Ідентифікація пенсіонерів з ТОТ: як її пройти дістанційно для збереження виплат?
Багато пенсіонерів з тимчасово окупованих територій (ТОТ) стикаються з припиненням виплат. Для їх поновлення необхідно пройти ідентифікацію. Це можна зробити очно – у відділенні Пенсійного фонду. Та дістатися з ТОТ до підконтрольної урядові території важко, дорога може тривати тиждень і більше, а коштує мандрівка не один десяток тисяч гривень. Як пройти ідентифікацію онлайн, «Фарватер.Схід» попросив розповісти спеціалістів ГО «Донбас SOS».
Діана Праведна, для «Фарватер.Схід»
Що таке взагалі ідентифікація пенсіонерів і для чого вона потрібна?
Це процедура встановлення особи одержувача пенсії. В Україні ця норма діє постійно та поширюється на всіх отримувачів пенсій та соціальних виплат. Її мета – перевірити, чи справді кошти отримує саме та особа, якій вони призначені.
Більшість українських пенсіонерів та отримувачів соціальних виплат зазвичай не звертали увагу на цю вимогу, тому що процедура фізичної ідентифікації зазвичай проходила непомітно. Наприклад, це могло бути при отриманні нової пластикової картки в банку або через листоношу, який приносив пенсію.
Протягом останніх трьох років фізична ідентифікація не застосовувалася до певної категорії громадян. Це стосувалося пенсіонерів, які стали внутрішньо переміщеними особами до 24 лютого 2022 року. Виплати їм проводилися без ідентифікації з початку карантину через Covid-19. Але ця вимога наразі відновлена і для них. Для інших вона діяла без перерви.
Спочатку подаємо заяву на проходження ідентифікації
Зробити це можна двома способами:
- через Портал електронних послуг Пенсійного фонду України (ПФУ);
- за контактними телефонами: 0800 503 753, (044) 281-08-70, (044) 281 08 71 (із переліку питань оберіть «Питання щодо виплати пенсій та ідентифікації» та натисніть цифру 3 на клавіатурі телефону).
До заяви на Порталі можуть бути додані ідентифікаційні документи (паспорт, пенсійне посвідчення, свідоцтво про народження, тощо).
Після подачі заяви на проходження відеоідентифікації, з пенсіонером зв’яжеться уповноважений працівник органу Пенсійного фонду України для узгодження часу та способу проведення відеоідентифікації.
Як можна пройти ідентифікацію онлайн?
Час та спосіб проведення відеоідентифікації узгоджується з пенсіонером. Зв’язок має здійснюватися через номери українських мобільних операторів (Vodafone, Kyivstar, Lifecell тощо).
Відеоідентифікація на вибір пенсіонера триває за допомогою таких месенджерів:
- Google Meet;
- Signal;
- Skype;
- Telegram;
- Viber;
- WhatsApp;
- Zoom.
Які документи потрібні для ідентифікації пенсіонера з ТОТ?
Під час відеоідентифікації треба мати при собі документ, що посвідчує вашу особу як отримувача виплати або як законного представника/помічника отримувача виплати. У випадку дитини – свідоцтво про народження дитини.
Що робити, якщо документи втрачені чи пошкоджені?
Якщо втрачено документ – потрібно відновлювати його. Дистанційно це зробити неможливо. Пройти ідентифікацію, наприклад, без паспорту, також не вийде. Тому що це встановлення особи і потрібно розуміти, саме завдяки документам, що підтверджують особистість за зрівняння особи з її документами під час відеоідентифікації, приймається позитивне рішення. Тому у цьому випадку варто фізично звертатись до державних структур для поновлення втрачених документів. Процедура достатньо складна.
Які складнощі можуть виникнути в процесі ідентифікації?
У більшості випадків ідентифікація пенсіонерів проходить спокійно та без складнощів. Та бувають випадки, коли дійсно трапляються додаткові складнощі:
- Поганий інтернет, нестабільний зв’язок. Тоді представник комісії Пенсійного фонду України, який ідентифікує людину, може завершити розмову через нестабільність інтернету та запропонувати іншу дату (це фіксується в протоколі).
- На стадії подачі заяви неправильно зазначено або електронну пошту, або номер телефону. Тоді зв’язатись з пенсіонером не буде можливості, тож заява отримає статус «скасовано» і пенсіонеру наново потрібно пройти процедуру подачі заяви. Це затяжний процес і пенсіонер може не знати про те, що сталась помилка, через яку він навіть не отримає дзвінка від ПФУ.
- Якщо пенсіонер має вади по здоров’ю, самостійно вести бесіду з представником ПФУ йому важко, підключається хтось з близьких, які повністю відповідають на всі питання, що унеможливлює ідентифікувати людину, чи дійсно це вона?
Ідентифікацію потрібно поновлювати у відповідний термін чи вона постійна?
Кожні шість місяців. Для орієнтиру необхідно ставити собі 4.5-5 місяців, щоб вдало пройти ідентифікацію та щоб ця інформація обробилась до спливу терміну.
Якщо пенсіонер повертається на ТОТ, то ідентифікація анулюється і виплати припиняються?
Якщо, наприклад, пенсіонер приїхав на підконтрольну урядові територію, пройшов тут у ПФУ ідентифікацію, вирішив всі свої питання, повернувся назад на окуповану – ні, ідентифікація не анулюється. Працює той же термін у шість місяців.
Водночас важливо зазначити, що у пенсіонерів, які мали статус внутрішньо переміщеної особи до 24.02.2022 року, виплати пенсії прив’язані до довідки ВПО. Це довідка, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Якщо людина виїхала за межі України, ця довідка теоретично вже не є дійсною. Бо людина перестає бути саме внутрішньо переміщеною особою.
Підставою для скасування діï довідки про взяття на облік ВПО та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про ВПО, згідно з Законом України ст. 12 Закону «Про забезпечення прав i свобод внутрішньо переміщених осіб», можуть бути такі обставини:
- людина подала заяву про відмову від довідки ВПО;
- внутрішньо переміщена особа скоїла кримінальне одне з таких правопорушень: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу a6o на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність i недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; вчинення кримінального правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку або військового кримінального правопорушення;
- внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання;
- внутрішньо переміщена особа виїхала на постійне місце проживання за кордон;
- ВПО подала завідомо недостовірні відомості.
Рішення про скасування дії довідки приймає керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи. Переселенців повідомляють протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
Тобто скасувати довідку ВПО можна виключно по цьому переліку, який передбачений у 12 статті ЗУ «Про забезпечення прав i свобод внутрішньо переміщених осіб». На практиці, через те, що йде прив’язка до довідки ВПО, пенсіонери не скасовують самостійно таку довідку.
Тому найчастіше довідку скасовують, якщо представники Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) прийшли з перевіркою на адресу, де пенсіонер повинен мешкати. Якщо за цією адресою пенсіонера немає, тоді довідка ВПО скасовується. Інформацію передають в ПФУ і виплата пенсії припиняється. Відновити пенсію, згідно з чинним законодавством, можливо лише фізично звернувшись до ПФУ.