«Звідки готується напад на Білорусь». Чому Україна не вторгнеться
Білорусь звинувачує Україну у підготовці нападу та погрожує застосуванням ядерної зброї. Російська пропаганда підхоплює ці заяви. «Фарватер.Схід» пояснює, чому вторгнення України до Білорусі суперечило би здоровому глузду.
«Україна стягує війська і військову техніку до білоруського кордону і готує проникнення диверсантів на територію республіки». Цю загрозливу новину повідомив заступник командувача силами спецоперацій Білорусі Вадим Лукашевич в офіційному Telegram-каналі міноборони Білорусі 29 червня:
«Зокрема, у Житомирській області розміщені американські бойові машини піхоти, реактивні системи залпового вогню, важка далекобійна артилерія та інша техніка», – зазначив Лукашевич.
Того ж дня про це говорив у інтерв’ю білоруському державному телеканалу ОНТ перший заступник міністра оборони Білорусії Павло Муравейко. Також він заявив, що Білорусь готова застосувати нестратегічну ядерну зброю в разі виникнення загрози її суверенітету і незалежності. Цей меседж одразу взяла в роботу кремлівська пропаганда.
Підключились і російські «воєнкори». Вони пишуть, що Україна має план захоплення території Білорусі «схвалений Борисом Джонсоном», а «готові ударні кулаки є як в Україні, так і в Польщі». Навіть карту опублікували, де чітко показано, звідки готується напад на Білорусь.
А на найвищому рівні занепокоєність Кремля висловив прес-секретар Путіна Дмітрій Пєсков.
Ми в редакції намалювали карту, не менш переконливу, ніж у «воєнкорів», яка доводить протилежне. Та публікувати не будемо через міркування секретності. Натомість ми наведемо логічні аргументи, чому напад українських військ на сусідню країну неможливий.
- Використання західної зброї регламентоване
Використання західної зброї за межами території України дозволено лише в деяких областях держави-агресора та тільки з конкретною метою. Про те, щоб застосовувати наявний в Україні арсенал зброї наших союзників для нападу на Білорусь, навіть не йдеться. Це табу, порушення якого призведе до втрати підтримки союзників, що вкрай важливо для нашої обороноздатності.
Західні країни, такі як США та інші члени НАТО, надають Україні військову допомогу з умовою, що ця зброя буде використовуватися лише для оборони і виключно на території України або, у виняткових випадках, для оборони від безпосередніх загроз на території Росії. Використання цієї зброї для нападу на Білорусь порушило би домовленості, що призвело би до серйозних наслідків для міжнародних відносин України.
- Зміна статусу з жертви на агресора – катастрофічна
Напад на незалежну державу переведе Україну з категорії «жертв» в категорію «агресорів». З точки зору міжнародного права це величезна різниця. Підтримка української держави на міжнародній арені суттєво зменшиться, оскільки більшість країн дотримується принципу невтручання і поваги до суверенітету інших держав.
Міжнародне співтовариство підтримує Україну, розглядаючи її як жертву агресії з боку Росії. Будь-який напад на іншу країну без чіткої оборонної необхідності змінить цей статус, підриваючи підтримку з боку таких організацій, як ООН, ЄС і НАТО.
- Геостратегічні дивіденди відсутні
Напад на Білорусь не принесе Україні геостратегічних дивідендів. Навпаки, це може призвести до вступу у війну інших держав-членів Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ), які при нападі на учасника союзу зобов’язані прийти на допомогу. (Вступ Росії у війну не був таким приводом, оскільки на неї ніхто не нападав та на її міжнародно визнані території не зазіхав.) Це значно ускладнило би ситуацію для України.
- Ядерна загроза
Уряди РФ та Білорусі заявляють про наявність на території РБ російської ядерної зброї. Нападати на таку країну вкрай небезпечно для будь-кого. Це високий ризик ескалації конфлікту до ядерного рівня, що є неприйнятним з будь-якої точки зору.
Отже твердження про нібито підготовку України до нападу на Білорусь не витримують критики.
Звичайно, перегрупування українських військ поблизу білоруського кордону дійсно може мати місце. Як відверто заявив прес-секретар Путіна Дмітрій Пєсков, у РФ із Білоруссю «зв’язок по лінії спецслужб», а також «контакт між міністерствами оборони».
Росіяни перетинали український кордон з боку Білорусі ще у 2022 році, а ГУР Міноборони України навіть публікував паспортні дані деяких із тих окупантів. Тому пильність українських військ на цьому кордоні цілком зрозуміла. Адже ризик проникнення ворожих диверсійно-розвідувальних груп з території Білорусі цілком реальний.