«Не вистачить життя, щоб зафіксувати всі злочини росіян в Україні». Андрій Косило про проект «Соняшники»
Керівник Центру дослідження міжнародних злочинів Варшавського університету, член правління Фонду «Соняшники» Андрій Косило. Фото: Опора

Кількість злочинів, вчинених РФ на території України з початку повномасштабної війни колосальна, і щоденно вона продовжує зростати. Документування всіх випадків може зайняти десятки років і є викликом не лише українській правоохоронній системі, а взагалі всій моделі міжнародного правосуддя. Як інституції громадянського суспільства з усього світу долучилися до боротьби з агресором – в інтерв’ю з членом правління Фонду «Соняшники» Андрієм Косилом.

Оле Хут, спеціально для «ФС»

Уперше ми зустрілися з Андрієм Косилом у Варшаві на «Донбас Медіа Форумі» в листопаді минулого року. Адвокат та викладач Варшавського університету представляв на заході міжнародний проєкт «Соняшники». Його масштабність та серйозність так мене вразила, що я вирішив підійти до спікера, аби домовитися про інтерв’ю. Натомість після інтерв’ю подав заявку на участь у проєкті в якості волонтера.

– Пане Андрію, розкажіть, будь ласка, що таке Проєкт «Соняшники»?

– Робота «Соняшників» полягає у зборі свідчень про злочини та порушення норм міжнародного гуманітарного права, вчинених представниками РФ не території України, від безпосередніх свідків цих подій. В умовах швидкої міграції постраждалого населення дуже важливо це зробити вчасно, адже мільйони українців із зон бойових дій наразі розпорошені по інших країнах.

Досвід минулих міжнародних конфліктів показує, що лише окремі свідки війни будуть свідчити перед слідчими, і ще менше будуть давати публічні свідчення у судах. Проте важливо зібрати якнайбільше інформації про докази цих злочинів та їхніх жертв.

Ідея створення такого проекту виникла одразу після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. Ініціаторами проєкту стали визнані експерти у галузі міжнародного кримінального, гуманітарного, міграційного права та захисту прав людини з Польщі, України, Нідерландів та Великої Британії. Водночас, фундаторами «Соняшників» є люди, відомі своєю благодійною діяльністю.

Зокрема, у Польщі це були доктор Ева Гофманська, яка має досвід роботи в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі, та суддя Верховного суду Польщі, професор Павел Віліньскі. Співзасновниками з України стали викладачі Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого – доктори юридичних наук Михайло Шепітько та Оксана Сенаторова.

Також велику роль у створенні «Соняшників» зіграли доктор Метью Гіллет – доцент Університету Ессекса, який раніше працював у Міжнародному кримінальному суді та Міжнародному кримінальному трибуналі для колишньої Югославії та також інші відомі юристи.

– Як збір інформації відбувається на практиці і яка її подальша доля?

– Потенційні свідки та жертви війни в Україні добровільно подають інформацію через онлайн-форму, створену командою Проєкту. Ця інформація обробляється, систематизується і складає базу доказів міжнародних злочинів та пов’язаних з ними збитків.

«Не вистачить життя, щоб зафіксувати всі злочини росіян в Україні». Андрій Косило про проект «Соняшники»
Обговорення створеного для проєкту програмного забезпечення. Фото: Malgorzata Majewska

Зібрана інформація створить архів даних, який згодом буде наданий прокурорам, що розслідують злочини, скоєні в Україні. Перш за все, Прокурору Міжнародного кримінального суду в Гаазі, а також іншим міжнародним трибуналам. Зокрема, трибуналу з питань агресії або гібридному трибуналу, якщо вони будуть створені, національним судам країн, які розглядатимуть справи щодо цих злочинів на основі принципу універсальної юрисдикції.

Інформація про постраждалих осіб також буде передана міжнародним та національним інституціям, які будуть реалізувати програми відшкодування шкоди жертвам війни в Україні.

– Це великий обсяг роботи, на її виконання необхідні значні матеріальні та людські ресурси. Хто фінансує проєкт?

– «Соняшники» є виключно благодійним проєктом, він фінансується за допомогою благодійних внесків. Кошти необхідні, в першу чергу, для розробки та функціонування відповідного програмного забезпечення та створення умов для безпечного збору й передачі інформації до органів правосуддя. Допомагають як пересічні люди, так і великі міжнародні компанії, юридичні корпорації, адже розуміють наскільки важливим є відновлення справедливості. На нашому сайті є інформація, як це можна зробити. (Посилання ось тут і ось тут.)

– З якими найбільшими проблемами стикаються волонтери Фонду і чого вже вдалося досягти за два роки роботи?

– Основною проблемою є те, що багато постраждалих не хочуть згадувати про події, де зазнали шкоди або втратили когось із близьких. Спогади викликають у них біль і ретравматизацію, і це зрозуміло. Тому наші волонтери передусім проходять спеціальні навчання, щоб не допустити до чергового травмування свідка чи потерпілого.

Головним досягненням «Соняшників» є створення програмного забезпечення, яке надає можливість збирати, обробляти та зберігати інформацію про міжнародні злочини, вчинені в Україні, з дотриманням усіх вимог щодо конфіденційності цих даних. На даний момент проєкт налічує більше 50 волонтерів з понад 20 країн, які зацікавлені у відновленні справедливості та покаранні злочинців.

Окрім цього, протягом двох років роботи проєкту вдалось провести вісім вебінарів та дві міжнародні наукові конференції.

«Не вистачить життя, щоб зафіксувати всі злочини росіян в Україні». Андрій Косило про проект «Соняшники»
Фото з зустрічі з партнерськими організаціями: Malgorzata Majewska

У жовтні минулого року Фонд «Соняшники» став членом Coalition for the International Criminal Court – найбільшої у світі платформи сприяння діяльності Міжнародного кримінального суду. Ми продовжуємо працювати над обʼднанням зусиль різних організацій, які мають схожі цілі.

Протягом 2023 року ми підписали декларації про співпрацю з Platform for Peace and Humanity (Словаччина), Centre for International Humanitarian Law and Transitional Justice (Україна), Intellectum (Греція), Linking Help (Чехія), Ukrainian Bar Association (Україна), Ukrainian Criminal Law Association (Україна), International Center for Multigenerational Legacies of Trauma (США) та іншими.

– Як і чим роботі Фонду можуть допомогти представники українських медіа та громадських організацій?

– Проєкт завжди радий новим партнерам. Ми потребуємо допомоги в поширенні інформації про «Соняшники» та донесенням до людей, чому він є важливим. Мільйони українців стали свідками та жертвами злочинів, скоєних РФ з моменту початку повномасштабного вторгнення. Кожному з них є що розказати. Українські ЗМІ мають неабияку силу в суспільстві, тому ми впевнені на 100 відсотків, що інформація про наш проєкт у ЗМІ допомогла б значно збільшити кількість охочих поділитись своєю інформацією.

– Що передбачає волонтерство у проекті?

– Завдання для волонтерів можуть бути різними в залежності від їх інтересів, проте найголовнішим є допомога свідкам у правильному та коректному поданні інформації. Волонтери «Соняшників» – переважно юристи, студенти юридичних факультетів, але також психологи та представники інших професій. Наявність юридичної освіти у волонтера не є основним критерієм. Волонтером може стати кожен небайдужий.

«Не вистачить життя, щоб зафіксувати всі злочини росіян в Україні». Андрій Косило про проект «Соняшники»
Фото з зустрічі з партнерськими організаціями. Фото: Malgorzata Majewska

Проєкт організовує вебінари та навчальні курси на психологічні, юридичні та інші теми. Наприклад, нещодавно у нас відбувались навчальні курси з надання першої психологічної допомоги жертвам воєнних злочинів. Щоб долучитись до проєкту потрібно заповнити форму на нашому сайті. Після ми цього зв’яжемось з кандидатом для погодження умов співпраці.

Як ви думаєте, скільки років може знадобитися, аби Фонд повністю виконав поставлені завдання?

– Можливо, навіть не вистачить нашого життя. Це десятки років. Адже, наприклад, злочини Холокосту, Голодомору, етнічних конфліктів початку 20 століття досліджуються та розслідуються досі. Тим більше, шо війна ще продовжується, породжуючи тисячі жертв серед мирного населення. Справа не у часі. Взагалі, багатьом юристам відомий латинський вислів «Fiat iustitia, et pereat mundus» – «Правосуддя повинно здійснитися, навіть якщо загине світ». Перефразуючи древніх, як на мене, правосуддя – це єдиний шлях наш світ врятувати. Це ми і намагаємося зробити в силу наших можливостей.

Завантажити ще...