Біологічна зброя в дії? Розвінчуємо фейк про українського офіціанта в Польщі
Шокуюча новина шириться мережею. Український офіціант у польських ресторанах, як стверджують, додавав до страв «особливий біологічний інгредієнт» і навіть розповідав про це в даркнеті. Цю історію нібито розповіло одне з провідних польських видань. Чи справді все було саме так, з’ясував «Фарватер.Схід».
20 січня 2025 року в пропагандистському Telegram-каналі «Укропский Фреш» поширили «новину» про українського офіціанта. Він нібито додавав свою сперму до страв відвідувачок у польських ресторанах. Він ніби працював у восьми різних ресторанах Жешува, звільняючись і влаштовуючись у новий заклад.
«Новину» супроводжує скриншот, що походить, як стверджується, із провідного польського видання Rzeczpospolita. Проте перевірка на сайті цього видання показує, що такої публікації серед матеріалів видання не існує.
Аналіз «скриншоту» вказує на явні ознаки фальсифікації. Шрифти, оформлення заголовка та назви елементів не відповідають стандартам, які використовує Rzeczpospolita. Зокрема, на «скриншоті» ми бачимо, що цей матеріал нібито розміщений у рубриці «Події/Країна/Туризм». По-перше, не дуже зрозуміло, чому ця «новина» могла би бути віднесена до такої рубріки. По-друге, в рубрикаторі на сайті видання «Туризм» є окремою головною рубрикою, як і «Події». Тому такої структури адреси, яка вказана на скріншоті, в цьому виданні бути не може.
Зображення на скріншоті взяте з фотобанку. Саме його можна зустріти у рекламі ресторану у Нью-Йорку, виїзного харчування в Москві чи опису місць у Парижі, де можна насолодитись французькою кухнею.
Ну і найсмішніше. У лівому нижньому куті скріншота, одразу під зображенням, ми бачимо ім’я та прізвище – Rafał Trzaskowski. І це не автор статті або фотографії. Рафал Тшасковський – це відомий польський політик, мер Варшави. На президентських виборах у 2020 році він вийшов у другий тур, де поступився діючому голові держави Анджею Дуді.
І дійсно, у 20 січня на сайті видання вийшла стаття, присвячена цьому політику. У ній ішлося про його заяву, що європейські партнери Польщі мусять взяти на себе відповідальність за безпеку Європи та Північноатлантичного альянсу. Ця стаття була проілюстрована фотографією Тшасковського, під якою були його прізвище та ім’я – в точності так, як на фейковому скріншоті.
Отже пропагандисти використали справжній скриншот у якості шаблону. За допомогою графічного редактора змінили рубрику та заголовок статті, замість фото Тшасковського поставили ілюстрацію з фотобанку. Тільки прізвище та ім’я політика під фото прибрати забули. А може просто не надали цьому значення, бо не обізнані у політичному житті Польщі.
Головною метою цього фейку є дискредитація українських біженців у Європі загалом та в Польщі зокрема. Автори історії прагнуть створити образ аморальних, небезпечних людей, які не лише не приносять користі, але і становлять загрозу для суспільства. І якщо вигадка про засилля українських імен серед новонароджених у Польщі хлопців когось із поляків раптом залишила байдужим, то ця «новина» точно повинна їх вразити.
Також фейк спрямований на підрив довіри до європейської політики підтримки мігрантів. У тексті акцентується, що роботодавці не могли перешкоджати працевлаштуванню українця через «надмірну ліберальність» законів. Бо «перешкоджати працевлаштуванню українців-втікачів, які мають усі належні документи, не можна».
На момент підготовки цього матеріалу «Укропський фреш» – єдине джерело, де ми зафіксували цей фейк. Та зважаючи на великий його потенціал у сенсі емоційної реакції та «польськомовне джерело», можна очікувати його поширення у соцмережах Польщі. А росіянам цей фейк має на меті показати «справжнє обличчя ворога», із яким їм доводиться мати справу.