Удар по клініці «Охматдит». Як Кремль намагається звинуватити Україну
Після жахливого ракетного обстрілу дитячої лікарні «Охматдит» російські медіа просувають версію, ніби відповідальність за руйнування несе українська протиповітряна оборона (ППО). Як Росія намагається відвернути увагу від своїх злочинів, розповідає «Фарватер.Схід».
Сьогодні, 8 липня 2024 року, російські війська здійснили черговий масований ракетний обстріл українських міст, На момент написання цього матеріалу вже було відомо про 28 загиблих та 112 постраждалих. Серед цілей російської атаки був і Київ. Принаймні одна з ракет влучила в будівлю Національної спеціалізованої дитячої лікарні «Охматдит» («Охорона материнства і дитинства»). У той момент у лікарні перебували маленькі пацієнти та медичний персонал.
Під час влучання в лікарню загинули двоє людей, постраждали 16 осіб, серед яких троє дітей, повідомили у СБУ. Як повідомив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко в ефірі національного телемарафону з місця подій, ракета влучила по корпусу, де діти отримували діаліз. Пошкоджено реанімаційні, операційні, онкологічне відділення. Розбір завалів триває.
Переважна більшість українських офіційних осіб вже виступили із рішучим осудом цього акта агресії. Зокрема, Президент України Володимир Зеленський назвав обстріл черговим терористичним актом Росії проти мирного населення.
«Росія не може не знати, куди летять її ракети, і повинна сповна відповісти за всі свої злочини: проти людей, проти дітей, проти людяності загалом. Дуже важливо, щоб світ зараз не мовчав про це і щоб кожен бачив, що таке Росія, що вона робить».
Цей злочин не залишив байдужою і міжнародну спільноту. «Так виглядає готовність Росії до переговорів і прагнення до миру», – заявив Посол Німеччини в Україні Мартін Єгер.
Та росіяни намагаються перекласти відповідальність за влучання в дитячу лікарню на українську протиповітряну оборону. Вони стверджують, ніби пошкодження були спричинені уламками ракет, які збила українська ППО, або невдалою роботою системи захисту. Із посиланням на Міноборони РФ видання «Газета.Ru» та інші російські ресурси пишуть, що уламки збитих українською ППО ракет пошкодили цивільні об’єкти, включаючи лікарню: «У столиці України уламки ракети впали на дитячу лікарню. Міноборони РФ пояснило, що це сталося через неякісну роботу української ППО».
Російська пропаганда традиційно намагається перекласти відповідальність за жертви серед цивільного населення на українську сторону, аби уникнути міжнародного осуду. Такі повідомлення мають на меті дискредитувати українські сили оборони і зменшити негативний вплив на міжнародну репутацію Росії. Це частина ширшої інформаційної війни, яку Росія веде проти України з метою маніпулювати громадською думкою як всередині країни, так і за її межами.
Російські пропагандисти не приховують своєї радості від того, що відбувається. «Хороші новини. Для перемоги потрібна щоденна робота», – написав Z-блогер, так званий «воєнкор» Олександр Коц.
Українські правоохооронці ідентифікували зброю, якою ударили по дитячій лікарні. Служба безпеки України опублікувала фото фрагментів стратегічної крилатої ракети Х-101, які знайшли на місці обстрілу. Зокрема, це уламки корпусу ракети із серійним номером.
А у соціальних мережах ширяться численні фото- та відеодокази, які підтверджують, що в лікарню влучила саме російська ракета, і на її траєкторію не впливали засоби ППО (це ще одна версія, яку поширювали пропагандисти: ніби через ППО ракета не долетіла до військового об’єкту).
Ці матеріали підтверджують, що відповідальність за обстріл несе саме Росія.
Навіть російський воєнний експерт Ян Матвєєв в своєму Telegram-каналі робить висновок, що «відео однозначно доводять, що по лікарні влучила російська Х-101». Він також намагається апелювати до здорового глузду росіян, які стверджують, що такі катастрофічні наслідки могла спричинити ракета ППО, нагадуючи, що зенітні ракети в 10-40 разів менш руйнівні, ніж Х-101 і навіть теоретично (відставивши всі інші наявні докази) не можуть призвести до таких руйнувань.
Також деякі російські пропагандисти намагаються обґрунтувати удар по лікарні «Охматдит» тим, що нібито від 2022 року її перетворили на військовий шпиталь. По-перше, це не відповідає дійсності, про що свідчать сотні фото з дітьми після обстрілу. По-друге, обстріл гіпотетичного військового шпиталю суперечить Міжнародному гуманітарному праву і є воєнним злочином.
Нарешті буде не зайвим нагадати. Будь-які удари РФ по території України не є і не можуть бути законними – хоч по цивільних, хоч по воєнних об’єктах.