«Свято наближається!» Як пропаганда перетворила на «морги» мобільні котельні від Coca-Cola
Шокуючі фото споруд з написом «мобільний морг» і логотипом Coca-Cola, які нібито передані Україні, з’явилися у мережі. Фото встигли облетіти соцмережі. Що це таке і звідки взялося, розбирався «Фарватер.Схід».
Російський пропагандистський Telegram-канал «Украина.ру» входить разом із одноіменним сайтом до державного холдингу «Россия Сегодня», який очолює відомий Дмитро Кисельов. Аудиторія каналу – майже пів мільйона читачів. От це медіа і поширило повідомлення про нібито «мобільні морги», які Coca-Cola встановлює в Україні.
Публікації супроводжувалися фотографіями контейнерів із написом «Mobile Morgue» та логотипом Coca-Cola. Підпис під фотографією додавав контексту: «Підписники повідомляють, що в Сумській області помічено мобільні морги, поставлені компанією Coca-Cola. Судячи з усього, з Курської області вже йде такий потік домовин, що звичайні морги не справляються».
Фотографія, яку поширювали пропагандисти, дійсно має логотип Coca-Cola поруч із лого Українського Червоного Хреста. Нашим першим спонуканням було звернутися до компанії Coca-Cola по офіційний коментар. Та в очікуванні початку робочого тижня вирішили вивчити офіційні сторінки представництва компанії в Україні в соціальних мережах.
І от маєш: в мережі Instagram на сторінці Cocacola_ua найшли допис із майже такою самою фотографією. Різниця лише в тому, що надпис «Mobile Morgue» на них відсутній.
Допис, датований 4 листопада 2024 року, пояснює: зображені контейнери – це мобільні котельні, надані у співпраці з Червоним Хрестом для забезпечення теплом українських громад під час опалювального сезону.
У справжній публікації ідеться: «Разом із @redcrossukraine ми продовжуємо підтримувати населення України. У цьому опалювальному сезоні ми додамо ще 60 мобільних котелень до тих 45, що були надані минулого року. Вони забезпечать стабільне тепло саме там, де це найнеобхідніше».
Ці мобільні котельні призначені для обігріву лікарень, шкіл, житлових будинків та інших критично важливих об’єктів. Їх ефективність і мобільність роблять їх особливо корисними в умовах пошкодженої енергетичної інфраструктури України. Жодних ознак чи натяків на те, що ці контейнери мають стосунок до моргів, немає.
Детальний аналіз фотографій свідчить, що надпис «Mobile Morgue» доданий у графічному редакторі. Це можна зрозуміти по невідповідності у шрифтах, тінях, пропорціях та кольору надпису, який відрізняється від решти елементів на двері.
Після початку повномасштабного вторгнення в Україну Coca-Cola, як і багато інших міжнародних корпорацій, припинила діяльність на території Росії. Фейк про «мобільні морги» може бути спробою помститися компанії, дискредитувати її імідж та знизити довіру до її гуманітарних проєктів.
Нагадаємо, нещодавно ми розбирали фейк російської пропаганди про зростання ціни біткойна через нібито виведення у крипту українськими чиновниками украдених коштів.
А перед цим склали Топ-3 фейків про «мовний терор» в Україні та розповіли, як РФ ілюструє нацизм в Україні книжками, що видаються в Росії.