«Вирвали органи». РФ розкручує фейк про колумбійського добровольця

«Колумбієць Майкл Рамірес Фіно був найманцем і воював на боці України. Тіло повернули рідним без внутрішніх органів». Уже тиждень російські медіа та Telegram-канали тягають це повідомлення з жахливими подробицями і посиланням на колумбійське видання. «Фарватер.Схід» розбирався, чи справді про таке розповідали ЗМІ в Колумбії?

Цю шокуючу історію російські медіа стали масово розповідати на початку жовтня. Деякі публікації були без посилання на джерело, в деяких наводили назву «колумбійського видання», а подекуди з’являвся навіть відеосюжет іспанською мовою із російськими титрами. Повідомлення також поширювали й іноземними мовами (зокрема, англійською та словенською).

Звинувачення України в використанні органів загиблих військових і наратив про «чорних трансплантологів» багато років є магістральною темою російської пропаганди. Та цього ми побачили конкретне ім’я й нібито свідчення рідних.

Як створювали інформаціну хвилю

Згадки про це «повідомлення колумбійського видання» з’явилися на сайтах десятків центральних та регіональних російських видань. «Ридус» та «Блокнот-Донецьк» посилаються на колумбійські ЗМІ без будь-яких уточнень, «Газета.Ру», Life.ru, «РИАМО» посилаються на «Комсомольску Правду» та «Аргументи і Факти». В свою чергу «Комсомольска Правда» наводить інформацію без посилання на джерело, а «Аргументи і Факти» згадують «російські Telegram-канали з посиланням на колумбійське видання Ahora».

«Вирвали органи». РФ розкручує фейк про колумбійського добровольця
«Аргументи і Факти» згадують «російські Telegram-канали з посиланням на колумбійське видання Ahora». Скриншот

Відео знайшлося і у відомого пропагандиста Юрія Подоляки (колишній сумчанин, що втік з України у 2014 та був у «команді Путіна» на останніх виборах). Воно вийшло 3 жовтня, коли хвиля повідомлень у ЗМІ вже здійнялася.

«Майкл Рамінес Фіно був найманцем і воював на боці України. Наприкінці серпня він загинув у Курській області Росії недалеко від міста Суджа. Хоча він загинув більше місяця тому, його тіло потрапило до родичів тільки днями. На них чекала жахлива знахідка. Виявилося, що в тілі Фіно не вистачає внутрішніх органів», – такі були в відеосюжеті титри російською.

Також нібито мама військового розповіла, що «в Інтернаціональному Легіоні України їй відповіли, що Майкл підписав контракт, згідно якого він весь належить Україні, а його органи більш потрібні саме там». У кадрі жінка не з’являється, її коментар начебто взяли телефоном, супроводивши аудіозапис її портретом.

Перші ознаки фейку

Перше, що кинулося в око, – прізвище матері в репортажі пишеться як Ramirez, а прізвище самого Майкла в перекладі російською в титрах – Рамінес, третя з кінця літера – «н» замість «р». Ну, ок, можливо, помилка перекладачів.

Далі – голоси дикторки за кадром та матері загиблого. Вони мають одні й ті самі інтонації. Це не притаманно ані новинному репортажу, ані тим більше коментарю людини, яка щойно пережила втрату сина та розповідає шокуючі подробиці. В ньому геть відсутні прояви хоча би найменшого засмучення. «Мати» розповідає про смерть сина радше бадьоро і з певним натхненням.

До того ж голос не відповідає віку людини на фото, він набагато «молодший». Усе це разом наводить на думку про застосування штучного інтелекту при озвучуванні. І, відповідно, вказує на високу вірогідність фейку.

Шукаємо колумбійського героя

Ми змогли ідентифікувати на відео одного з військових з групи «Майкла» (на той момент ми ще не були впевнені в імені). Ім’я цього колумбійського добровольця – Diomar Rodríguez. Ми знайшли його сторінку в мережі Facebook. Там багато фото та відео з товаришами у військовій формі та спорядженні. Геопозначки – «Київ, Україна» (хоча насправді на деяких із них Харків та місця поблизу передової).

«Вирвали органи». РФ розкручує фейк про колумбійського добровольця
Колумбійський доброволець Diomar Rodríguez, який воював разом із Майклом Раміресом, загинув. Скриншот

Остання публікація на сторінці була в серпні. Ми бачимо коментар товариша цього бійця «solo nos queda el recuerde de ese momemto hermanito de guerra» («У нас залишається тільки пам’ять про цю мить, брате по війні») та коментарі «You dead» від користувачів з Донецька. Судячи зі всього, він все ж таки загинув. А це значить, що і Майкл, про якого йшла мова в сюжеті, також вірогідно воював та міг загинути.

Та треба було знайти саме головного героя «репортажу». В сюжеті прізвище матері було вказано іспанською, та цього замало, бо Ramirez у іспаномовному світі – це як у нас Петренко. Та от ми знайшли у соціальній мережі «X» твіт із повним іменем іспанською – Michael Ramirez Fino. Це допис Посольства РФ у Південній Африці про «кричущий випадок». Тобто фейк вже вийшов на рівень російських дипломатичних представництв за кордоном.

Зафіксуємо для протоколу ще раз. Фейкове відео (спойлер: це дійсно фейк) поширює дипломатична установа РФ, підкріплюючи його авторитетом уже не приватних медіа, а держави – Російської Федерації.

«Мати» – не справжня

З цього твіту ми дізнались оригінальне написання імені героя історії – Michael Ramirez Fino. Ми знайшли його сторінки в Facebook (відкриту майже порожню, та закриту). В останній на фото профілю разом із Майклом знята жінка, яку в репортажі підписали Reina Ramirez – нібито його мати. Фото із цією ж жінкою ми знайшли і на його Instagram-сторінці. Та от тільки він називає її не мамою, а бабусею.

У своєму дописі кількарічної давнини біля фото з цією жінкою Майкл пише: «Visita de mi reina hermosa, mi abuelita Hilda» («Візит моєї прекрасної королеви, моєї бабусі Хільди»). Тобто він називає бабусю «королевою» (іспанською – «Reina»), а дочку, до речі, – принцесою.

«Вирвали органи». РФ розкручує фейк про колумбійського добровольця
Жінка на фото у репортажі виявилася не мамою, а бабусею, і не Реіною, а Хільдою. Скриншот

Тобто пропагандисти не змогли розібратись в деталях та написали в сюжеті під фотографією жінки, що це мати Майкла на ім’я Reina Ramirez, хоча насправді це його бабуся на ім’я Hilda. Ймовірно, причиною стало те, що на одному з спільних фото Майкл зробив допис «Momentos especiales de la Reina Ramirez», то автори сюжету й вирішили, що Reina – це ім’я.

Отже фіксуємо: «мати» бійця в репортажі, яка нібито свідчить про «відсутність в тілі його сина внутрішніх органів» – вигаданий персонаж із помилковим іменем і фото бабусі.

Колумбійське ТБ спростувало свою причетність до сюжету

Писати у соціальні мережі рідним Майкла ми не стали з етичних міркувань. Натомість спробувати зайти з боку «колумбійського видання». Російські джерела, ми пам’ятаємо, посилалися на «колумбійське видання Ahora». І саме ця назва була на лого в репортажі.

Пошук в Google за запитом за запитом «Ahora Colombia», «Ahora periódico», «Edición Colombia Ahora» не дав результату. То, може, це не видання, а телевізійний канал? «Ahora TV» також не знайшлося. Тоді ми спробували додати назву столиці Колумбії – Богота.

Так ми дізналися, що Ahora – це не видання, не ЗМІ, і навіть не телевізійний канал. Це новинний випуск на каналі колумбійського телебачення Canal Capital. Про належність до цього каналу йдеться в описі плейлиста «Ahora|Emisiones» на Youtube. І як видно із доменного імені сайту (https://www.canalcapital.gov.co), це – державне телебачення Колумбії.

Ми передивилися усі випуски Ahora аж до липня, коли герой точно іще був живий. Сюжету про «колумбійського найманця без органів» не знайшлося. Водночас ми виявили, що усі відео виключно високої якості на відміну від сюжету, що ми досліджуємо. І інтонації дикторів в оригінальних новинних випусках живі та емоційні – знов-таки на відміну озвучення нашого піддослідного відео.

«Вирвали органи». РФ розкручує фейк про колумбійського добровольця
Колумбійський державний телекаанал Canal Capital заявив, що цей сюжет вони не робили. Скриншот

Аби остаточно розставити всі крапки над «і», редакція «Фарватер.Схід» зв’язалася із колумбійськими колегами. Ми написали повідомлення сторінці Canal Capital у мережі Facebook та поцікавились, чи дійсно виходило у них це відео?

Відповідь не змусила на себе довго чекати: «Уa verificaron y esa nota no fue producida por Canal Capital» («Ми перевірили – такого сюжету Canal Capital не видавав»). Колумбійські колеги, чий бренд використала російська пропаганда, подякували нам за інформацію та додали: «Ya vamos a reportar y a realizar las gestiones correspondientes» («Зараз будемо звітувати і проводити відповідні процедури»).

У підсумку. Колумбійський доброволець Майкл Рамірес Фіно – реальна людина, яка воювала на боці України проти РФ. Від серпня 2024 він припинив активність у соцмережах. Деякі його товариші по зброї загинули у цей час, тож неможна виключати можливість загибелі й Майкла Раміреса.

Відеосюжет, що приписаний новинному випуску Ahora державного телеканалу Колумбії Canal Capital, насправді – підробка, а «мати», яка нібито свідчить про «повеернення без органів», – вигадана, із несправжнім іменем та чужим фото.

Завантажити ще...