«Мобілізація неповнолітніх в Україні». Як російська пропаганда підробила історію загибелі бійця

Російська пропаганда пише про загибель українського військового, якого нібито мобілізували в неповнолітньому віці. Автори допису видають це за доказ, що українська армія масово залучає дітей до війни. «Фарватер.Схід» розібрав публікацію, аби з’ясувати, що в ній правда.

Вчора, 15 лютого в Telegram-каналі «Укропский фреш» опублікований допис про загибель українського військового Максима Гузенка. У ньому йдеться, що хлопець загинув 13 лютого 2025 року у Курській області, не досягнувши повноліття. Це начебто є черговим доказом того, що ЗСУ масово мобілізують неповнолітніх. Публікація містить скриншот зі сторінки у соцмережі Facebook із фотографією молодого воїна та текстом, де вказані дата народження та обставини загибелі українського бійця.

Російські пропагандистські стверджують, що командування 41-ї окремої механізованої бригади нібито залучало підлітків. За повідомленням, їх планували підготувати до служби та переконати підписати контракт після досягнення 18-річного віку. Також пропагандисти заявляють, що через значні втрати у підрозділі командування нібито вирішило не чекати на повноліття цих новобранців.

«Фарватер.Схід» перевірив оригінальну сторінку Facebook, де була розміщена ця інформація, – «Історії Полеглих Захисників України». Допис про Максима Гузенка там дійсно знайшовся, та виявилося, що обставини його життя, служби та загибелі геть перекручені російською пропагандою.

Передовсім, загиблий військовий Максим Гузенко народився у 2005 році, а не у 2007. Таким чином, російські пропагандисти свідомо «омолодили» військового на два роки, щоб створити ілюзію примусової мобілізації дітей. Вказана дата загибелі – 13 лютого 2025 року – є підробкою, адже насправді Максим загинув за рік до того, 13 лютого 2024 року. По-третє, було змінено місце загибелі – у фейковому повідомленні йдеться про Курську область РФ, тоді як реальна локація – західніше населеного пункту Андріївка, Донецької області.

«Мобілізація неповнолітніх в Україні». Як російська пропаганда підробила історію загибелі бійця
Ліворуч справжній допис про загибель Максима Гузенка, праворуч – фейкове зображення роспропаганди. Скриншоти

Ключовим елементом дезінформації стала спроба довести, що хлопець опинився на фронті у неповнолітньому віці. У справжньому ж дописі розповідається, що Максим Гузенко до свого 18-річчя не міг служити, але мав твердий намір захищати Україну. 3 травня 2023 року, коли йому виповнилося 18 років, він добровільно звернувся до військкомату і був зарахований до 92-ї окремої штурмової бригади ЗСУ (назву підрозділу також перекрутили, у фейку – 41 ОМБр).

Тобто хлопець став військовослужбовцем абсолютно законно і у повнолітньому віці. Ворожа пропаганда просто повністю перекрутила дані, щоб створити враження, ніби Україна масово відправляє на фронт дітей.

Фейк містить декілька меседжів. На поверхні – дискредитація ЗСУ (молодим людям начебто обіцяли не кидати в бій до повноліття і збрегали, а хлопці загинули). Також це спроба посіяти паніку серед українців. Подібні історії можуть впливати на рішення молодих українців щодо вступу до лав ЗСУ, особливо на тлі ініціативи українського уряду щодо річного контракту для чоловіків віком від 18 до 25 років.

Російській аудиторії цей фейк повідомляє: в Україні все настільки погано, що от уже «на фронт кидають навіть дітей». І що на курському напрямку у українських військ ситуація критична.

Завантажити ще...