Путін оголосив Зеленського «нелегітимним». А як за законом?
«Президентський термін вибраного раніше глави України сплинув разом із його легітимністю, яку не відновити жодними хитруваннями», – заявив 14 червня 2024 російський президент Владімір Путін під час зустрічі з керівництвом МЗС РФ. Що з цього приводу думають у цивілізованому світі та як виглядає ситуація з точки зору українського закону, дослідив «Фарватер.Схід».
Антон Піщимуха, «ФС»
Під час виступу Путін уникав називати ім’я Володимира Зеленського. Замість цього він уживав вираз «виконавча влада» і наполягав, що вона наразі «узурпована», а єдиним нібито легітимним органом влади є лише Верховна Рада. Тому жодні домовленості за підписом Володимира Зеленського начебто не мають законної сили.
Кампанію на тему «нелігітимності» президента України Володимира Зеленського російська пропаганда разом із керівництвом держави-агресорки розгорнули кілька місяців тому. Напередодні 20 травня, дати інавгурації президента Зеленського у 2019 році, та відразу після в російських медіа та Телеграм-каналах почалася істерика. Пропагандисти тепер регулярно називають президента України «прострочений наркоклоун».
В тому ж дусі висловлюється і керівництво РФ. Очільник держави-агресорки Владімір Путін, який у травні розпочав свій п’ятий президентський термін, ще тоді казав: «Росія виходить з того, що легітимність Зеленського закінчилась». А спікер Державної Думи Вячєслав Володін додавав, що «Зеленський втратив легітимність, будь-які угоди з ним недійсні та в майбутньому можуть бути оскаржені».
І от тепер з «високої трибуни» в МЗС Путін знов повідомив про «нелегітимність», підкріпивши свої слова посиланням на купу українських законодавчих актів.
Зусилля російської пропаганди, спрямовані на дискредитацію президента України протягом останніх місяців пригорнули увагу американських спецслужб, пише CNN.
«Ось чому ми інформуємо про це наших союзників і партнерів. Ми хочемо бути впевнені, що така російська дезінформація не приживеться і в інших країнах, які можуть не усвідомлювати що українці не можуть проводити вибори, бо перебувають у воєнному стані внаслідок війни з Росією», – цитує CNN високопоставленого чиновника адміністрації президента США Байдена.
Проте у Євросоюзі не мають сумнівів у легітимності президента України Володимира Зеленського. Про це ще 21 травня повідомив на брифінгу представник зовнішньополітичної служби ЄС Петер Стано.
Українська Конституція передбачає, що президент може виконувати свої обов’язки аж до вступу на посаду нового глави держави, підкреслив Стано. При цьому у Брюсселі розуміють, що проведення президентських виборів в Україні під час війни неможливе.
Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив, що ті, хто ставлять під сумнів легітимність президента Володимира Зеленського, є ворогами України, що поширюють неправдиву інформацію.
– Я дуже не хочу, щоб політичні гниди розхитували питання легітимності влади в України, – додав Стефанчук.
Спікер українського парламенту також зауважив, що 108 стаття Конституції чітко регламентує момент завершення здійснення повноважень президента – це вступ на посаду новообраного президента. Водночас закон про правовий режим воєнного стану має норму, що всі органи державної влади продовжують діяти до того моменту, поки не буде знято спеціальний режим воєнного стану.
Дуже влучно з питання легітимності Володимира Зеленського висловився постійний представник України в ООН Сергій Кислиця. На засіданні Ради Безпеки він заявив, що Росія продовжує повторювати наративи про нібито незаконність української влади, аби виправдати своє небажання закінчити війну, тоді як президентські вибори в самій РФ не можуть вважатися легітимними:
«Це зрозуміло і просто. Якщо посланець Путіна справді переймається українськими виборами, то замість того, щоб вимагати засідання Радбезу, він мав би порекомендувати своєму господареві в Кремлі припинити агресію і вивести війська з території України».
Російська операція «Нелегітимний» не призвела до очікуваних результатів. Це зрозуміло уже із графіку зустрічей з іноземними делегаціями та закордонних візитів президента Зеленського. Мабуть, найбільш показово демонструє позицію цивілізованих країн стосовно легітимності Володимира Зеленського у якості президента України. його участь у роботі самміту G7 у Італії 13 червня 2024 року.