Російське телебачення йде у наступ. Окупанти почали масштабну реконструкцію телемережі на ТОТ


Поки українські ЗМІ переживають скрутні часи через призупинення донорської допомоги США, російське телебачення посилює інформаційний тиск. Наразі пріоритетом росіян є мовлення вглиб контрольованих ЗСУ прифронтових територій. Тотальна модернізація об’єктів телерадіомовлення коштує десятки мільйонів рублів і проводиться під пильним оком московських чиновників. Ліквідувати «білі» плями у покритті росТБ окупанти планують до кінця березня.
На окупованій Луганщині здійснює мовлення сім «державних» телекомпаній місцевого значення, вісім регіональних FM-станцій (з яких п’ять також «державні»), працюють п’ять «інформаційних агенцій» та 33 редакції газет. Це тільки місцеві медіа, без урахування загальноросійських телеканалів та радіомовників, що транслюються на ТОТ.
Це дуже щільна мережа, покликана охопити впливом кожного жителя окупованих громад. Наразі розбудова мережі ретрансляції є частиною стратегії закріплення російського режиму на новоокупованих (від 2022 року) землях.
До нас їде ревізор. Який план привезли до Луганська московські бонзи
Курс на модернізацію та розширення мережі телерадіомовлення окупанти проголосили ще у грудні минулого року, морально готуючи населення до можливих перебоїв у роботі зомбоящика.


Та процес почався лише у січні 2025-го після приїзду до Луганська цілої делегації відповідальних чиновників з Москви. Про це журналістові «Фарватер.Схід» розповів колишній співробітник українського Концену радіомовлення, радіозв’язку та телебачення (Концерн РРТ), який мешкає в Луганську і знайомий із процесами у цій сфері на ТОТ. Московська делегація складалася переважно з менеджерів російської державної компанії «Російська телевізійна та радіомовна мережа» (РТРМ):
– Це була вже робоча зустріч зі створенням конкретних планів. До цього, у серпні 2024 до Луганська приїжджав голова РТРМ Андрєй Романченко. Тоді узгоджувалися переважно стратегічні моменти: бюджети та приблизні терміни. Напередодні його приїзду технічні спеціалісти провели вимірювальні роботи на новоокупованих територіях. Вони стали основою для визначення кількості нових веж та потрібної потужності нових передавачів, а також розробки, нормативної та технічної документації.
Першим із таких документів став наприкінці минулого року оновлений перелік так званих «білих зон». Це населені пункти, не охоплені або слабо охоплених російським телебаченням. Ми не знайшли його в оригінальному вигляді у відкритому доступі, та окупаційній медіа посилаються на нього.
До таких зон росіяни віднесли понад 70 населених пунктів, окупованих після початку повномасштабного вторгнення, писав пропагандистський ресурс «Луганьмедиа». Саме цей документ визначає пріоритетні напрямки роботи та є підставою для виділення коштів в рамках державної програми РФ.


Віддалення лінії фронту створило сприятливі умови для розбудови росіянами телерадіомовної мережі. У якості основних критеріїв при виборі потенційних місць розташування нових ретрансляційних веж визначалася недосяжність для ствольної артилерії, фактор покриття «білих зон», а також перспективна можливість їх використання для транслювання через лінію фронту.
«Ехо війни»: перекомутація «українського спадку», боротьба з «Гориничами» та нові передавачі
Після захоплення низки населених пунктів Луганщини у 2014 році, окупанти отримали переважну частину господарства Луганської філії українського Концерну РРТ. Вона фактично не зазнала ушкоджень. Одним із основних здобутків стала луганська телевежа, висота та розташування якої дозволяли транслювати сигнал далеко за межі окупованих територій.
Натомість під час бойових дій 2022 року майже всі основні радіотелевізійні ретранслятори Луганської області, які вперше потрапили до зони окупації, були сильно пошкоджені. Йдеться насамперед про ключові об’єкти телерадіомережі у Лисичанську, Комишувасі та Старобільську.
Та росіяни намагаються використовувати усі наявні ресурси. За останні два роки вони повністю перекомутували вцілілі українські радіотелевізійні станції на ретрансляцію сигналів луганських ТРК та російських мовників.
Колишні співробітники Луганської філії українського Концерну РРТ розповідають на умовах анонімності, що окупанти іще до модернізації серйозно збільшили свої технічні можливості.
На кінець минулого року для трансляції телевізійного сигналу росіяни використовували 60 аналогових і 21 цифровий телевізійний передавач. А радіопокриття забезпечували 76 аналогових та дев’ять цифрових радіопередавача різної потужності.
Вони розташовані у ключових населених пунктах як старих окупованих територій (Луганськ, Алчевськ, Перевальськ, Первомайськ, Кадіївка, Голубівка, Хрустальний, Антрацит, Сорокине, Ровеньки, Довжанськ), так і нових окупованих – Старобільськ, Сватове, Кремінна, Лисичанськ, смт. Білокуракине, Троїцьке, Біловодськ, Білолуцьк, Марківка, с.Підгорівка та Зоринівка.
Поряд із цим, окупанти вже третій рік поспіль ведуть пільгову програму з видачі обладнання для прийому супутникового сигналу РФ у «білих зонах». «Тарілки» і приймачі разом із його монтажем надають безкоштовно, за кошти російського бюджету.
Уся ця робота здійснюється паралельно із викоріненням бодай потенційної можливості доступу мешканців Луганщини до українського телебачення. Про війну з українськими супутниковими антенами ми докладно писали раніше. Тільки за офіційними даними окупантів, починаючи з 2022 року ними демонтовано понад 80 тисяч українських супутникових антен.
Локомотив пропаганди – третій цифровий мультіплекс
Луганське відділення «Російської телевізійної та радіомовної мережі», створене на базі регіональної філії українського Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення. Зараз воно транслює чотири цифрові мультиплекси та забезпечує мовлення російських державних та приватних радіостанцій. Мережу мовлення ми легко можемо знайти у відкритому доступі.


Найбільшу кількість пропагандистських телеканалів містить третій мультиплекс. Звісно, що вся структура російського медіпростору заангажована та побудована на пропаганді. Та телеканали саме з третього мультиплексу містять найбільший відсоток ідеологічного контенту порівняно з розважальною складовою.
Серед них «Луганск 24», «Победа», «Соловьев Live», «История», «Мир 24» тощо. У цьому ж технічному блоці транслюється і пул пропагандистських радіостанцій: радіо «Республика ФМ», радіо «Победа» та радіо «Своя волна». Ясно, що це не випадковість, а цілком продумана політика російських кураторів.


Загальне кураторство над усім цим проектом модернізації здійснює перший заступник адмінстрації Путіна Сєргєй Кірієнко, а безпосереднім виконавцем є голова «Російської телевізійної та радіомовної мережі» Андрєй Романченко. Місцеві спеціалісти задіяні лише у якості співвиконавців. Бюджетування йде централізоване, в обхід місцевих органів.
Наприкінці лютого очікується черговий візит до Луганська робочої групи РТРМ з Москви. У планах – моніторинг перших результатів «модернізації» та затвердження планів з розширення мережі мовлення на найближчі три роки.