Велика вітчизняна війна з пам’ятниками. Як на ТОТ стирають історію «українського періоду»
На тимчасово окупованих територіях Луганської області росіяни масово нищать пам’ятники «українського періоду». Від знесення пам’ятників жертвам Голодомору та сталінських репресій до руйнування меморіалів бійцям АТО – кожен крок спрямований на викорінення української історії регіонів.
Коли в Україні розгорталася декомунізація, російська пропаганда це називала «війною з пам’ятниками». Мовляв, не можна нищити історію. Та саме це ми бачимо з боку окупантів. Найбільшого розголосу набуло знищення у липні двох пам’ятників у Луганську – жертвам сталінських репресій та жертвам Голодомору. Та це все почалося не вчора і це не єдині пам’ятники, знищені росіянами.
Пам’ятники жертвам Голодомору та сталінських репресій
Підставою для знесення пам’ятників у луганському парку Дружби народів 17 липня 2024 року оголосили те, що вони «образили патріотичні почуття» місцевих жителів. Вони були знищені «після звернень ветеранських організацій» на підставі того, що вони не мають «історичного і культурного значення».
Пам’ятник жертвам сталінських репресій було встановлено 8 вересня 1990 року, тобто ще за часів УРСР, адже жертвами сталінського терору стали десятки тисяч луганців. Ініціатива його встановлення належала обласному осередку «Меморіалу». Того самого, який у РФ спочатку оголосили «іноагентом» у 2010-х роках, а у 2022-му ліквідували остаточно за позовом прокуратури.
Пам’ятник жертвам Голодомору 1932 – 1933 рр. з’явився у Луганську в 2008 році на вшанування пам’яті тисяч мешканців Луганщини. Прізвища багатьох із них містить Національна книга пам’яті Луганської області, хоча тисячі загиблих досі залишаються безіменними жертвами.
Раніше демонтаж подібних меморіалів відбувся в інших містах, захоплених Росією, зокрема в Донецьку, Маріуполі, на Херсонщині знесені півтора десятки пам’ятників. Окупанти називають їх «символами дезінформації» та «інструментом маніпуляції історією, створеним для розпалювання ворожнечі до РФ».
Злочини тоталітарного радянського режиму в РФ заперечують, як бачимо. Пам’ятники жертвам тоталітаризму почали нищити задовго до офіційної окупації. Можна нагадати, наприклад, зруйнований меморіал лемкам, що були депортовані на Луганщину. У репортажі Радіо Свобода від квітня 2016 року ми бачимо повалений монумент у селі Переможне, одному з місць депортації.
В Росії останніми роками масово зносять меморіали жертвам репресій, а особливо ретельно зачищають РФ від пам’ятників полякам. Тож можна передбачити, що демонтаж меморіалу польським полоненим у Старобільську – лише питання часу.
Та першими жертвами російської війни з пам’ятниками на «нових» окупованих територіях, захоплених РФ після лютого 2022-го, стали монументи українським воїнам, полеглим у АТО/ООС.
Пам’ятники Олександру Радієвському та воїнам АТО
У Сєвєродонецьку окупанти спочатку спаплюжили пам’ятник генерал-майору Національної Гвардії України Олександру Радієвському, «обезголовивши» погруддя, а потім повністю демонтували пам’ятник. Радієвський був командиром військової частини з Кривого Рогу, який звільняв Сєвєродонецьк від бойовиків т.зв. «ЛНР» влітку 2014-го.
У відкритті пам’ятника в липні 2015 року брав участь тодішній Президент України Петро Порошенко під час робочого візиту до Сєвєродонецьку. Місцем встановлення погруддя обрали газон біля міської ради Сєвєродонецька, на розі Радянського проспекту і площі Радянської, з боку, де українські військові на чолі зі своїм командиром Радієвським підійшли до будівлі міської ради в день визволення Сєвєродонецька.
Рано вранці 22 липня нацгвардійці почали наступ на місто. Перестрілка на блокпостах до Сєвєродонецька вселила в мешканців надію, адже напередодні вже було звільнено сусіднє Рубіжне. За деякий час полковник (звання генерал-майора було присвоєно вже посмертно) Радієвський повів своїх нацгвардійців в обхід і подолав опір бойовиків. Уже до обіду терористи втекли з міста. Нацгвардійці поставили прапор України на будівлі міськради.
Цього дня Олександр Радієвський зустрівся з жителями міста, які командиру та його бійцям. Наступного дня вільний Сєвєродонецьк дізнався про загибель полковника під час визволення Лисичанська.
У Новоайдарі Луганської області зруйновано пам’ятний знак полеглим за Україну в Новоайдарському районі бійцям АТО.
«Московіти (а найімовірніше, місцеві колаборанти) зруйнували пам’ятний знак меморіалу загиблим воїнам АТО», – повідомив Telegram-каналі «Оперативний ЗСУ».
Вандали звалили пам’ятний знак у вигляді козацького хреста, відкрутили мармурову дошку з присвятою «Воїнам АТО, які загинули у Новоайдарському районі». Кошики для квітів розкидали й осквернили сміттям.
В липні 2022 року окупанти пошкодили пам’ятник полеглим воїнам АТО/ООС у Старобільську. Було демонтовано державний герб України і частину пам’ятника, де була зображена Україна в державних кордонах з написом «Воїнам, загиблим за незалежність України».
Місця на постаментах займають «нові герої»
Та свято місце не буває порожнім. В Лисичанську росіяни після окупації демонтували пам’ятник добровольцям АТО, встановлений у жовтні 2020 року. Невдовзі, як повідомляє в своєму Telelgram-каналі журналіст Олексій Артюх, на постаменті встановили пам’ятник поплічнику Сталіна – Клименту Ворошилову.
У своєму Telegram-каналі окупаційна адміністрація зауважила, що «відновлення зруйнованих пам’яток нашого минулого – значущий крок у справі відродження історичної пам’яті нашого народу, спадкоємності героїчних традицій поколінь».
У квітні 2023 року окупаційна адміністрація за допомогою місцевих колабораціоністів урочисто відкрила бюст Леніна в день його народження. Пам’ятник встановили біля Палацу культури імені Сосюри, де він і стояв раніше, поки його не було демонтовано.
Також окупанти героїзують «визволителів Донбасу, що протистояли укронацистським військам». Рік тому у Луганську відкрили оновлений меморіал «Гостра Могила», який присвячений «чотирьом поколінням захисників луганської землі».
«Реконструкцію меморіалу виконало Російське військово-історичне товариство за дорученням президента РФ Владіміра Путіна. На прохання місцевих жителів меморіал було доповнено, він пов’язує чотири покоління захисників Луганської землі – часів Громадянської війни, Великої Вітчизняної, бійців народного ополчення 2014 року та учасників спеціальної військової операції», – йдеться в повідомленнях пропагандистських медіа.
Окупаційна влада на ТОТ Луганської області цілеспрямовано нищить українську історичну пам’ять. Замість неї силами монументальної пропаганди намагаються змінити самосвідомість місцевих жителів і в такий спосіб інтегрувати до російського культурного та політичного простору.