«Німеччина припинила військову допомогу через “Північні потоки”». Що насправді відбувається з допомогою Україні
Німеччина зупинила фінансування військових постачань для України нібито через диверсію на «Північних потоках», пишуть пропагандисти в РФ. Перевірка фактів показала, що справжні зміни у фінансуванні пов’язані з іншим і не мають стосунку до диверсії на газопроводі.
Російські телеграм-канали та низка медіа другого ешелону нещодавно поширили повідомлення, ніби Німеччина повністю зупинила фінансування військових постачань для України. У повідомленнях це пов’язують із проміжними результатами розслідування щодо диверсії на газопроводі «Північний потік». Підрив начебто здійснили українці на завдання військово-політичного керівництва держави.
«На тлі розслідування диверсії на «Північних потоках», де фігурує київська влада, Берлін вирішив заморозити виділення бюджетних коштів на військову підтримку України», – йдеться в одному з повідомлень.
Джерелом повідомлення про скорочення витрат на допомогу Україні є публікація в німецькому виданні Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Німеччина дійсно зменшить нові витрати на військову допомогу Україні через бюджетні обмеження. Та це не означає, що фінансування буде повністю зупинене.
Уже затверджена допомога продовжить надходити, а нові запити не будуть розглядатися через економічні міркування. Крім того, частину фінансування планується здійснювати з заморожених активів російського Центрального банку, а не з федерального бюджету Німеччини.
Повідомлення російських пропагандистів спотворюють суть інформації. Вони намагаються створити враження про повну зупинку військової допомоги Україні. Також вони безпідставно прив’язують це рішення до розслідування диверсії на «Північних потоках». У статті Frankfurter Allgemeine Zeitung немає жодної згадки про це розслідування.
Більше того у Німеччині не існує переконання про зв’язок підозрюваних українців із владою або силовими структурами України. У цьому сумнівається, наприклад, Герхард Шиндлер, президент Федеральної розвідувальної служби з 2011 по 2016 рік. У інтерв’ю Welt am Sonntag він сказав, що «українські» сліди на вітрильнику, що використовувався під час диверсії, могли бути залишені навмисно.
«Результати розслідування можуть вказувати на українську групу. Але це не означає, що Україна була замовником. З точки зору розвідки, багато що свідчить на користь російської операції під чужим прапором. Вони на це здатні».
Також треба зауважити, що інформація про висунення звинувачень українцям в німецькій пресі з’явилася 14 серпня. А лист міністра фінансів ФРН Крістіана Лінднера, на який посилається Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung стосовно скорочення видатків на військову допомогу, датований 5 серпня.
Та найголовніше – німецький уряд підтвердив: фінансування вже затверджених постачань продовжиться, а скорочення нових витрат є частиною загальної економії. Використання заморожених російських активів для підтримки України демонструє, що західна допомога не тільки зберігається, але й може бути профінансована з інших джерел.
Російські пропагандисти часто використовують фейкові новини та маніпуляції для досягнення кількох цілей: дестабілізації політичної ситуації в Україні, послаблення міжнародної підтримки України, зневірі українців у західних партнерах.