«МАГАТЕ звинуватило Україну в атаці на ЗАЕС». Чи справді така позиція у міжнародників?

Російське агентство ТАСС повідомило про реакцію МАГАТЕ на атаку дрона на Запорізьку атомну електростанцію. За версією пропагандистів, міжнародна організація поклала відповідальність за ядерну небезпеку на Україну. «Фарватер.Схід» порівняв текст новини із офіційним прес-релізом Міжнародного агентства з атомної енергії і з’ясував, що ідеться про маніпуляцію з боку росіян.

Заголовок новини у цілому нейтральний – «МАГАТЕ заявило про погіршення ситуації з безпекою на ЗАЕС». У самому тексті міститься посилання на авторитетну міжнародну установу, яка спостерігає за безпекою використання ядерної енергії по всьому світові. Примітно, що ТАСС не дає лінку на публікацію на сайті МАГАТЕ.

І от, начебто цитуючи МАГАТЕ, російське державне агентство ТАСС пише наступне: «Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) заявило про погіршення ситуації з ядерною безпекою на Запорізькій АЕС після випадку чергової атаки українського дрону поблизу території станції в суботу вранці».

«МАГАТЕ звинуватило Україну в атаці на ЗАЕС». Чи справді така позиція у міжнародників?
Російські медіа приписали МАГАТЕ слова про українське походження дрону. Скриншот

Та насправді в прес-релізі МАГАТЕ немає жодної згадки про «український дрон»! Організація справді констатує факт атаки за допомоги дрону, і дійсно висловлює занепокоєність цим. Та чий саме це був безпілотник, у МАГАТЕ не вказують. У прес-релізі МАГАТЕ від 17 серпня 2024 року зазначено:

«Ситуація з ядерною безпекою на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) погіршується після удару безпілотника, який сьогодні влучив у дорогу по периметру майданчика станції, заявив Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі».

Відсутність згадки про «український дрон» у тексті МАГАТЕ цілком зрозуміла. Для подібних заяв відповідальна установа повинна мати доступ до великої кількості даних, аби звинувачення не було голослівним. Натомість ТАСС свідомо додає необґрунтовану інформацію, аби створити у читача уявлення, ніби міжнародна спільнота вважає причетність України до атаки на околиці Запорізької АЕС доконаним фактом.

«МАГАТЕ звинуватило Україну в атаці на ЗАЕС». Чи справді така позиція у міжнародників?
В оригінальному прес-релізі немає жодної згадки про українське походження безпілотника. Скриншот

Далі у тексті ТАСС наведена іще одна нібито цитата від МАГАТЕ: «Атака українського дрону на ЗАЕС 17 серпня підкреслює вразливе становище таких об’єктів і вказує на необхідність подальшого спостереження за ситуацією».

В оригінальному прес-релізі читаємо наступне: «Ця остання атака підкреслює вразливість таких об’єктів у зонах конфлікту та необхідність продовжувати моніторинг нестабільної ситуації». І знов-таки у МАГАТЕ ніяких згадок про українське походження безпілотника.

В цій новині російського видання використаний прийом вибіркового цитування. У таких випадках задля створення ілюзії правдивості повідомлення частина інформації береться з надійних джерел. А далі пропагандисти додають або змінюють потрібні їх замовникам деталі для створення бажаного наративу.

Російські медіа наполегливо створюють образ України як держави-терориста, приписуючи також намагання провести диверсії або теракти на ядерних об’єктах та/або із застосуванням радіологічної зброї. Також кремлівська пропаганда докладає зусиль, аби скласти у аудиторії враження, ніби такі погляди поділяють закордонні держави та міжнародні установи. Помітне місце у цій роботі посідають і повідомлення про нібито скорочення і навіть припинення підтримки України через її «терористичну діяльність».

Та, як бачимо, наразі пропаганда РФ мусить вдаватися до фейків і маніпуляцій. Адже світова спільнота бачить, хто насправді займається терором на сході Європи.

Завантажити ще...