо отримати грошову компенсацію за зруйнований приватний будинок, але можна отримати житловий сертифікат для придбання нового житла.
– А за об’єкти незавершеного будівництва?
– Закон передбачає компенсацію навіть за них, тобто за будинки, які були побудовані, але не введені в експлуатацію. Для таких об’єктів також можна отримати житловий сертифікат, який дозволяє придбати нове житло. Це стосується як приватних будинків, так і квартир, і компенсація може бути отримана за умови, що об’єкт відповідає вимогам закону.
– Хто вирішує, до якої категорії належить житло: чи воно зруйноване, чи його можна відновити?
– Такі рішення приймає комісія, яка входить до складу органу місцевого самоврядування чи місцевої влади. Якщо власник не погоджується з висновками комісії, він має право оскаржити це рішення в суді. Та таких прецедентів, саме в моїй практиці, ще не було, але я не виключаю, що вони з’являться.
– Які зараз діють обмеження на компенсацію за зруйноване майно, зокрема за квартиру чи будинок?
– Вартість компенсації за зруйноване майно залежить від його площі. Якщо ми кажемо про житловий сертифікат за повністю зруйноване майно, то для квартир компенсація не може перевищувати суму, яка відповідає 150 квадратним метрам. Для будинків максимальна площа для компенсації становить 200 квадратних метрів. При цьому сума компенсації може змінюватись в залежності від регіону.
Визначається це через показник опосередкованої вартості будівництва, який залежить від регіону України, де знаходиться майно. Кожен регіон має свою специфічну ціну на будівництво житла, оскільки вартість матеріалів, робіт та інших факторів може суттєво відрізнятися.
Щодо ремонту. Якщо квартира пошкоджена і її можна відновити, компенсація не перевищує 350 тисяч гривень. Для будинку максимальна сума компенсації на ремонт становить 500 тисяч гривень. Якщо вартість відновлення за оцінками комісії для ремонту квартири чи будинку перевищує ці ліміти, компенсація все одно обмежується цими сумами.
– Наскільки складний шлях до отримання компенсації?
– Усе залежить від конкретних обставин і варіюється в залежності від регіону, ситуації з пошкодженим майном та наявності документів. Якщо процес йде за законом, то проблем не виникає, але на практиці доводиться часто стикатися із труднощами. Тому і консультація фахового юриста в цьому випадку не завадить.
– Який перший крок має зробити постраждала особа для отримання компенсації за пошкоджене чи знищене житло?
– Починати треба з подачі заяви для отримання компенсації. Це можна зробити кількома способами: через додаток «Дія» (найзручніший і швидкий варіант для подачі онлайн), або в паперовій формі через ЦНАП, орган соціального захисту чи нотаріуса за місцем розташування зруйнованого майна.
Після цього представники місцевої влади виїжджають на місце для огляду майна, складають акт пошкодження, в якому фіксується ступінь ушкоджень та оцінюється, чи можна відновити майно. Оцінка придатності для поновлення є важливою складовою процесу, бо вона визначає, чи має постраждала особа право на компенсацію для ремонту чи відновлення житла.
– Які проблеми можуть виникнути при отриманні компенсації за пошкоджене або знищене житло?
– Хоча Закон передбачає право на подачу заяви для отримання компенсації навіть за відсутності правовстановлюючих документів, один із основних викликів, з якими стикаються громадяни, – відсутність правовстановлюючих документів. Це можуть бути документи, що підтверджують право власності на майно, наприклад, договір купівлі-продажу або витяг з реєстру прав на нерухоме майно.
Якщо документи на власність були втрачені під час війни, закон передбачає можливість подати заяву на компенсацію і без правовстановлюючих документів.
Це є важливою нормою, яка дозволяє громадянам, що втратили документи через бойові дії, звертатися за компенсацією за зруйноване чи пошкоджене житло. Та на практиці, ця норма не завжди допомагає повністю вирішити проблему, оскільки відсутність документів може ускладнити процес підтвердження права власності.
Якщо житло було придбано впродовж останніх 20 років, право власності на таке майно зазвичай зареєстровано в Реєстрі прав на нерухоме майно. У цьому випадку можливо звернутися до нотаріуса для отримання витягу з цього реєстру, що підтвердить право власності, навіть якщо фізичні документи були втрачені.
У випадку, коли житло було придбано більш ніж 20 років тому, ситуація ускладнюється. Тоді можна спробувати вирішити проблему через суд, подаючи позов на підтвердження права власності.
– Чи передбачена компенсація для власників житла, яке не зруйноване, але знаходиться на непідконтрольній території?
– Наразі для власників такого майна компенсація не передбачена. Це велика проблема для мільйонів українців, які мають житло на тимчасово окупованій території. Вони фактично не можуть ним користуватися, але й не мають змоги отримати компенсацію за своє майно. З юридичної точки зору, ці території вважаються тимчасово окупованими, але деякі з них перебувають під окупацією вже більше 10 років. І за цей час держава так і не вжила ефективних заходів для компенсації вартості майна, яке не зруйноване, але лишилось на цих територіях. Власники опинилися в ситуації, коли їхнє майно ніби «існує», але доступу до нього немає, і компенсація за нього не передбачена.
Ця ситуація фактично ставить людей, що втратили доступ до свого житла через тимчасову окупацію, в таке ж становище, як і власників зруйнованого житла. Проте у випадку з руйнуванням майна є механізми компенсації, а ось для тих, хто не може скористатися своєю власністю на непідконтрольній території, ці механізми не працюють.