Техніка з кримінальним бекграундом та FPV-дрони: як готується до деокупації «Сєвєродонецький водоканал»

До початку повномасштабної війни Сіверськодонецьк обслуговували 22 комунальні підприємства. Після окупації території громади чиновники прийняли рішення про релокацію дев’яти з них, зокрема, і КП «Сєвєродонецький водоканал». Підприємство опинилося в Дніпрі і своєю статутною діяльністю, звичайно, займатися не може.

Фізичний доступ до КП довго був під мовчазним табу керівництва Сєвєродонецької МВА. Зі зміною очільника адміністрації редакція «Фарватер.Схід» отримала ексклюзивну можливість потрапити до місця теперішньої дислокації переміщеного «Водоканалу». Ми на власні очі подивилися на процеси підготовки до деокупації та взяли коментарі в його очільника Олександра Фомічева.

«Потрібні великі генератори!»

«Потужності» комунального підприємства розміщені в промисловій зоні Дніпра. На орендованих площах зібрано як нечисельну техніку самого «Водоканалу», так і інших комунальних підприємств.

Левова частка техніки не задіяна ані в поточній господарській діяльності КП, ані в допомозі колегам. (За словами директора підприємства Олександра Фомічева, одну одиницю задіяно в допомозі будівництва фортифікаційних споруд на Донеччині.) Перший, найдорожчий та скандальний об’єкт, який потрапляє до поля зору – автокран на 32 тони.

– Це кран на 32 тони. Він на балансі в нас знаходиться. Зараз по ньому завершується процедура юридичного характеру. Два роки він простояв опечатаний. Нещодавно через суд ми повернули ключі до нього. Купували із обґрунтуванням «під деокупацію», – розповідає очільник КП «Сєвєродонецький водоканал» Олександр Фомічев.

Він не згадує, що цей кран – «фігурант» кримінального провадження. Його відкрили за фактом заволодіння грошовими коштами службовими особами КП «Сєвєродонецькводоканал» за попередньою змовою з постачальником цього крану шляхом зловживання службовим становищем під час укладання договору про закупівлю.

Слідство встановило, що автокран придбали за завищеною ціною. До того ж він виробництва ВАТ «Мінський автомобільний завод» – тобто підсанкційний. За вимогами чинного законодавства подібну тендерну пропозицію «Водоканал» мав негайно відхилити.

Аби приховати білоруське походження транспортного засобу, постачальник провів рестайлінг – змінив колір стріли та зняв емблему «МАЗ». Замість неї на решітці радіатора тепер три літери «THK» (абревіатура латинкою походить від назви компанії «Технокомплект», що базується під Києвом). У такому вигляді з пакетом нових документів «Водоканал» придбав кран за захмарні ₴12 780 000, що значно вище за його реальну вартість.

Перед продажом «Водоканалу» кран двічі перекупали одна у одної декілька фірм, встановило слідство. І його початкова ціна в лютому 2022 року становила ₴5 212 750.

«У той же час, відповідно до інформації, наданої ТОВ «НВП Автокрани України» вартість аналогічного автомобільного крану з ідентичними технічними характеристиками становить 10 380 000 грн з ПДВ», – йдеться в матеріалах кримінального провадження.

Поруч зберігаються просто неба спеціалізовані ємності, дрібна техніка та ще декілька одиниць арештованої. На користь громади працює п’ятитонний «Мерседес» – його використовує гуманітарний хаб Сіверськодонецької МВА.

  • Техніка з кримінальним бекграундом та FPV-дрони: як готується до деокупації «Сєвєродонецький водоканал» Фото: Фарватер.Схід/Сергій Ніжельський
  • Техніка з кримінальним бекграундом та FPV-дрони: як готується до деокупації «Сєвєродонецький водоканал» Фото: Фарватер.Схід/Сергій Ніжельський
  • Техніка з кримінальним бекграундом та FPV-дрони: як готується до деокупації «Сєвєродонецький водоканал» Фото: Фарватер.Схід/Сергій Ніжельський
  • Техніка з кримінальним бекграундом та FPV-дрони: як готується до деокупації «Сєвєродонецький водоканал»
  • Техніка з кримінальним бекграундом та FPV-дрони: як готується до деокупації «Сєвєродонецький водоканал»
  • Техніка з кримінальним бекграундом та FPV-дрони: як готується до деокупації «Сєвєродонецький водоканал»

Сконцентровано тут і певні матеріальні резерви – генератори різних потужностей, матраци, паливні брикети, куби для палива. Це все для потреб комунальників на випадок деокупації земель громади та для забезпечення поточної діяльності. Проте цього замало:

– Потрібні великі генератори для підйому води. Наявних вистачить для роботи штабів або запуску каналізаційних насосних станцій. А для того щоб забезпечити повноцінну роботу водозаборів їх замало, – розповідає Фомічев.

Скільки коштує кадровий потенціал?

Напрямки діяльності релокованого підприємства зараз – розробка планів та визначення потреб підприємства після деокупації, а також збереження кадрового потенціалу. Остання задача, на думку керівництва «Водоканалу», – фундаментальна.

Загальна штатна чисельність комунального підприємства – 238,5 осіб. Половина з них не на зв’язку вже більше двох років – припускають, що не виїхали з окупованої території. Тих, кого як кадровий потенціал зберігає очільник, – чотирнадцятеро. Фізично працюють у Дніпрі сам Фомічев, бухгалтер, головний інженер, інженери з комплектації, начальник транспортного цеху, механік. Ще шестеро – на «удальонці».

За інформацією директора «Водоканалу» Олександра Фомічева, виконання «інтелектуальних» робіт ввіреним йому підприємством за минулий рік стало платникам податків у ₴4 000 000. Згідно з декларацією посадовця понад п’ята частина з минулорічних витрат на КП пішла на утримання лише його самого – ₴878 460.

До речі, не лише виплати з місцевого бюджету дозволили чоловікові пережити минулий рік. При середній зарплаті понад ₴73 тисячі на місяць Кабмін виплатив йому ₴18 000 допомоги на проживання, а Дніпровський соцзахист – ₴6 000 соціальної допомоги. У нього були задекларовані готівкою ₴700 000 та $4000.

Уже цього року, згідно до декларації, пан Олександр придбав позашляховик Toyota Land Cruiser-200 2007 року за ₴767 750. Перед цим він задекларував відчуження рухомого майна на ₴400 000 (це, ймовірно, був його Ford Fusion 2013 року із попередньої декларації). Решту доклав, вочевидь, зі збережень.

Техніка з кримінальним бекграундом та FPV-дрони: як готується до деокупації «Сєвєродонецький водоканал»
Фото: Фарватер.Схід/Сергій Ніжельський

Утримання всіх підприємств – відчутний тягар для бюджету громади. Переміщені її мешканці лише спостерігають через ЗМІ та соцмережі за тратами бюджетних коштів в розпал війни й обурюються, не маючи фактичного впливу на процеси. Чи не бентежить пана директора ставлення сіверськодончан до такого порядку речей?

– Якщо чесно, комунікація у нас трохи, як то кажуть, провалена, тому, я думаю, багато негативних є реакцій саме через це. Є, звісно, якісь політичні діячі, які там критикують, і ми розуміємо, чому вони це критикують, чому це роблять. Виходитимемо на контакт з задоволенням, – пообіцяв посадовець, – Дійсно, питання комунікації, – воно стоїть гостро, і мною особисто воно десь недороблене.

«Якщо дадуть команду, – сіли на кран і поїхали!»

«Сєвєродонецький водоканал» акумулює гуманітарну допомогу від міжнародних донорів, розробляє плани та схеми роботи після звільнення міста, закуповує техніку. Останню, нагадаємо, подекуди арештовують через завищену закупівельну вартість. Та до визволення Сіверськодонецька колектив підприємства готовий, каже директор. Та вистачає не всього, треба закуповувати ще.

– Якщо нам дають команду, – всі хлопці зібралися, сіли на кран, хтось на екскаватор і поїхали. Тут питань немає взагалі. В нас є «Фотони» (автомобілі марки «Foton». – ФС) і до «Фотонів» бочки. Особисто мені ще треба бочки – їх мало і для технічної води, і для питної. Треба ще багато техніки.

Техніка з кримінальним бекграундом та FPV-дрони: як готується до деокупації «Сєвєродонецький водоканал»
Треба ще багато техніки, каже Олександр Фомічев. Фото: Фарватер.Схід/Сергій Ніжельський

Техніки, яка була на балансі комунального підприємства до травня 2022 року, наразі немає фізично. Як розповів в інтерв’ю пан Олександр, основною задачею «Водоканалу» з 24 лютого до 24 травня 2022 року (дата евакуації з міста. – ФС) було як забезпечення потреб громади, так і допомога військовим. Їм, каже, віддав чи не всю техніку комунального підприємства. Щоправда без відповідних актів. У розпал бойових дій, визнає, про можливі наслідки не думав:

– Ми дуже багато техніки віддали у… (перелічує номери кількох бригад ЗСУ. – ФС). Всі до одного асенізаційні автомобілі віддали на потреби шпиталю. Була така ситуація, що віддавали просто так: і за власним патріотичним бажанням, і за вказівкою вищого керівництва. Була вказівка не вивозити комунальну техніку – вона вся мала працювати безпосередньо на місці.

Техніка з кримінальним бекграундом та FPV-дрони: як готується до деокупації «Сєвєродонецький водоканал»
Військовим техніку віддавали без актів приймання – передачі. Фото: Фарватер.Схід/Сергій Ніжельський

Фомічев очолив «Водоканал» у вересні 2022 року. До того, як зазначено в біографічній довідці посадовця на сайті МВА, від травня по вересень був виконуючим обов’язки керівника цього КП, а перед цим по квітень включно – очолював комунальне підприємство «Сєвєродонецькліфт». «Водоканал», нагадаємо, евакуйований із Сіверськодонецька 24 травня 2022-го.

«Водоканал» виготовлятиме дрони

Нині новий очільник Сіверськодонецької МВА Олексій Харченко вживає досить непопулярні заходи: замінює людей на ключових посадах, переглядає розміри заробітних плат працівників адміністрації, приводить до тями комунальні підприємства.

Перед «Водоканалом» Харченко поставив задачу вийти на самозабезпечення, самостійно заробляти на своє утримання. Для цього відкрито новий вид діяльності, а, згодом, вноситимуться зміни і до Статуту.

– Намагаємось впроваджувати новий напрям в роботі – створення FPV-дронів. Керівником адміністрації (Олексієм Харченком. – ФС) дано вказівку розробляти бізнес-план, то ми вже приступили до роботи. Звісно, якщо керівництво його схвалить, то треба буде збільшувати чисельність штату і в нас буде ще новий напрямок в роботі. Будуть задіяні і ті, що в штаті: бухгалтери, економісти, закупівельники. І додатково треба буде набирати інженерів з комплектування, – розповідає Фомічев.

Навчаються виробляти дрони зараз двоє працівників комунального підприємства – вони на профільних курсах в Обухові. Перспективний ринок збуту, каже посадовець, є: пробні вироби вже «облітали» декілька бригад. До того ж проведено перемовини з керівництвом окремих підрозділів ЗСУ.

– Наш дрон, який зробив наш співробітник під час навчання, вже був і в 60-й бригаді, і в 63-й, і в 3-й штурмовій. Ми купили деталі і відправили. Зараз в нас від них є аудіоповідомлення: дві з трьох бригад зробили гарні відгуки і я попросив їх оформити це документально – що вони його протестували, і що цей дрон вони можуть використовувати.

Як повідомили журналісту «Фарватер.Схід» у Сіверськодонецькій МВА, у планах на 2025 рік скорочення фінансування комунальних підприємство уполовину.

Завантажити ще...