«Військові НАТО воюють в Україні!» Навіщо створюють «позитивні» фейки
У соціальних мережах з’явилося відео, де стверджується, що війська НАТО безпосередньо беруть участь у війні на боці України. У відеоряді – військова техніка, передана Україні країні з боку країн НАТО, голос за кадром повідомляє про залучення іноземних військових до бойових дій. «Фарватер.Схід» дослідив «родословну» цього фейку.
Швидко набирає популярність у Facebook відео озаглавлене «Легендарний Танк Франції АКТИВНО Знищує Російські Війська в Україні» (орфографія оригіналу). За тиждень з моменту завантаження 9 вересня – 591 тисяча переглядів, 10 тисяч лайків, майже 700 поширень та понад 400 коментарів.
Вражаюча статистика пояснюється емоційним відгуком, який у українців викликають повідомлення у відео. У ньому ідеться про те, що Франція і деякі інші європейські держави відправили своїх військових на допомогу ЗСУ у війні проти Росії. А також про те, що Україна одержує нові зразки військової техніки, зокрема французькі танки Leclerc.
«Як підсумок – певну групу підготовлених солдатів особливого типу військ відправили в Україну, і вони вже взяли участь у запеклих боях, керуючи найкращими французькими танками Leclerc… Бельгія, Швеція, Франція та інші країни Європи намагаються допомогти Україні за допомогою техніки і батальйонів своїх бійців, і не спроста. Усе це робиться для того, щоб гарантувати можливість Києву виграти війну з РФ без підтримки США», – ідеться у відео.
На сьогодні жодних підтверджень участі військових НАТО у бойових діях не існує. Так само, як нічого невідомо про передачу Україні французьких танків Leclerc. Офіційна позиція НАТО полягає в тому, що жодні війська Альянсу не воюють в Україні. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг неодноразово заявляв, що НАТО не має планів надсилати свої війська для участі у війні. Основною місією Альянсу є надання Україні військової техніки, навчання та підтримки, що відповідає міжнародному праву, але це не робить НАТО стороною конфлікту.
«Завдання НАТО – не допустити ескалації цієї війни за межі України, перетворення її на повноцінний конфлікт між НАТО і Росією. І ми робимо це частково через те, що не вводимо війська НАТО. У нас немає жодних планів щодо відправки бойових підрозділів НАТО в Україну або безпосередньої участі в бойових діях».
Між тим ми бачимо, що 22-хвилинне відео створене професійно, на підбір кадрів і монтаж пішло багато ресурсів – часу і роботи, зокрема. То звідки взялося це відео про участь військ європейських держав? Хто і з якою метою поширює обнадійливу для українців дезінформацію?
Для початку досліджуємо сторінку Kapta, на якій опубліковано відео. Зареєстрована вона начебто у Ліверпулі, Велика Британія, має декілька адмінів (без зазначення, з яких країн). Створена рік тому, у вересні 2023, та від початку мала назву Spongebob and Friends («Губка Боб та друзі»). Далі у жовтні сторінка міняє назву на Tatod (за цим запитом Google видає відео поїдання хробаків у Південно-Східній Азії). У грудні вона стає Ooh Begitu (це індонезійською «О, я бачу!»). І вже у липні 2024 з’являється теперішня назва, яка збігається з назвою програмного забезпечення для керування ключовими клієнтами Kapta.
Саме з липня на сторінці починають з’являтися відео. Власне, виключно відео, присвячені військовим технологіям та зброї, і становлять її контент. Гортаючи галерею завантажених відео сторінки ми бачимо, що вона містить виключно чужий контент.
Наприклад, перше відео «Найновіший Літак США Може Скинути 3000 Бомб за 3 Хвилини!», опубліковане на сторінці 3 липня, під такою самою назвою з’явилося на YouTube-каналі MIXFIX 22 червня. Відео «Топ 10 Самых Лучших Танков в Мире» від 9 серпня уперше вийшло на YouTube-каналі «В поисках фактов» ще 8 квітня 2017 року.
Сторінку Kapta складно віднести до інструментів російської пропаганди. Поруч із відео, які славлять російську зброю («Протестирован МОЩНЫЙ Российский Истребитель Нового Поколения») бачимо ролики з американською та європейською технікою («Россия В Панике : США ПРОТЕСТИРОВАЛИ Самый МОЩНЫЙ Вертолёт» або «Нова Британська Ракета Storm Shadow ШОКУВАЛА Росіян в Україні»).
Деякі відео мають по парі сотень переглядів, інші – тисячі або десятки тисяч. Усе це складається в картину комерційного використання будь-якого контенту, який може зацікавити любителів військової техніки. Тобто перегляди та реакції аудиторії, вочевидь, планується монетизувати на платформі Meta.
Якщо контент сторінки – не оригінальний, то і ролик, що ми розбираємо, з’явився раніше деінде? Дійсно, під такою самою назвою «Легендарний Танк Франції АКТИВНО Знищує Російські Війська в Україні» це відео з’явилося на початку березня цього року на YouTube-каналі «Тактична провокація». Можна припустити, що приводом для його створення стали заяви президента Франції Еманюеля Макрона про можливу відправку французьких військових до України.
Звичайно, під час перегляду в березні літні кадри зі французькими військовими сприймалися глядачами як архівні (хоч і не були так титровані). Та от те саме відео повторно публікується на тому ж таки каналі «Тактична провокація» у червні. А згодом у серпні воно виходить на сторінці Royal Gossip у Facebook. Там, як і в останньому вересневому випадку, ці кадри вже можуть бути сприйняті як реальні зйомки. Ці чотири публікації на різних платформах сукупно набрали понад 1,5 мільйони переглядів і десятки тисяч реакцій аудиторії!
У описі каналу «Тактична провокація» зазначено, що він містить розважальний контент. З високою вірогідністю можна казати, що створено відео було заради хайпу і для подальшої монетизації каналу. Та з іншого боку, неправдива інформація з цього відео дійсно може бути використана у цілях російської пропаганди.
Передовсім, відео підкріплює наратив росіян про нібито участь іноземних військових у бойових діях в Україні. Крім того, сюжет дає українським глядачам нічим не підкріплену надію українському суспільству на участь у війні військового контингенту країн НАТО. Це використовується для створення емоційних гойдалок: люди повірили в допомогу – далі виявляється, що це брехня. Як наслідок – розчарування, деморалізація, «Захід кинув Україну» (а це один із магістральних напрямів російської пропаганди).
Отже ця історія не стільки про спростування фейку, скільки про медіагігієну в цілому. Про увагу до джерел, з яких ми беремо інформацію. Деза може бути не створена росіянами в межах ІПСО, її можуть публікувати в комерційних цілях. Та вона все одно працюватиме проти українців.