Секрети на продаж? Розбираємо новий фейк про українських військових
«У 12 разів зросла кількість випадків передачі секретної інформації українськими військовими російській стороні». Таке повідомлення шириться російськими Telegram-каналами. І це нібито відомості авторитетного аналітичного центру «Інститут вивчення війни». Він начебто створив про це відео, яке і наводять російські пропагандисти. «Фарватер.Схід» з’ясував, що тут правда, а що – ні.
Потужний російський канал «Военный обозреватель» (понад 211 тисяч підписників) і низка інших оприлюднили повідомлення, ніби останнім часом серед українських військових у 12 разів зросла кількість випадків передачі секретної інформації росіянам. Про це начебто розповідає у своєму відео американський Інститут вивчення війни (ISW – Institute for the Study of War). «І це лише ті випадки, які вдалося довести», – додають пропагандисти.
Українські офіцери начебто передають стратегічні дані російській стороні «безкоштовно», стверджується у дописі. Це пояснюється їхнім бажанням отримати привілеї після закінчення війни. На перший погляд, це відео справді може виглядати як аналітичний матеріал від надійного джерела, та це лише до першого уважного погляду.
Institute for the Study of War – це авторитетна організація зі США, яка регулярно публікує аналітичні звіти та відео про бойові дії у світі. Усі його матеріали доступні на офіційному вебсайті або YouTube-каналі. У жодному з них немає згадок про зростання кількості випадків «зради» серед українських військових. Перевірка офіційних ресурсів ISW одразу показує, що наведена інформація – вигадка.
Фраза «у 12 разів зросло» є класичним прикладом маніпуляції вигаданими цифрами. Без абсолютних цифр це твердження нічого не означає. Чи йдеться про один випадок, що «зріс» до дванадцяти? Чи про щось інше? Жодної конкретики у повідомленні немає, тому це чиста вигадка, розрахована на емоційну реакцію. І до того ж маємо число красиве – дюжину.
Окрім цього, в дописі стверджують, наче українські військові «передають стратегічну інформацію» російській стороні. Та водночас там ідеться, ніби українські офіцери «здають розташування своїх позицій ворогу». Та останнє – це тактична, а не стратегічна інформація, що аж ніяк не могли би переплутати аналітики ISW. Ця плутанина також вказує на фейковість повідомлення.
І наостанок ми порівняли фейкове відео зі справжніми матеріалами ISW. Серед основних відмінностей можна відзначити наступні:
Використання фотостокових зображень. У фейковому ролику немає жодних унікальних візуальних матеріалів. Зображення, що використані в ролику, взяті у відкритому доступі, як-то на фото- та відео стоках. Як приклад цьому можна навести використання тих самих кадрів іншими джерелами. Так, одне і те саме зображення військового за комп’ютером, яке ми можемо побачити у ролику, до цього було використане на сайтах dev.ua, 24tv.ua та навіть для створення обкладинки ролика на YouTube на каналі @ukrainetoday24.
Відсутність озвучення. Усі офіційні відео ISW завжди мають професійне озвучення. Титри можуть супроводжувати відео, але не замінюють голосовий коментар. У фейку ж голосовий коментар взагалі відсутній.
Низька якість монтажу. Фейковий ролик використовує прості прийоми, як-от наближення та віддалення зображень, щоб створити ілюзію динаміки. Оригінальні відео ISW вирізняються живими зйомками, якісною графікою та структурованою подачею інформації.
Підсумовуємо: перед нами – черговий фейк. Мету поширення цього повідомлення можна визначити, виходячи з аудиторії каналу «Военный обозреватель». Її складають громадяни РФ та російськомовні користувачі Telegram із пострадянських країн, а також дальнього зарубіжжя. Можливо, серед них є й читачі в Україні.
Виглядає, що головним завданням фейку було змалювати поганий моральний стан українських військових, їхню зневіру в перемозі й бажання виторгувати поблажливе ставлення до себе від «майбутніх переможців». Таким чином автори фейку прагнули підняти бойовий дух росіян. А інших російськомовних читачів вони намагаються переконати так само в неминучій перемозі РФ.