Весняний призов–2025 на Луганщині. Окупанти полюють на випускників вишів та «кому до 30»
На окупованих територіях розпочався весняний призов до російської армії за новими правилами. Щороку росіяни вигадують нові практики для залучення молоді до лав загарбницького війська. Цього разу акцент змістився на мобілізацію випускників місцевих вишів. Окремі квоти призову встановлені для тих, чий вік перевищує 27 років.
На початку квітня російська Госдума прийняла поправки до закону про військову службу. Від призову до армії звільнили добровольців, що брали участь у бойових діях не менше півроку. Нововведення створили нові корупційні шпаринки, які швидко підвищили соціальний статус «добровольчих формувань» на Луганщині. А під особливий приціл цьогоріч потрапили студенти-випускники, якими воєнкоми мають закрити «план» у разі недобору.
Зі студентської лави – на вогневу позицію
На відміну від України, яка зазвичай проводить весінній призов до лав ЗСУ з 1 квітня по 30 червня, держава-агресор призиває строковиків з 1 квітня аж до 15 липня. Ці правила розповсюджуються і на тимчасово окуповані території, які Кремль проголосив частиною РФ.
Різниця у два тижні, на перший погляд, неістотна. Та вона має велике значення для випускників закладів вищої освіти, адже навчальний рік студентів закінчується 30 червня.
– Моєму синові 22 роки і у червні він закінчує Луганський педагогічний університет. 4 квітня йому подзвонили з військкомату і нагадали, що «прийшов час віддати борг батьківщині». Дослівно. Коли він сказав, що навчається у виші, йому відповіли, що незалежно від результатів іспитів студентом він є тільки до 30 червня, тому він «на олівці». Співрозмовник безапеляційно рекомендував з’явитися до військкомату з 1 липня, аби не було проблем і роз’яснив наслідки ухилення від служби. Тепер замість підготовки до випускних екзаменів усі думки зайняті тим, як цю проблему вирішити, аби син не потрапив на війну, – розповідає мешканець Луганська Олег.


Це не виняток. Цього року відстеження студентів-випускників стало новою практикою окупаційних військкоматів. Батьки випускників кажуть, що раніше таку молодь не чіпали, давали можливість визначитися з подальшими планами на життя. Та не зараз. Дехто з випускників уже отримали повістки, як-от син іншої луганчанки Ірини:
– 11 квітня нам додому прийшла повістка. 2 липня син, який випускається 30 червня з магістратури, має прибути до Жовтневого військового комісаріату міста Луганська для «звірки даних». Що робити – не знаємо, адже планували, що син поступати до аспірантури, уже є домовленості з науковим керівником. Та вступні екзамени до неї будуть лише у серпні, тоді як у липні жодних законних підстав для отримання відстрочки у нас немає. В універі кажуть, що раніше таких колізій не було, але чим допомогти – не знають.
Наші співрозмовники планують вирішувати питання «через медицину», аби отримати тимчасову відстрочку на цей призов, а згодом вже визначитися з подальшими планами. У псевдореспубліці це відносно недорого, потрібний діагноз коштує у межах 500 доларів. Та в цьому році для призовників відкрилися й інші «вікна можливостей».
«Батальйон із теплим душем за три котлєти»
$3 тисячі – саме за таку ціну співробітники луганських військкоматів пропонують приписати призовників до особового складу добровольчих батальйонів, які воюють на окупованих територіях. Ця найновіша «послуга» від корумпованих чиновників військового відомства РФ з’явилася буквально тиждень-два тому. Причиною стало прийняття російською Госдумою змін до федерального закону «Про військовий обов’язок та воєнну службу».
Нововведення дозволяють особам, які перебувають у добровольчих формуваннях, отримати відстрочку від призову на військову службу та звільнення від військових зборів. А добровольці, що брали участь у бойових діях не менше шести місяців будуть повністю від призову звільнені.
– Зараз на території Луганщини діє безліч добровольчих формувань, як місцевих, так і з регіонів РФ: «Тигр» з Далекого Сходу, дагестанський «Каспій», якутський «Боотур» тощо. Більшість із них воює на передовій, однак має і тилові підрозділи, службовці яких також вважаються учасниками бойових дій. Потрапити «до тилу», за півроку отримати статус «УБД» та уникнути строкового призову – шпаринка, за яку в Луганську просять кілька тисяч доларів. Остаточна сума коливається в залежності від того, який відсоток беруть «посередники», – розповідає батько призовника Олександр, знайомий із ситуацією «з середини».


Та поки що луганці не поспішають користуватися цим ноу-хау. Бо де гарантія, що замість штатної посади у тилу їх син не отримає раптом місце в окопі «на передку». Крім того, луганці взагалі не довіряють російським «добробатівцям», схиляючись до традиційних варіантів «відкосу»:
– Як на мене, ця схема дуже стрьомна. Хто мені відповість, якщо за три котлєти зелених мій син замість батальйону з теплим душем потрапить до окопу десь під Краматорськом? Я вже потикався, щоб домовитися про відкомандирування до військової прокуратури після призову, щоб син сидів там і папірці перебирав або на варті біля суду стояв. Та ці місця розподілені на три роки вперед між родичами та «своїми». Тому будемо косити по лікарні. Так надійніше і назавжди, – каже батько студента-випускника Олександр.
«Не старіють душею ветерани»: квота по 30-річних
Цьогоріч не тільки випускники вишів стали об’єктом особливої уваги з боку військоматів. Іншою категорією під загрозою цьогоріч стали чоловіки віком від 27 до 30 років, бо Госдума підняла планку граничного віку для призиву на строкову службу. В Україні цей вік, нагадаємо, становить 25 років, у СРСР він обмежувався 27 роками, у Росії ж у строковики можна тепер потрапити 30.
Ці законодавчі зміни в Росії вступили в силу ще минулого року, однак категорію призовників старшого віку за традицією не сильно зачіпали, бо не були до цього готові організаційно. Та станом на 2025 рік мобілізаційний ресурс окупованих територій сильно вичерпався, тому виконувати план вирішили за рахунок «другого ешелону».
– У 2025 році до 10% призовників мають бути з вікової групи 27-30 років, за нашими відомостями, – розповідає на умовах анонімності журналістові «Фарватер.Схід» український контррозвідник Максим. – За задумкою окупантів, це будуть хлопці, які мають технічні спеціальності та досвід роботи. Використовувати їх планують в якості робочої сили для обслуговування та відновлення техніки для військових потреб. Замовниками цієї категорії призовників є переважно частини тилового забезпечення. Окрему зацікавленість виявляють і підрозділи радіоелектронної боротьби, які знаходяться на передовій. Розповіді Путіна, що строковики не залучаються до бойових частин і не беруть участі у війні – чергова російська брехня.
Для тих, хто хоче уникнути служби в армії окупантів, Москва вигадала цілу низку обмежень. З 31 грудня цього року в Росії запрацює електронний реєстр повісток. З дня розміщення повістки у реєстрі, призовникам заборонений виїзд з території РФ. Неявка у військкомат протягом 20 днів одразу карається забороною керування транспортними засобами, реєстрації індивідувального підприємництва, держреєстрацію майнових прав тощо. Далі йде кримінальна відповідальність. Втім, як показують новини «з-за порєбріка», навіть тюрма не завжди здатна врятувати від служби в російській армії.