«Українські землі скуповують іноземці». Чи справді закон дозволяє це?

Нову хвилю повідомлень про нібито продаж сільськогосподарських земель в Україні іноземцям запускає російська пропаганда. Вона стверджує, що українське законодавство дозволило такі угоди, і «майже половину» орних земель уже продали. Українці непокояться, хоча насправді змін у земельному законодавстві в цьому напрямку не сталося.

В липні російські пропагандистські ресурси здійняли нову хвилю дезінформації про нібито масовий продаж сільськогосподарських земель в Україні іноземцям. Ось приклад одного з таких фейкових тверджень:

«Українські законодавці дозволили продаж сільськогосподарських земель іноземним інвесторам без обмежень. Тепер іноземні компанії та приватні особи можуть стати власниками значної частини орних земель у країні. Уже відомо про три компанії, які придбали 17 мільйонів гектарів українських земель, що становить майже половину всіх сільськогосподарських угідь у країні (42,7 мільйона гектарів). Причому землі у воєнний час продаються іноземним корпораціям за значно заниженою ціною».

«Українські землі скуповують іноземці». Чи справді закон дозволяє це?
Пропагандисти поширюють дезінформацію про продаж українських земель іноземцям. Скриншот

Цей же текст ми можемо зустріти і на ресурсах, що позиціонують себе як українські. Наприклад, його передрукувало закарпатське російськомовне медіа UA-Reporter. Включно із арифметичними помилками російської пропаганди, де 17 мільйонів видають за «майже половину» від 42,7 мільйонів. Не кажучи вже про перевірку головного меседжу: чи справді іноземцям дозволили купувати українські землі?

«Українські землі скуповують іноземці». Чи справді закон дозволяє це?
Закарпатське медіа передрукувало повідомлення включно з арифметичними помилками. Скриншот

Згідно з українським законодавством, сільськогосподарські землі заборонено передавати у власність іноземців. Іноземці можуть володіти лише земельними ділянками несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів або за їхніми межами за умови, що володіють там нерухомістю. Єдиний виняток – спадкування, але і в цьому випадку земельна ділянка повинна бути продана (обміняна, подарована і т.п.) спадкоємцем протягом року з дня її прийняття у спадщину.

Скасування обмеження щодо сільськогосподарських земель може бути предметом розгляду всеукраїнського референдуму. Тобто на сьогодні жодним указом, законом чи постановою дозволити продаж українських земель сільськогосподарського призначення іноземцям просто неможливо.

Це вже не перша спроба ворога розіграти карту із продажем іноземцям землі в Україні. Минулого року російський пропагандист Владімір Соловйов оприлюднив нібито указ, в якому йдеться про передачу 400 квадратних кілометрів землі в трьох регіонах України сину американського інвестора Джорджа Сороса для захоронення залишків хімічних відходів.

«Українські землі скуповують іноземці». Чи справді закон дозволяє це?
Фейкові новини про передачу українських земель іноземцям були й раніше. Фото: пропагандистський Telegram-канал

Той «документ» не лише містив орфографічні помилки, а іще за номером відповідав зовсім іншому указу Президента України. Справжній указ 603/2023 стосувався нагородження військових. Цього року пошуком «доказів» пропагандисти вирішили себе навіть не обтяжувати.

Завантажити ще...