Міжнародний наркобізнес і мародери в Курську: як працює дискредитація українських військових
Уявіть, що український комбриг налагодив міжнародний наркобізнес, а бійці мародерствують у Курську, постячи в Facebook себе з украденою пральною машиною. Звучить абсурдно, та саме такі історії розповідає російська пропаганда, аби очорнити українських захисників. Як створюються ці вигадані «докази», розбирався «Фарватер.Схід».
Один із улюблених методів роспропаганди – створення фейкових «доказів» аморальної чи злочинної поведінки українських воїнів шляхом підробки скриншотів із соцмереж. Кілька свіжих прикладів ми знайшли на Telegram-каналі «Укропський фреш».
У першому дописі стверджується, тібио «командир 82-ї окремої десантно-штурмової бригади займається міжнародною торгівлею наркотиками». І про це прямо таки повідомила Державна прикордонна служба України! Вона затримала 28-річну жінку, яка перевозила через кордон шоколад із наркотиками. Пропагандисти вигадали, що під час допиту затримана повідомила, що «солодощі з наркотичним вмістом їй передав військовослужбовець 82-ї бригади».
Далі пропагандисти припускають, що начебто «командир бригади вирішив розпочати міжнародний наркобізнес», порівнюючи його з Пабло Ескобаром. У «версії» пропаганди комбриг залишається безкарним, а відповідальність за злочин покладається на кур’єрку і нібито «військовослужбовця, який передав шоколад».
Насправді затримання дівчини із наркотиками в шоколаді дійсно мало місце. Та в повідомленні 7 прикордонного Карпатського загону – жодного слова про те, що «передав наркомісткий смаколик» саме військовослужбовець. Ця деталь була повністю вигадана пропагандистами, а скриншот зі сторінки загону у мережі Facebook був відредагований у графічному редакторі.
У другому повідомленні ідеться, ніби військовослужбовці 225-го окремого штурмового батальйону ЗСУ займалися мародерством у Курській області. Начебто бійці розграбували будинок і винесли звідки пральну машину до свого розташування. При цьому, як стверджують фейкороби, «вони сфотографувалися з пральною машиною, замазавши обличчя на фото».
Насправді ж у оригінальному дописі бійці звітують, що пральну машину їм передала українська родина на Харківщині. «Курську область» та «мародерів» пропагандисти повністю вигадали, а скриншот зі сторінки благодійної організації «Львів_опір» у мережі Facebook був змінений у графічному редакторі.
На територіальне розташування авторів останнього фейку вказує невеличка деталь, а саме – час розміщення допису на сторінці. Ми бачимо, що на відредагованому скріншоті час розміщення публікація – 4 грудня 02:04, на оригіналі – 4 грудня 01:04. Цю дрібницю редагувати пропагандисти не стали.
Між тим у соціальних мережах час розміщення дописів завжди вказується у відповідності до часового поясу користувача, а не автора допису. Ця різниця в одну годину вказує, що скриншот зробили з IP-адреси у часовому поясі UTC+3. Саме до нього належить європейська частина РФ. У той час, як Україна взимку живе за часом UTC+2.
Створення подібних фейків базується на простій, але ефективній техніці, що складається з кількох етапів. Спершу пропагандисти знаходять реальні матеріали у відкритих джерелах, наприклад, на офіційних сторінках українських військових, благодійних організацій чи державних органів у соціальних мережах. Ці матеріали мають справжній контекст, легальне походження та емоційну складову, яка викликає довіру. Далі з цих матеріалів виривається певний фрагмент тексту, фото чи відео, що дозволяє ігнорувати чи видалити реальний контекст і підготувати основу для маніпуляції.
На наступному етапі додаються нові вигадані деталі або змінюється зміст. Це може включати редагування зображень або створення фальшивих підписів чи коментарів. Готовий контент поширюється через пропагандистські Telegram-канали, групи в соціальних мережах чи сумнівні новинні сайти, часто з використанням сенсаційного чи саркастичного тону для привернення уваги.
Нагадаємо, раніше ми аналізували підроблений пропагандистами сюжет американського Інституту вивчення війни, де йдеться, що українські військові масово видають росіянам стратегічні таємниці. Також ми розповідали, як росіяни зробили українців головними злочинцями-мігрантами в Німеччині.