Три імені, що налякали Польщу: «Поляки вимирають через високу народжуваність серед українських біженок»

«У Польщі українські імена Тарас, Богдан і Степан стали найпопулярнішими серед новонароджених хлопчиків!» Соціальні мережі вибухнули цією сенсацією. Чи дійсно народжуваність серед українських біженок така висока, що змінює демографію Польщі, розбирався «Фарватер.Схід».

Звідки взялася сенсація?

У соціальній мережі X поширюється повідомлення, ніби українські імена стали найбільш популярними для хлопчиків, народжених у Польщі в листопаді 2024 року. Це імена Тарас, Богдан і Степан. Скріншот, прикріплений до посту, виглядає як сторінка з офіційного сайту Міністерства цифровізації Польщі, де наведено «рейтинг» імен.

Автор посту додає емоційно забарвлені висловлювання, стверджуючи, що це є наслідком більшої народжуваності серед українських біженок, що призводить до «вимирання поляків». Ця теза підкріплюється негативними висловлюваннями про польський уряд, що запровадив таку політику щодо українських біженців.

Три імені, що налякали Польщу: «Поляки вимирають через високу народжуваність серед українських біженок»
Українські імена нібито займають перші місця серед новонароджених хлопчиків у Польщі. Скриншот

Цей профіль в мережі Х має лише 69 підписників, та він вирізняється антиукраїнською направленістю контенту. І цілком зрозуміло, що навіть якщо цей акаунт і не є російським ботом, то те, що його використовують російські пропагандистські канали в своїх цілях – це факт. Telegram-канал «Укропский фреш» підхопив цей допис, переклавши його російською та додавши саркастичний висновок: «Черговий удар у спину від «західних братів».

Не відповідає офіційній статистиці

У офіційних джерелах ми не знайшли підтверджень цього повідомлення. На офіційному сайті Міністерства цифровізації Польщі немає жодної інформації про популярність українських імен в країні. 9 грудня 2024 року (а саме ця дата фігурує на скріншоті «повідомлення») на сайті були лише дві новини: про головування Польщі в Раді ЄС та про скриньки електронної доставки.

На сайті статистичного управління в Республіці Польща інформація щодо популярності імен хлопчиків та дівчаток надана лише за півріччя. За останніми наявними даними (за І півріччя 2024 року) найбільш популярні імена для хлопчиків у Польщі – це NIKODEM, JAN, ALEKSANDER, ANTONI та FRANCISZEK.

Ім’я BOGDAN у реальності було аж на 113 місці рейтингу за перше півріччя 2024 року. Його отримали лише 63 хлопчики. Це значно відрізняється від вигаданих 516 за місяць у фейковому повідомленні. Різниця між справжнім середнім показником за місяць у першому півріччі (близько 10) і вигаданим у листопаді – майже у 50 разів.

Тарасів у Польщі народилось лише 6 за півріччя (в середньому по одному на місяць, а не 672), а Степанів взагалі жодного немає серед новонароджених у країні хлопчиків. Це ім’я використали у фейку, вочевидь, аби показати засилля «нащадків Степана Бандери», до якого поляки в переважно ставляться украй негативно.

Додамо, що і в Україні із цих трьох імен до трійки найпопулярніших потрапило хіба що Богдан (друге місце за І півріччя 2024 року, за даними на офіційній сторінці Міністерства юстиції України у Facebook). А Степанів та Тарасів і у десятці нема.

Для чого це росіянам?

Насамперед, цей фейк спрямований на розпалювання ворожнечі між поляками та українцями. Створюючи хибне враження, що українські біженці нібито витісняють місцеве населення і «заміщують» польську культуру, автори фейку намагаються посіяти недовіру та неприязнь до українців.

Другою метою є дискредитація польського уряду. Уряд звинувачують у тому, що його політика підтримки біженців нібито призвела до «вимирання» поляків. Це підживлює напруження у суспільстві. Така тактика вигідна зовнішнім силам, які намагаються послабити Польщу як союзника України.

Усе разом це працює на послаблення солідарності з Україною. Якщо польське суспільство почне вважати, що допомога українцям завдає шкоди національним інтересам, рівень підтримки може значно впасти.

Теза про «загрозу українських біженців» – частина ширшої інформаційної кампанії Кремля, що спрямована на посилення конфліктів усередині ЄС і підрив єдності європейських країн. Росія використовує страх перед імміграцією, аби відволікати увагу від власної агресії, поширювати хаос та зменшувати підтримку України серед її західних партнерів.

Нагадаємо, раніше ми розбирали, як росіяни маніпулюють справжньою статистикою, аби змалювати українських біженців у Німеччині головними злочинцями серед мігрантів. Також ми досліджували спроби змалювати злочинцями, мародерами та наркоділками українських військових. Більше текстів, присвячених фактчекінгу та протидії пропаганді – у нашій постійній рубриці Антигеббельс.

Завантажити ще...