«Проросійська фуд-блогерка» і «українські повії за $7,000». Що про це насправді розповідала USA Today

Ці сюжети з логотипом американського видання USA Today вражають. В одному з них розповідається про фуд-блогерку, яку за російські страви забанив YouTube. В іншому українка створила в Штатах будинок розпусти й оплачувала секс-робітницям пластичні операції, аби вони були схожі на зірок Голівуду. Ми спробували знайти, що ж це за інциденти були насправді.

В соціальних мережах почали з’являтись відео начебто від провідних світових медіа з яскраво вираженим проросійським або антиукраїнським забарвленням. Схоже, створення такого відеоконтенту стає одним цілим напрямком пропаганди. Нещодавно ми детально розглядали фейковий ролик, що стилізований під відео від BBC.

Та виявилось, це не єдине загальновідоме медіа, чиїм ім’ям прикриваються російські пропагандисти. Цього разу сенсації випустило американське видання USA Today. Аж два відео з його логотипом потрапили в поле нашого зору.

В першому з них йдеться, ніби YouTube тимчасово заблокував канал американської фуд-блогерки Аннабель Фінк через підозри у фінансуванні російським урядом. Вона зняла відео з рецептами російських страв, як-от борщ (ми знаємо, що борщ – український, але так у сюжеті) та пельмені. І через це створений нею контент був повністю заблокований.

«Проросійська фуд-блогерка» і «українські повії за $7,000». Що про це насправді розповідала USA Today
У цьому відео жодного разу не покаазане обличчя уявної фуд-блогерки. Скриншот

Друге відео розповідає, ніби поліція Лос-Анджелесу заарештувала жінку з України, яка організувала будинок розпусти. В ньому працювали українки, багато з яких виявилися дружинами військових ЗСУ. Іноді власниця борделю навіть оплачувала їм пластичні операції, щоб вони нагадували голлівудських зірок – Анджеліну Джолі, Скарлет Йохансон тощо. І от організаторка опинилася у в’язниці, а 32 жінки були депортовані назад до України.

«Проросійська фуд-блогерка» і «українські повії за $7,000». Що про це насправді розповідала USA Today
Жодного живого кадру: у ролику виключно фото напівоголених жінок із заблюреним обличчям. Скриншот

Обидва цих відеоролика імітують стиль матеріалу USA Today, а один із них використовує такий само водяний знак, як і провідне американське видання у своїх відео у форматі YouTube Shorts. Проте на самому YouTube-каналі USA Today таких відео ми не знайшли. На сайті видання також немає жодної згадки ані про один з цих інцидентів.

Та може якісь інші видання повідомляли про ці випадки? Пошукова система Google не змогла знайти жодної згадки ані про фуд-блогерку Аннабель Фінк. До речі, «Дуже відома» фуд-блогерка із 1,2 млн підписників, яка побувала в 70 країнах світу, в інших соціальних мережах акаунтів також не веде, що виглядає дивно. Так само відсутні повідомлення про затримання поліцією жінки на ім’я Ангеліна Бондар і про викриття борделю з українками в Лос-Анджелесі.

На цьому можна було б і завершити перевірку фактів із вердиктом «фейк». Якби не деталі, повз які ми не можемо пройти.

Імітуючи стиль USA Today, автори відео не змогли підробити його до кінця. Усі ролики на Youtube-каналі видання являють собою «живі» відео із повноцінними кадрами діючих осіб за тих чи інших обставин. В нашому ж випадку на жодному з відео немає нічого подібного. Навіть жодного обличчя, окрім портретів зірок, на яких нібито намагались бути схожими «українські повії».

Ролик про неіснуючу фуд-блогерку склеєний з нарізки різних відео. Відео про вигаданий дім розпусти взагалі створене методом «каруселі» з фото напівоголених жінок із додаванням ефектів «наїзду камери» або ж переміщення знімку в кадрі. Таких прийомів у USA Today не вживає.

Знов-таки погана англійська. В обох відео текст титрів на не схожий на написаний англомовним журналістом. У першому відео про фуд-блогерку дієслова вжиті у часах, які не узгоджуються між собою. У переліку країн, в яких нібито популярні відео блогерки, присутня така країна, як «The U.S.». Та так не кажуть. Як назва країни використовується лише «The United States» чи «The United States of America» повністю, або ж «The USA». А «The U.S.» – це жаргонізм, який не зустрінеш у пресі.

Гроші не називають у Штатах так, як це роблять автори відео. «Втрачений внаслідок блокування» щомісячний прибуток фуд-блогерки визначається у «7000 dollars». Американці так не пишуть. Їхній стандарт запису – $7,000. Цікаво, що у другому фейковому сюжеті ця ж сума написана у правильному форматі. Саме стільки коштували послуги уявних українських повій.

Висновок із цього всього: сюжети – фейкові, зроблені вони не носіями англійської. Оскільки вони поширюються російськомовними користувачами соціальних мереж, можна припустити, що саме для цієї аудиторії вони й створювалися. Низький рівень знання англійської, неуважне ставлення до деталей і лого поважного західного медіа – три фактори, які роблять відео «гідними довіри».

Як бачимо, російськомовній аудиторії показують, що навіть американці обурюються рівнем русофобії на Заході (випадок із «фуд-блогеркою»). А історія із «дружинами мобілізованих на секс-роботі в образі Анджеліни Джолі» – це просто квінтесенція наративів російської пропаганди за останні років десять.

Нове в цьому – тенденція створення фейкового відеоконтенту набирає все більших масштабів. Проте аналіз деталей швидко викриває брехню.

Завантажити ще...