«Українських школярів готують воювати». Що не так із тезами російської пропаганди

Російська преса приділила новому закону про початкову військову підготовку значно більше уваги за українську. «Зеленський зобов’язав школярів готуватися до війни». Про це написали десятки ресурсів від ТАСС та «Комсомольської правди» до місцевих і маргинальних сайтів. Чи справді Україна збирається дітей посилати на передову?

Це черговий епізод серіалу російської пропаганди про мілітарізацію українських дітей. Наразі він присвячений закону, підписаному президентом Зеленським 17 червня. Google навчився ігнорувати пропагандистські ресурси РФ, а от контрольована Кремлем пошукова система «Яндекс» видає величезну кількість новин за відповідним запитом.

«Українських школярів готують воювати». Що не так із тезами російської пропаганди
«Яндекс» видає велику кількість новин, як Зеленський змушує дітей брати зброю. Скриншот

Цьому закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення системи підготовки громадян України до військової служби» був присвячений і попередній епізод пропагандистів місяць тому. Тоді приводом стало голосування за нього у Верховній Раді 22 травня. А ще перед цим – коли законопроєкт був прийнятий у першому читанні 23 квітня.

«Українських школярів готують воювати». Що не так із тезами російської пропаганди
Російські пропагандисти звинувачують українців у мілітаризації молоді. Скриншот

Роспропаганда просувала наратив, ніби Конгрес США схвалив подальше фінансування України за умови підготовки майбутнього «гарматного м’яса» вже зараз. У теперішній хвилі повідомлень акцент зроблений на тому, що у навчальних закладах будуть вести не просто допризовну, а саме загальновійськову підготовку. І звичайно, на особистій ролі в цьому «нелігітимного» президента Зеленського.

Про що насправді йдеться в законі?

Закон, як зрозуміло із назви, спрямований на вдосконалення підготовки молоді до служби. Ним внесли зміни до низки законів. Зокрема, до Закону «Про військовий обовязок і військову службу». Пропаганда РФ збудилася від змін до ст. 9 «Початкова загальновійськова підготовка» (у попередній редакції – «Допризовна підготовка»).

У попередній редакції йшлося, що ця підготовка включена до Держстандарту базової і повної середньої освіти у закладах ІІІ ступеню освіти (в 10 – 11 класах). У новій – те саме, лише з уточненням, що початкова загальновійськова підготовка відбуватиметься в межах предмету «Захист України». А програми за ним розроблятиме Мінобрнауки за погодженням із Міноборони (це лишилося без змін).

Та цей предмет і раніше вивчали в українських школах. Іще у 2020 році предмет «Захист Вітчизни» Кабмін змінив на «Захист України». Тобто принципових змін у цілому не відбулося.

«Українських школярів готують воювати». Що не так із тезами російської пропаганди
Лист МОН України про зміну назви предмета «Захист Вітчизни» на «Захист України» № 1/9-205 від 10 квітня 2020 року

Початкова військова підготовка разом із патріотичним вихованням виглядає закономірною у країні, що борониться від збройної агресії. Та тут важливий додатковий контекст.

Звинувачення від пропаганди РФ у мілітарізації української молоді ми недарма назвали «серіалом». Адже цьому «сезону» передували інші.

Жовтень 2023-го. Російська пропаганда поширює повідомлення посадовця окупаційної адміністрації «ДНР» про заклик до школярів вступати до лав ЗСУ. Вересень 2023-го: «львівських школярів готують до реальних бойових дій». Червень 2022-го: «таборів, де дітей готують воювати нацисти, сотні по всій Україні». Липень 2018: «українських школярів готують бути диверсантами». Тоді ж: «у якості диверсантів українські діти можуть бути більш ефективними, ніж солдати».

І так далі. Хоча за всі ці роки неповнолітні так і не з’явилися з українського боку на лінії фронту.

При цьому в самій РФ початкову військову підготовку повернули до шкіл після початку так званої «спеціальної військової операції». І саме з метою підготовки до війни проти українців, зауважує лідер партії «Справедливая Россия» Сєргєй Міронов.

«Українських школярів готують воювати». Що не так із тезами російської пропаганди
У 2022 році в російських школах введений курс військової підготовки. Скриншот

«З початком проведення спеціальної військової операції це питання постало особливо гостро. Навіть багато добровольців не мають необхідного досвіду для участі в бойових діях. Введення такого предмета в школах дасть змогу провести планомірну підготовку громадян до можливого протистояння з ворогом»

Сєргєй Міронов, голова фракції «Справедливая Россия» Держдуми

Сьогодні із великим розмахом у РФ діє мілітарна організація «Юнармія», а ще 10 років тому, у 2014 – 2015 роках «військово-патріотичні» клуби по всій РФ ставали фактично мобілізаційними пунктами для відправки молоді «добровольцями» на схід України.

Про мілітаризацію дітей на тимчасово окупованих територіях за останні 10 років написані десятки статей і досліджень. Кілька кадетських корпусів на окупованій частині лише Луганської області, десятки «казачьіх кадетських» класів, літні табори з військовою підготовкою, а після офіційно визнаної РФ анексії – ще й регіональні осередки «Юнармії».

Та у пропагандистів усе по поличках: Україна «готує гарматне м’ясо», а Росія «проводить планомірну підготовку громадян до протистояння з ворогом». Все зрозуміло, не переплутаєш.

 

Завантажити ще...