РФ ілюструє український нацизм книжками, виданими в Росії
«Луганську молодь навчали ідеям нацизму всі роки української незалежності». Таку сенсацію від «луганського журналіста та письменника» Гліба Боброва видав рупор окупаційної адміністрації «ЛНР», сайт «Луганский информационный центр». Він звинувачує українську літературу у розпалюванні ненависті та підготовці молоді до радикальних дій. Надихнувся на це пропагандист після візиту до книгосховища бібліотеки імені Горького в Луганську.
Не вся «екстремістська» література в окупованому Луганську знищена. Частина її зберігається у спецфонді Луганської обласної наукової бібліотеки ім. Горького. Саме до цього спецхрану завітав Гліб Бобров.
«Тут зберігається кілька тисяч томів українських книжок, що мають ознаки екстремізму. Тих самих книжок, за допомогою яких, зокрема, зламали мізки української нації. І все, що ми маємо за останні десять років, – майдан і держпереворот, початок бойових дій і блокаду Луганська, громадянську війну 2014-2022 років і СВО, розпочату, щоб зупинити цей жах, – усе це виросло саме із цієї літератури, здебільшого рекомендованої або прямо адресованої школярам і студентам», – пише Бобров.
Особливу увагу він приділяє книгам, присвяченим українській історії. Зокрема, темам Голодомору, національно-визвольної боротьби та таким постатям, як Степан Бандера чи Роман Шухевич.
Екстремістка Леся – під забороною
Творчість Лесі Українки також здалась пропагандисту «екстремістською» літературою. Можливо, її «Колискова» зі словами «Сором хилитися, долі коритися! Час твій прийде з долею битися», на думку Гліба Боброва, є прикладом антиросійського виховання з самих пелюшок. А може сам псевдонім поетеси вже навіює йому «екстремістські» асоціації.
Стосовно книг, присвячених темам Голодомору, репресій, українського націоналізму та визвольної боротьби, багато говорити нема чого. Вони є важливою частиною історичної пам’яті українського народу. І в цій якості викликають злобу і ненависть у Кремля, який вважає, що України не існує. Крапка.
На додачу до цього на фото до статті фігурують книжки «Застільні розмови Гітлера» та щоденникові «Останні записи» Йозефа Геббельса. Вони нібито також впливають на свідомість української молоді. З контексту статті випливає, ніби твори ідеологів нацизму українці цілеспрямовано використовують для виховання в дусі екстремізму та агресивного націоналізму.
Наявність таких книжок у обласній науковій бібліотеці можна пояснити, наприклад, тим, що їх вивчали дослідники тоталітарних суспільств. Якби перед автором статті Бобровим стояло завдання саме довести їхню роль у формуванні «нацистського» світогляду українців, можна було би подивитися, як часто їх запитували і скільки людей їх читали. Як варіант.
Та в усій цій історії найцікавіше інше.
«Чому не державною?!»
Найцікавіше, що переклади «Застільних розмов Гітлера» та «Останніх записів» Геббельса на фото – російською! Якщо це Україна використовувала доробок нацистів для промивання мізків своїх громадян, тоді чому ці книги не українською?!
Книги Пікера «Застільні розмови Гітлера» з різними обкладинками побачили світ у видавництві «Русіч» у 1998 році у Смоленську, Російська Федерація. Два видання «Останніх записів» Йозефа Геббельса вийшли там само – у російському Смоленську, у видавництві «Русіч», одне в 1993 році, а інше – у 1998-му.
Словом, звинувачення України в нацизмі на підставі наявності в науковій бібліотеці щоденників Геббельса доволі дивно звучать від прибічника Росії, де ці книжки були випущені на 20 років раніше за українські переклади.
Більше Геббельса, «хорошего і разного»!
Та ми спробували дізнатися, як із подібною літературою в РФ зараз. Адже Кремль оголосив «спеціальну воєнну операцію з денацифікації України». То, ймовірно, і такі книжки в Росії заборонені?
Щоденники Геббельса, як виявилося, вільно продаються на найбільших маркетплейсах РФ. Зокрема, ми знайшли ці книги на популярних російських майданчиках «Озон.ру» та Wildberries.
І це не старі запаси, а свіжі видання. Наприклад, щоденники з червня до серпня 1944 року, випущені у 2024 році видавництвом «Дашков и К» вільно продаються на популярному майданчику «Озон.ру». Поруч із цією книгою – щоденники Геббельса за листопад 1940 – липень 1941, за листопад – грудень 1941, від того ж видавництва. Їх може придбати і одержати з доставкою до дому будь-хто!
Примітно, що видавництво «Дашков и К» спеціалізується саме на навчальній і методичній літературі з різних галузей знання для середньої і вищої школи. Чи розглядаються щоденники Геббельса у РФ як так само навчальна література?
Нагадаємо, нещодавно російський пропагандист Вячєслав Яковєнко скаржився на поширення нацистської літератури російського видавництва «Чорна сотня» серед учасників «СВО». Тобто саме серед тих, хто за гіпотезою Кремля мусить займатися «денацифікацією України».