«Поранених під Полтавою вивозили з Польщі шість літаків НАТО». Пропаганда маніпулює даними Flightradar24

«Рій санітарної авіації НАТО» побачила російська пропаганда у Польщі. Літаками нібито вивозять «і поранених інструкторів, і трупи». Це мусить ілюструвати величезну кількість уражених іноземних спеців, які перебували в Полтаві під час російського ракетного удару. «Фарватер.Схід» з’ясував, що за літаки перелічені у повідомленні.

На підтвердження повідомлення про «рій санітарної авіації НАТО» російські пропагандисти поширили зображення з платформи Flightradar24. Там показані польоти кількох військових літаків над Європою. Висновок пропаганди – «літаки евакуювали постраждалих та тіла загиблих іноземних інструкторів із Полтави».

«Поранених під Полтавою вивозили з Польщі шість літаків НАТО». Пропаганда маніпулює даними Flightradar24
Російські пропагандисти повідомляють про нібито санітарну евакуацію поранених та загиблих під час ракетного удару по Полтаві інструкторів НАТО

«Найбільшим наочним свідченням результативності ракетного удару по Полтаві став рій санітарної авіації НАТО (США, Німеччина, Польща, Румунія). Вивозять і поранених інструкторів, і трупи», – ідеться в пропагандистському дописі.

Всі шість наявних на скриншоті літаків дійсно належать до флоту армій країн НАТО. Платформа Flightradar24 відображає базову інформацію про літаки, включаючи маршрут, висоту польоту та тип літака. Та вона не повідомляє, з якою метою виконується той чи інший політ. Дізнатись про ціль польоту з наявних даних від Flightradar24 просто неможливо. Факт, що в небі поруч з Україною, знаходяться літаки армій НАТО – єдиний «доказ» пропагандистів.

Дійсно, деякі військово-транспортні літаки можуть бути переоснащені для потреб санітарної авіації. Проте ми детально дослідили представлені на скриншоті борти, їхній тип, час зльоту та посадки, а також пункт призначення нібито «рейсу санітарної евакуації».

  1. PZL M28 Skytruck (PZL Mielec) – це сімейство польських легких багатоцільових літаків з можливістю використання короткої злітно-посалочної смуги, вироблених PZL Mielec для військових і цивільних цілей. Вони в основному призначені для транспортних, патрульних і морських розвідувальних цілей. Серед варіантів літака, що використовуються польською армією, немає медичного евакуатора. Сервіс Flightradar24 не зміг знайти інформацію про польоти борту, що представлений на скріншоті, за останній тиждень.
  1. Lockheed KC-130T (CNV6528) – це модифікація військово-транспортного літака Lockheed C-130 Hercules, призначена для дозаправки в повітрі. Він не виконує функцій літака санітарної авіації і не переобладнується для подібних цілей.

Так, CNV6528 дійсно прилетів до польського Жешува 4 вересня о 09:03, а злетів більш ніж за добу – 05 вересня о 10:38 і попрямував на військову базу Сігонелла на острові Сицилія, з якої злетів ще 2 вересня. Не найкраще рішення – цілу добу тримати паливний дозаправник на аеродромі, щоб потім на ньому транспортувати важкопоранених на військову базу на італійському острові.

  1. Airbus A321-251NX (GAF712) – це не військово-транспортний, а цивільний лайнер із сімейства А321 – вузькофюзеляжних пасажирських двомоторних реактивних авіалайнерів малої та середньої дальності. У повітряних силах використовується для перевезення посадовців. Для санітарних потреб не переобладнується.

Німецький борт GAF712 був у польському аеропорту двічі поспіль – 4 та 5 вересня. І обидва рази це були рейси з Берліну, і обидва рази він повертався назад до того самого аеродрому через 2 години після приземлення. Більше схоже на переліт німецької делегації, для чого він безпосередньо і призначений. Адже саме неподалік від Жешува, у місті Кельце (відстань – близько 150 км) з 3 по 6 вересня проходила Міжнародна виставка оборонної промисловості, де присутні численні іноземні делегації на рівні міністрів і заступників міністрів.

  1. CASA C-295M (PLF042)це середній військовий транспортний літак, який здатен виконувати логістичні операції, перевезення вантажів і персоналу. Його можна переобладнати для медичних місій, але наявні дані не вказують на його участь у таких місіях.

Борт PLF042 завітав до Жешува 5 вересня, і злетів назад до Кракова за годину. Не дуже схоже на «терміновий рейс для евакуації важкопоранених», бо якось не логічно транспортувати таких поранених за допомогою санітарної авіації у сусіднє місто (відстань – 166 кілометрів) і чекати для цього дві доби, якщо на автомобілі за дві години можна організувати транспортування із набагато меншими ризиками для життя людей.

  1. Lockheed C-130E Hercules (PLF254) – це універсальний військовий транспортний літак. Його головне призначення – перевезення вантажів і особового складу, хоча може бути і в версії для санітарної евакуації. Проте останній з відстежених вильотів борту, що представлений на скриншоті, був здійснений з аеропорту Вроцлава 2 вересня (тобто до ракетного удару по Полтаві).
  2. Beechcraft C-12U Huron (DUKE62) – це легкий двомоторний турбогвинтовий транспортний літак, який використовується армією США для перевезення вантажів і персоналу. Його основна функція – транспорт, зв’язкові місії або розвідка, хоча може бути переобладнаний для санітарної евакуації. 4 вересня він вилетів із німецької авіабази Wiesbaden до польського Жешува, і того ж дня повернувся назад. Проте такий самий рейс цей борт виконав і 27 серпня, тобто за тиждень до російського ракетного обстрілу Полтави.

Військово-транспортні та пасажирські літаки НАТО – доволі часті гості на польських аеродромах, але їхнє перебування в повітряному просторі Польщі аж ніяк не свідчить про санітарну евакуацію, що нібито мала місце за словами російських пропагандистів. Розрахунок був на те, що ніхто не буде перевіряти достовірність цього твердження. Та аналіз типу літаків, часу зльотів, приземлень та аеропортів призначення однозначно указує на черговий фейк російської пропаганди.

Завантажити ще...